Investujete do zlata? Na jaká rizika si dát pozor?
Zlato dnes můžete pořídit během chvilky. Třeba v některém z e-shopů. Investoři a poradci doporučují vnímat zlato jako doplněk portfolia a jako uchovatele hodnoty. Vývoj drahého kovu lze jen těžko předvídat. Jestli vyděláte, záleží na tom kdy, kde a za kolik nakoupíte.
Ještě dvěma lety bylo zlato na svých několikaletých minimech a zvalo k nákupu. Například v březnu 2018 se unce zlata prodávala za 1 350 dolarů. Nyní, několik dní po událostech v Íránu, na něž trhy citlivě zareagovaly, se unce zlata prodává za 1 600 dolarů, což je sedmileté maximum. Vedle zlata zdražují i další komodity – například ropa. Důvodem je nejistota a obavy z další eskalace konfliktu. „Situace podněcuje poptávku po bezpečných investicích, nejen po zlatu,“ uvedla Margaret Yang Yanová, analytička CMC Markets, kterou citovala světová média.
Také si přečtěte: Jak koupit investiční zlato?
Jednou nahoru, podruhé dolu
Nárůst cen zlata není ve vypjatých situacích nic výjimečného. Komodity se takto prostě chovají – v dobách klidu a míru může jejich cena klesat, zatímco v době konfliktů, eskalací a narůstajících obav jdou jejich ceny nahoru. To je jedna z nevýhod zlata, s níž je třeba při rozmýšlení investice počítat.
Naopak velkou výhodou, kterou zdůrazňují investoři i poradci, je trvalost a trvanlivost zlata. Kov slouží jako prostředek uchování hodnoty peněz do budoucna. Investice do drahých kovů plní v investičním portfoliu roli pojistky proti finančním krizím, inflaci nebo třeba měnovým reformám.
REKLAMA
Názory na nákup zlata se liší. Někteří experti nedoporučují nákup fyzického zlata jako investici, která má vést ke zhodnocení volných peněz. Důvodem je takzvaný spread, tedy rozdíl mezi nákupní a výkupní cenou zlata. Rozdíl mezi tím, kolik za zlato zaplatíte a za kolik ho prodáte, může být velký a ani nemusí uběhnout dlouhá doba. Spread může být 10 i 20 %. Pokud budete zlato potřebovat rychle prodat, můžete prodělat.
Pojistka na horší časy
Zlato může u menších investorů plnit funkci pojistky a sloužit k doplnění investičního portfolia. Záleží zejména na tom, kolik si investor může dovolit do zlata vložit. „O investici do zlata bych uvažoval od desítek tisíc korun. V řádu tisíců korun může být investice nevýhodná vzhledem k poplatkům, a to jak u nákupu fyzického zlata, tak u investice do ETF fondu, který zlato drží a do něhož lze investovat na burze,“ říká Pavel Ryska, analytik J&T Banky.
Do zlata je možné investovat fyzicky nebo přes burzu. Při fyzické investici si investor koupí zlaté slitky, které si buď fyzicky převezme, nebo je může bezpečně uložit za poplatek. Druhá možnost je zakoupení zlata přes burzu. V tomto případě investor zlato fyzicky nedrží. Místo toho si koupí podílový list v takzvaném ETF fondu, který už zlato fyzicky drží. Z rozdílných investic vyplývají i rozdílná rizika.
Fyzické držení zlata pak znamená poplatky, které je třeba do investice započítat. „Jsou to například poplatky za převoz, skladování, zabezpečení nebo pojištění. Takové služby poskytují i obchodníci a každý z nich má svou marži či přirážku za tyto náklady,“ popisuje investiční poradce Michal Nedbal.
REKLAMA
Své nevýhody má i „papírové“ zlato, tedy kov, který nemá investor ve svém držení, ale vlastní ho například prostřednictvím burzy. „Nevýhody u tohoto typu držení zlata vyplývají už z jeho samotné podstaty – papír snese vše a když dojde na lámání chleba, může investor zjistit, že nám nic. Tomu se říká riziko protistrany,“ dodává Michal Nedbal.
Prověření obchodníka je na místě
Při nákupu fyzického i „papírového“ zlata je důležité zjistit si co nejvíce podrobností o obchodníkovi. Někteří prodejci slibují, že od vás zlato, které si pořídíte fyzicky, znovu odkoupí. Vyplatí se zjistit si dopředu, za jakou cenu (ta se pochopitelně může v čase měnit).
E-shopy obchodující se zlatem mohou lákat na nízké marže. Pokud svoji obchodní politiku neustojí a zbankrotují, investor se rázem ocitá bez partnera, který mu sliboval dlouhodobou kooperaci. Vybrat si seriózního obchodníka proto znamená vyhnout se některým problémům.
Dalším rizikovým faktorem – a netýká se to jen zlata – jsou emoce. „Investorům doporučuju sepsat si dopředu jasná pravidla, kdy budou nakupovat a kdy prodávat,“ uzavírá Michal Nedbal.