CZK/€ 25.330 +0,16%

CZK/$ 24.057 +0,45%

CZK/£ 30.413 +0,26%

CZK/CHF 27.245 +0,62%

Text: Filip Kučera

04. 12. 2023

0 komentářů

Investice do vzdělávání a rekvalifikačních kurzů v metaverzech poletí nahoru

 

Vítejte ve vzdělávání 21. století, kde se hranice mezi učením a zážitky ve virtuální (VR) a rozšířené (AR) realitě rozplývají. VR, kdysi spojovaná především se světem zábavy, se nyní stává revolučním nástrojem ve školství a při rekvalifikacích dospělých. Jaký je potenciál této inovativní metody výuky? Jak může virtuální realita transformovat tradiční učební prostředí a zpřístupnit nové možnosti pro školení dospělých?

Loading



 

Možností využití je mnoho. Virtuální realita by se již brzy mohla stát v tuzemsku běžnou součástí výcviku policistů. Pomoct by jim měla především při přípravě na zvládání komunikačně a psychicky nejnáročnějších situací, jakými jsou například sdělování tragické zprávy či komunikace s osobou demonstrující úmysl sebevraždy.

V rámci projektu podpořeného Technologickou agenturou ČR v Programu ÉTA o to usiluje tým výzkumníků a vývojářů z Národního ústavu duševního zdraví v Praze, nizozemské Leidenské univerzity a kreativního studia 3dsense. Na projektu se, v roli externích aplikačních garantů, podílejí také Policie České republiky, Policejní akademie v Nizozemsku a Asociace psychologů bezpečnostních sborů, z. s. Nově vyvíjená technologie i certifikovaná metodika pro její používání by tak měly odpovídat skutečným potřebám policejního vzdělávání.

Důvodem, proč tento projekt vznikl, je snaha vypořádat se s limity stávajícího výcviku policistů. „To, jak se v současnosti policisté připravují na zvládání a komunikaci těžkých sociálních situací, jakými jsou např. sebevražda nebo komunikace s dítětem, jsem konzultovala se zástupci české i nizozemské policie. Měla jsem také možnost vidět ukázku výcviku v obou těchto zemích a zjistila jsem, že situace v nich je podobná a vlastně je tomu tak dle zkušeností kolegů na celém světě. Tradiční výcvik v učebnách za použití modelových situací není vždy ideální. Policisté se navzájem znají, což je při hraní rolí mnohdy rozptyluje nebo v nich vyvolává stud. Potřebné dovednosti pro zvládání náročných situací si proto často musí osvojit až v ostré praxi a učí se tedy tzv. až za pochodu. To pochopitelně přináší zvýšenou míru stresu a negativně to dopadá na jejich duševní zdraví a jednání s druhými lidmi,“ říká autorka a hlavní řešitelka výzkumného projektu Eliška Procházková.

Do školení formou VR a AR ale investují i soukromé společnosti. Olomoucká firma, Koyo Bearings, vybudovala v roce 2017 školící místnost pro nové zaměstnance zvanou DoJo. Jejím názvem se  inspirovala v Japonsku, kde je název „DoJo“ používán pro místo, kde se cvičí bojová umění. V letošním roce byla tato místnost rozšířena o virtuální realitu a získala název DoJo 4.0. VA nabídne zaměstnancům pocit reálné zkušenosti a rychlejší pochopení technologických a servisních postupů. To vede k rychlejší adaptaci v novém pracovním prostředí. „Od tréninků v simulovaném prostředí si díky výborné názornosti slibujeme efektivnější a rychlejší zaškolení zaměstnanců. Od doby, kdy máme v naší firmě vybudované DoJo, jsme na rychlosti zaškolení opravdu zapracovali. Lidé jsou lépe připravení na reálný provoz a netechnické vzdělání tak pro ně rozhodně není překážkou,“ vyjádřil se k pořízení virtuální reality prezident závodu, Petr Novák.

REKLAMA

Aktuálně zase česká skupina CREDITAS získala nadpoloviční většinu v americké společnosti Dialysis Education Services (DES) – která se zaměřuje na školení a certifikaci techniků hemodialýzy. Pomáhá tak pečovat o pacienty při chronickém onemocnění ledvin. DES v rámci svých školicích aktivit využívá aplikace společnosti Lifeliqe, která patří do portfolia skupiny CREDITAS a zaměřuje se na vzdělávání ve virtuální (VR) a rozšířené (AR) realitě, včetně certifikačních kurzů ve zdravotnictví.

Kalifornská společnost DES, založená v roce 2009, má ve vzdělávání dialyzačních specialistů bohaté zkušenosti. Jejich certifikovanými programy prošlo více než 2000 zdravotnických profesionálů, kteří nabyté znalosti uplatňují v praxi a zlepšují kvalitu péče a zdraví pacientů s onemocněním ledvin.

Lifeliqe nabízí aktuálně kurzy dialyzačních techniků formou virtuální reality v rámci programu SANDI v americkém státě Nevada. Zároveň start-up uzavřel partnerství v Číně, v tamních školách chystá vlastní holoverse laboratoře pro výuku přírodních věd.

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Bitcoin dosahuje nového historického maxima díky pokračující rally po volbách

Bitcoin minulou středu dosáhl nového historického maxima 93 480 dolarů, což je výsledek dynamiky po amerických prezidentských volbách, která nadále podporuje trhy s kryptoměnami. S rostoucí cenou bitcoinu také celková tržní kapitalizace kryptoměn stanovila nové historické maximum ve výši 3,05 bilionu dolarů, čímž překonala hodnotu zaznamenanou na […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

20. 11. 2024

Zlaté časy startupů končí. Trh s rizikovým kapitálem klesá

Situace na trhu rizikového kapitálu se v posledních letech kompletně proměnila. Zatímco v období pandemie tento trh významně rostl, v současnosti je trend opačný. Důvodů je několik. Investoři se zaměřují na trhy s ověřenými obchodními modely a v neposlední řadě chování investorů ovlivnily vysoké úrokové sazby. Přesto existuje i startupový segment, který […]

Text: Redakce

19. 11. 2024

Zlato je letos jedno z nejvýkonnějších aktiv

Další eskalace konfliktu na Blízkém východě spolu s větší nejistotou kolem prezidentských voleb v USA podpořily v říjnu cenu zlata a převážilo to negativní dopady silnějšího amerického dolaru a vyšších výnosů Treasuries. Drahý kov tak opět zaznamenal nové rekordy a měsíc zakončil na hodnotě 2744 amerických dolarů za unci, což […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *