Investice do nemovitostí. Poohlédněte se po Polsku
Zájem o zahraniční nemovitosti mezi Čechy stoupá. Jaké lokality jsou aktuálně nejvíc žádané a kam je vhodné investovat? Mezi stálice patří Slovensko, Rakousko, Francie a zájem je i o přímořské lokality. Za levnými nemovitostmi míří do Polska.
Koupě nemovitosti v dnešní době nabízí ochranu financí před inflací a zároveň přináší zajímavé výnosy z pronájmu, a to až 10 % po odečtení vlastnických nákladů. „Nemovitosti by měly být základem investiční pyramidy každého investora,“ říká Iveta Pauková ze společnosti RealCare Invest a dodává: „Aktuálně je zájem o nemovitosti v nízkých cenových hladinách, kolem 100 tisíc eur. Kdo takovou nemovitost umí dnes nabídnout, tak ji i prodá. U nemovitostí v cenové kategorii kolem 200 tisíc eur stále panuje velká obezřetnost a vyčkávání na vyšší míru ekonomické jistoty.“
Pro investici jsou aktuálně vhodné nemovitosti ověřené a bezpečné, tedy s vysokou mírou právní jistoty. Mezi tyto lokality patří horské apartmány na Slovensku, v Rakousku a Francii a dále přímořské lokality. Velkým trendem jsou lokality s celoroční teplou sezónou, jako je Tenerife a ostatní Kanárské ostrovy.
„Vždy záleží, co investor od dané nemovitosti očekává, zdali primárně svou rekreaci a k tomu nějaký výnos, anebo čistě výnos. Od toho se odvíjí i nejvhodnější lokalita. Za rekreací směřují klienti ke Středozemí, za investicí na Tenerife. Zajímavým trendem jsou také nemovitosti v okolí termálních lázní v Maďarsku a na Slovensku. V tomto segmentu zaznamenáváme nezvykle vysokou poptávku, zejména od starších párů s odrostlými dětmi,“ říká Iveta Pauková.
Nižší, ovšem aktivní zájem zaznamenávají prodejci nemovitostí v Dubaji. Lidé zde najdou moře, zážitky, gastronomii i luxus, a právě toto všestranné vyžití je velkým lákadlem. Zajímavou lokalitou je i jihovýchodní Asie, ta ovšem zatím nevyvolává ze strany investorů z Evropy velký zájem.
REKLAMA
„Prakticky jedinými kupujícími na těchto trzích jsou občané Ruské federace, kteří se tak připravují na možný únik z vlastní země. Investiční aktivita se zde však od loňského otevření hranic pro turisty začíná teprve pomalu rozjíždět,“ říká Iveta Pauková. Investičně rizikový je podle odborníků Karibik, stejně tak jako Albánie a jiné nedemokratické státy.
Investice v Polsku
Investoři z Česka se ale zaměřují také na polský trh. V rámci regionu střední a východní Evropy (CEE) ukrajují hlavně díky obchodům v Polsku už téměř pětinový podíl. Stavějí se po bok tradičních investorů z řad německých, amerických či mimoevropských fondů. Polský trh láká svou rozlohou s více než desítkou velkoměst, stále relativně dostupnými cenami i atraktivními výnosy.
Rezidenční projekt v Polsku buduje například česká skupina UDI podnikatele Radka Menšíka, v níž má kapitálový podíl i bývalý šéf ČEZ Martin Roman. Ve Varšavě staví v brownfieldu po továrně na traktory Ursus tisícovku bytů za 2,5 miliardy korun.
Na polský trh vstoupila koncem loňského roku i skupina PPF, když koupila velkou administrativní budovu New City ve Varšavě. Cenu transakce neuvedla.