Growing Way je v konkurzu. Co to znamená pro poškozené klienty?
Foto: Shutterstock
Growing Way podnikatele Ondřeje Janaty je v konkurzu. Kriminalisté Janatu obviňují z vytvoření obřího letadla – více než čtyřem tisícům poškozených měl způsobit škodu ve výši přibližně 1,5 miliardy. S prohlášením konkurzu nyní věřitelům začala běžet lhůta na přihlašování pohledávek. Ačkoliv již tedy uplatnili své pohledávky v trestním řízení, musí je do insolvence znovu přihlásit.
Insolvenční návrh kanceláře Michala Žižlavského
Insolvenční návrh na společnost Growing Way podala na počátku listopadu advokátní kancelář pražského advokáta Michala Žižlavského. Dne 15. prosince pak Městský soud v Praze vyslovil, že se Growing Way nachází v úpadku a zároveň prohlásil na majetek Janatovy firmy konkurz.
„Jsme přesvědčeni, že nejvyšší uspokojení pohledávek poškozených dosáhneme právě cestou insolvenčního řízení,“ uvedl k rozhodnutí podat insolvenční návrh Michal Žižlavský. „Díky včasnému zásahu policie a spolupráci s Finančním analytickým úřadem se podařilo zajistit majetek v hodnotě necelé miliardy korun. Z účtu Growing Way byly ale zřejmě „odkloněny“ další stovky milionů. Jedině insolvenční právo má účinné nástroje, které nám umožní jít zpátky do minulosti a získat tyto peníze zpět pro naše klienty,“ dodává Žižlavský, který je sám insolvenčním správcem.
Insolvence otevírá dveře i dalším věřitelům
Podle advokáta Ladislava Drhy z advokátní kanceláře Pikes Legal se prohlášením úpadku Growing Way otevírá cesta pro další věřitele, nejen poškozené klienty.
„V rámci insolvenčního řízení může od Growing Way žádat peníze mnohem širší okruh osob, než jen poškození vkladatelé. Na rozdíl od trestního řízení se tak otevírá prostor pro úhradu peněz pronajímatelům kanceláří, kde Growing Way sídlí, společnostem poskytujícím IT služby, leasingovým společnostem, pojišťovnám či dalším společnostem, které Growing Way kdy poskytovaly jakékoliv služby,“ vysvětluje Ladislav Drha.
REKLAMA
Své pohledávky budou moci přihlásit dokonce i finanční zprostředkovatelé, kteří mají od Growing Way neuhrazené provize. Poškození vkladatelé se tak budou muset o majetkovou podstatu Janatovy firmy rozdělit s větším množstvím dalších věřitelů, navíc samotný průběh insolvenčního řízení vyvolá další náklady v řádech jednotek až desítek milionů korun.
„Insolvenční řízení má nesporné nástroje, jak se případně dostat i k dalším finančním prostředkům a zvětšit tak případně objem rozdělovaných prostředků. Ovšem je potřeba také brát v úvahu, zda je reálné od daných subjektů vůbec získat peníze zpět, aby rozhodnutí nebylo jen na papíře. Nicméně policie sama má již nyní v hledáčku další osoby, které se mohly podílet na trestné činnosti a ke kterým odešly velmi významné finanční prostředky; pokud je zahrne do trestního stíhání, je možnost dostat se i k těmto financím,“ doplňuje Ladislav Drha.
Pohledávku musí věřitelé uplatnit znovu, tentokrát v insolvenčním řízení
Poškození vkladatelé, kteří si v souladu s rozhodnutím okresního soudu v Ostravě řádně určili společného zmocněnce podle trestního řádu, aby za ně uplatňoval nárok na náhradu škody v trestním řízení, budou muset jednat znovu.
Svou pohledávku totiž nyní musí ve dvouměsíční lhůtě uplatnit u insolvenčního soudu tzv. přihláškou. Lhůta pro podání přihlášek končí 15. února 2022.
REKLAMA
Následně bude insolvenční správce přezkoumávat pohledávky na přezkumném jednání. To se má uskutečnit 12. dubna 2022 v 10 hodin v budově Městského soudu v Praze ve Slezské ulici. Insolvenčním správcem soud stanovil insolvenční kancelář Z/C/H Legal v.o.s.
„Věřitelé mají lhůtu k přihlášení pohledávek do 15. 2. 2022. Upozorňujeme poškozené, že za přihlášení pohledávky v insolvenčním řízení se nepovažuje uplatnění nároku na náhradu škody v trestním řízení,“ upozorňuje Vrchní státní zastupitelství v Olomouci.
Přihlášku pohledávky musí věřitelé podat správně – tedy správně vymezit výši pohledávky, právní důvod vzniku, prokázat její existenci, vyčíslit příslušenství, a uvést její povahu v rozsahu požadovaném soudem. Pokud věřitel pohledávku nepřihlásí, vůbec se k ní nepřihlíží a nebude uspokojována z prodeje majetku v konkurzu.
Není-li věřitel zastoupen advokátem, musí si veškeré lhůty hlídat sám a také sledovat insolvenční rejstřík. Až na výjimky totiž není věřitelům písemně nic doručováno – za doručení se považuje uveřejnění písemnosti v insolvenčním rejstříku.
Trestní řízení, anebo insolvence?
V trestním řízení má být potrestán pachatel a nahrazena škoda způsobená vkladatelům. Naproti tomu cílem insolvenčního řízení je vypořádat všechny pohledávky za úpadcem.
„Trestní řízení probíhá dál a nic se na něm nemění. Insolvenční řízení bude nyní probíhat souběžně vedle trestního řízení jako samostatné řízení. V tuto chvíli nikdo neví, zda finanční prostředky budou vypláceny z trestního řízení přímo samotným poškozeným, anebo budou uvolněny a vráceny zpět Growing Way, aby s nimi nakládal insolvenční správce,“ vysvětluje Ladislav Drha z Pikes Legal s tím, že možné jsou obě cesty.
„My dlouhodobě zastáváme názor, že finance by měla policie vrátit napřímo poškozeným investorům – je to rychlejší postup s nižšími náklady. Pokud budou prostředky uvolněny zpět ve prospěch Growing Way, bude na insolvenčním správci, aby rozhodl o jejich výplatě,“ uzavírá advokát.