Helvag opět na scéně: Klienti znovu žalují OVB
Helvag – stručná historie podvodu
Občanské sdružení Klienti Helvagu podalo novou žalobu na OVB. Jejím cílem je získat odškodnění ve výši přes 300 mil. Kč pro přibližně 1 200 klientů, kteří investovali za zprostředkování OVB do akcií švýcarského gastronomického řetězce a provozovatele hotelů. Investoři přišli o všechno. Společnost Helvag byla definitivně vymazána z rejstříku 1. 6. 2006.
V případě Helvagu se podle soudů, které se společností Helvag a jejím vedením zabývaly, jednalo o podvod.
Společnost Helvat založili v roce 1996 bratři Karl-Heinz Klefisch a Peter Klefisch, později je doplňuje ještě právník Wolfgang Graf. OVB Allfinanz začala zprostředkovávat investici do Helvagu již rok po jeho založení.
25. července 2001 začala na popud vrchního zástupce v Německu policejní razie proti společnosti Helvag ve čtyřech státech – Německu, Švýcarsku, Lucembursku a Česku. Důvod? Podvod, praní špinavých peněz, zpronevěra.
OVB vždy vystupovala jako zprostředkovatel. Ostatně v tomto směru se vyjádřily i soudy, které v několika sporech vedených proti OVB Allfinanz jak klienty, tak finančními poradci společnost zprostili obvinění.
REKLAMA
Klienti Helvag se nevzdávají
Na sklonku minulého týdne se opět ozvali poškození investoři, kteří své peníze vložili do projektu Helvag. Podali novou žalobu na českou pobočku OVB Allfinanz. „Účelem této žaloby přitom je, aby OVB Allfinanz odškodnila naše členy v plné výši jejich vkladu,“ uvedla zástupkyně občanského sdružení Klienti Helvag Michaela Lašťovičková.
„OVB Allfinanz v minulosti čelila několika žalobám na náhradu škody v souvislosti se zprostředkováním investice do produktů Helvag. Soud dosud ve všech případech společnost OVB Allfinanz zprostil jakékoliv odpovědnosti. Je pravděpodobné, že další spory na základě těchto precedenčních rozhodnutí dopadnou podobně,“ sdělila k nové žalobě Jaroslava Matoušková, tisková mluvčí OVB.
Sdružení Klienti Helvag ovšem tvrdí, že má k dispozici nové podklady a připravena nová svědectví, která by mohla minulá rozhodnutí soudů zvrátit.
V kauze Helvag se ale za poškozeného považuje i OVB. „Společnost OVB Allfinanz, která poškozeným klientům od počátku nabízela součinnost při snaze o dosažení náhrady škody za zmařenou investici, však sama patří k poškozeným včetně řady jejích finančních poradců, kteří do produktů Helvag rovněž investovali nemalé částky,“ uvedla Jaroslava Matoušková.
REKLAMA
Na druhou stranu smlouva o zprostředkování mezi OVB a společností Helvag měla přiznávat vysoce nadstandardní zprostředkovatelské provize ve výši téměř 30 %. Smlouvu podle sdělení sdružení Klienti Helvag OVB údajně ztratila při stěhování.
Investice… vždy si zjistěte rizika
Každá investice s sebou nese rizika. Investor by si vždy měl maximálně prověřit, jaká rizika jsou se zamýšlenou investicí spojena. Investice do společnosti Helvag byla prodávána s tím, že se jedná o bezpečnou investici do nemovitostí, navíc ve Švýcarsku. Ovšem podvodníci se nevyhnou žádné zemi – ani jedné s nejvyspělejším bankovním systémem.
„Rozhodnutí o investicích do řetězce firem Helvag činili investoři svobodně a výhradně na základě vlastního vyhodnocení míry investičního rizika. OVB za individuální rozhodnutí investorů nenese žádnou odpovědnost,“ uvedla Jaroslava Matoušková.
Rozhodnutí o investicích je nepochybně záležitostí svobodné vůle investora. Ovšem investor se rozhoduje na základě informací, které jsou mu dostupné. Ano, měl by si je ověřovat z více zdrojů a nevěřit pouze zprostředkovateli, jehož cílem je navíc prodat… a získat tučnou provizi.
REKLAMA
Zodpovědnost OVB?
Prohlásit OVB Allfinanz zodpovědnou za škody z investice do Helvagu se nikdo nehrne. Soudy OVB dosud vždy zprostily obvinění a ani další instituce a státní orgány se vyjadřují spíše vyhýbavě.
„AFIZ nemůže vyvozovat případnou disciplinární odpovědnost OVB Allfinanz, a.s., za zařazení investice Helvag do portfolia ani za způsob jeho nabídky klientům. V letech 1997 až 2001, kdy měla společnost OVB Allfinanz, a.s., tuto investici v nabídce, AFIZ neexistovala,“ konstatoval AFIZ ve svém vyjádření. Doporučil však, aby „v zájmu zachování důvěry veřejnosti k celému zprostředkovatelskému a poradenskému sektoru zvážila svůj postoj k morální odpovědnosti za zařazení neregulované a nedozorované formy investice do veřejné nabídky.“
Ministerstvo financí se společně tehdy ještě s Komisí pro cenné papíry v srpnu roku 2005 postavili k Helvagu též neutrálně: „Stát dohlíží pouze na prodej pojištění, podílových fondů a veřejně nabízených cenných papírů, nikoliv na nestandardní nástroje pro ukládání peněžních prostředků jako v případě Helvag.“
Má podle vašeho názoru OVB nést finanční odpovědnost za ztráty investorů do společnosti Helvag? Podělte se o své zkušenosti a názory v diskusi.