Investiční horečka v prvním čtvrtletí roku
Uplynulý kvartál byl z pohledu světových burz skutečně výjimečný. Řada aktiv významně vzrostla na hodnotě a tato mohutná „rally“ často připomínala technologickou „dot-com bubble“ z konce minulého tisíciletí. Nezůstalo však pouze u technologických akcií, k výšinám se vydalo rovněž zlato nebo stříbro. O čem bylo minulé období na trzích a jaký je možný výhled pro další měsíce?
Globální akciové trhy zaznamenaly v prvním čtvrtletí nejlepší výkonnost za posledních pět let, podpořenou nadějemi na měkké ekonomické přistání v USA a nadšením z rozvoje umělé inteligence (AI). Index světových akcií MSCI letos posílil o 7,7 %, což je nejvíce od roku 2019, přičemž akcie překonaly dluhopisy s největším rozdílem v jakémkoli čtvrtletí od roku 2020.
Index S& P 500 během čtvrtletí uzavřel na rekordní hodnotě hned 22krát. Růst využití umělé inteligence podpořil zisky firem, přičemž např. výrobce čipů Nvidia přidal během prvních měsíců roku více než 1 bilion dolarů na své tržní hodnotě. Nabídková strana ekonomiky nejen v USA tak zažívá za využití AI v soukromém sektoru významný nárůst produktivity práce. Podobně tomu bylo v začátcích využívání internetu v minulosti.
Komoditní trhy rovněž nabídly investorům zajímavé investiční příležitosti. Zlato si připsalo v daném čase 8 % a nyní míří k dalším ziskům. Řada stratégů si v čase trvající inflace, válečného zbrojení, růstu deficitů rozpočtů ve vyspělých ekonomikách, dokáže představit, že kov dojde až k metě 2500 USD za troyskou unci. Přidávalo také „černé zlato“, které díky probíhajícímu napětí na Blízkém východě a omezení nabídky ze strany kartelu OPEC + atakovalo 90 USD za barel. Kakao atakovalo ceny přes 10 000 USD, což jsou naprosto rekordní hodnoty. Investoři do komodit tak skutečně realizovali rovněž zajímavé zisky.
Na začátku dubna se prostředí inflace a úrokových sazeb výrazně změnilo. Na začátku roku finanční trhy uváděly, že existuje téměř 80procentní pravděpodobnost, že americká měnová autorita v prvním čtvrtletí sníží úrokové sazby v USA, a trhy rovněž očekávaly rychlý pokles cenové hladiny. Ani jedno z těchto očekávání se nenaplnilo. Poslední data z trhu práce zůstávají dále mimořádně silná. Výnosy amerických vládních dluhopisů znovu rostou, a to po rekordní tvorbě nových pracovních míst v americké ekonomice (v březnu ekonomika vytvořila přes 300 tisíc pracovních míst).
REKLAMA
Tzv. úrokové swapy nyní naznačují první snížení sazeb na září z původně plánovaného červencového termínu. V následujícím období se tak může klidně stát, že si trh projde razantní korekcí. Uvědomění, že sazby nepůjdou tak rychle dolů kvůli setrvávající tzv. „sticky“ inflaci, může přimět řadu investorů uzavřít své pozice.
Autor: Kryštof Míšek, hlavní ekonom Argos Capital