Investiční zlato: Ano, či ne?
Má smysl pro laika a naprostého začátečníka investiční zlato kupovat? A pokud ano, v jaké míře? Jak zlato zařadit do portfolia klienta?
Zlato jako takové, nemá žádný průběžný finanční výnos. Nejsou to akcie, které nesou dividendu, nemá garantované zhodnocení, jako například stavební spoření, a není tak dobře likvidní, jako například peníze na účtu. Není to pronajatá nemovitost, kde máte (při troše štěstí) měsíčně příjem z nájmu.
Přesto by investiční kovy, mezi něž lze řadit zlato, stříbro a platinu, měly patřit do portfolia každého střadatele. Ale stejně jako v každém lidském konání, i zde platí ono lety prověřené: „Vše s mírou!“
Jestliže poradci začnou vyprávět o tzv. diverzifikaci, mají zřejmě pravdu. Ano, prostředky by měly být rozděleny, jelikož netuší nikdo z nás, co se stane, co přijde a která z našich finančních slepiček nám snese zlaté vajíčko a která naopak chcípne.
REKLAMA
Potíž u diverzifikace je v tom, že bychom (správně dle rad poradců) měli nejen rozkládat v rámci základního rozdělení, tedy komodity – nemovitosti – finanční produkty, ale měli bychom diverzifikovat i v rámci jednotlivých segmentů.
U komodit dělit na zlato, stříbro, platinu. U finančních produktů mít akcie, podílové fondy, běžný účet, atd. Nemovitosti bychom měli mít rozdělené na výdělečné a na ty, kde bydlíme. Vedle toho jsou kryptoměny, které bychom měli také pro jistotu mít. Když to celé spočtete, zjistíte, že byste museli být multimilionáři, abyste zachovali často doporučované rozdělení třetina – třetina – třetina. A jak říká jeden slavný expolitik ve svém nesmrtelném výroku: „Nechci se vás dotknout, ale kdo z vás to má?“
Člověk by měl tedy s přiměřeností ukládat určitou sumu peněz, a tím si budovat rezervu. A část z toho by měl dávat do komodit, řekněme do zlata.
Zlato plní funkci vyvažovatele hospodářského cyklu. Klesají-li akcie, stoupá zlato. V dobách nervozity, hospodářských nejistot a turbulencí je zlato vítáno a jeho cena roste. Vezměte si poslední období. Centrální banky všech států v očekávání věcí příštích nakupují zlato jak o život. Očekávají snad turbulence na finančním trhu?
REKLAMA
Osobně nevěřím prognózám, které se občas objevují, že zlato bude v dohledné době mít hodnotu 8 500 USD/unce. Ovšem hodnoty okolo 2 500 USD/unce se mi v horizontu dvou roků zdají naprosto reálné a nevidím v tom žádné sci-fi. Uvážíte-li, že dnes se cena zlata pohybuje kolem 1 400 USD/unce, přičemž před 6 měsíci byla 1 150 USD/unce, lze vypozorovat trend, který ve spojení s předpokládaným zpomalením hospodářského cyklu podporuje růst ceny zlata.
Jako odpovědné vidím uložení 10 % rezerv svých prostředků do zlata (komodit).
Otázkou je, zda je lepší jednorázový nákup, či postupné spoření. Osobně se přikláním jednoznačně za postupné spoření, neboť zde dochází k průměrování nákupních cen, což je jev žádoucí.
Rozhodně nejsou správné „hurá akce“ typu: „Prodám akcie, koupím zlato, a pak prodám zlato, koupím nemovitost!“ Pokud nemáte takovýto krok řádně promyšlen, většinou proděláte, neboť u každé transakce jsou různé poplatky, které musíte hradit.
U svých klientů, kteří nevědí, zda začít spořit do zlata, či nikoliv, doporučuji: „Začněte s minimem, což je 500 Kč/měsíc. Na tomto si to „osaháte“ a za nějaký čas můžete zvolit progresivnější variantu, s úložkou třeba 2 000 Kč/měsíc. Ale již budete poučeným laikem, znajícím souvislosti a orientujícím se v prostředí.“
Ukládat si část peněz do komodit považuji za rozumné. Tento krok byl zejména výhodný v minulém roce, kdy zlato bylo na dlouhodobých minimech. Pokud předpokládáme jeho další růst, může se ještě vyplatit dát si část úspor do komodit. A to zejména v nejistotě očekávání, jak různá, zejména zahraniční, témata zarezonují finančními trhy.