Že opět zvítězí zajištěné fondy, asi nikdo nepochyboval. Ale pěkné zotavení akciových trhů přineslo zřejmě i dostatečné ukonejšení dynamičtějších investorů. Tak se proti 350 milionům do zajištěných fondů tentokrát hrdinně postavilo 350 milionů korun, které zamířily do akciových a smíšených fondů.
Letošní akciové trhy jsou ještě nejistější než letošní počasí a strašidelné jak halloween, takže výsledných 700 milionů je docela úspěšný příliv. Kategorie fix income se jakoby dostala mimo zájem, takže do fondů peněžního trhu přišlo jen o málo nad 70 milionů korun, které z dluhopisových odešly. I jinak nudný standard: na výnosu peněžáky nějakou tu setinku připsaly, dluháče zas desetinku odepsaly. Na ročním výnosu jsou tak v průměru stále na plichtu. Jedině Conseq si drží konkurenci za zády. Konvergenční fondy také vykazují víc, ale to bylo ještě před pátečním finišem naší koruny.
Tím se opět vracím k tématu měnového rizika – hranicí 28 korun za euro koruna projela jak nůž máslem a zpevňování bude pokračovat. Třeba Next Finance pro konec roku 2008 prognózuje kurz už 25,50 CZK/EUR.
Zajištěné hledají favority
Jejich sláva již jakoby se přestala dotýkat hvězd. Tedy žádný úpadek, to ještě v našich končinách dlouho nehrozí – božské slovo zajištění zní klientovi úlisněji než andělské zvonění. Jenže takoví borci, jako byl třeba ČSOB Vodního bohatství, se zřejmě nerodí každý měsíc.
Tentokrát na 68 milionů spolu doběhli ČS-ESPA 25 ruku v ruce s ČSOB Reverzním clickem 7. Jen kousek za nimi zůstal zajímavý a perspektivní ČSOB Spektrum 1 (to je ten s třemi podkladovými aktivy – posílením měn vůči euru, komodit a akcií ze zemí BRIC).
Faktem ale je, že statistika tentokrát opět opomněla jak Maxe 9, tak nový ČSOB chráněný, navíc ING již asi zveřejňovat týdenní obchody nechce vůbec. Takže s vítězstvím zajištěných fondů se zřejmě musíme smířit ještě nadlouho. Od začátku roku totiž právě zajištěné fondy pohltily dvě třetiny všech investic do fondů.
REKLAMA
Aprílový sentiment
Uplynulý týden tedy musíme považovat za poměrně výjimečný, protože navazoval na nedávné silné výprodeje globálních akciových trhů a jen částečnou korekci tohoto propadu. Což pravidelně vyvolává vlnu odkupů z dynamičtějších fondů, jde jen o to, jak (v jakém bodě) se na houpačce cítí investoři. Ti naši se zřejmě poměrně rychle "otřepali" a mnozí dokonce snad i uviděli vhodnou příležitost k nákupům.
Klasickým barometrem je u nás náš nejpopulárnější ISČS Sporotrend, který po předchozích 200 milionových odkupech již obrátil a zpět přivítal přes 70 milionů korun. Nebyl ovšem sám, takže zcela výjimečný pohled nabízí celá skupina akciových fondů – v žádném nedošlo k převaze odkupů! A jejich čerstvá čtvrtmiliarda je letošní týdenní rekord!
Pochopitelně, že se o něj silně zasloužily ty nemovitostní verze – ČS-Reico nemovitostní získal 46 a ČSOB realitní mix 40 milionů korun.
K tomu bychom měli přiřadit i 27 milionů ČPI nemovitostních akcií a 17 milionů nového KB Realitních společností, které jsou formálně vedeny jako smíšené. Naopak poněkud za nepovolený doping mixů můžeme považovat 33 milionů korun, které přišly do Růstového fondu nadací. Smíšené fondy již tradičně vede správným směrem s více než 40 miliony rodina Fénixů IKS.
REKLAMA
Většina akciových fondů ovšem na výkonnosti tratila – od půl do dvou procent. Kladných 0,3 % přinesl jen ISČS Top Stock a krásných 1,56 % svým podílníkům přidal Akro nových ekonomik. Ten ostatně svými ročními víc než 20 % ukazuje záda všem široko daleko.
Ale ale ale – že nikdy nic není definitivní – dokazuje fakt, že na pětiletém ohlédnutí zase nemá široko daleko nikdo na 21,5 % p.a. ISČS Sporotrendu a již vůbec nikdo na 27,9 % p.a. ING Českého akciového.
Situace na tobogánu: proměnlivo
Tentokrát to byly právě nemovitosti, které nasypaly písek do motoru, který již čtvrtým rokem táhne akciový vláček vzhůru. Firma s krásně optimistickým názvem New Century Financial Corp. zabývající se poskytováním hypoték i "problematičtějším" klientům, míří ke krachu. Že již jsme odvykli tomu, že finanční instituce může zbankrotovat? Ale může a snadno…
Tak jsme hned v pondělí v Praze zažili 2% skluzavku: úvodní růst o 1 % se změnil v téměř 1% pokles. Optimismus ztratily i evropské trhy a hasl hlavně finanční sektor (ten i v úterý ztratil 1,6 %, tedy nejvíce v rámci indexu DJ Stoxx 600).
REKLAMA
Večer pak propadly i americké trhy: Dow Jones i S&P 500 ubraly 2 %, Nasdaq až 2,15 %. Také latinskoamerické trhy oslabily od 2,5 % do 3,5 %, silné výprodeje se nevyhnuly ani Asii, kde tamní indexy oslabily o zhruba 3 %.
Škaredá středa – Evropa padá do jámy lvové a Praha otevřela sešupem prohloubeným 5% propadem ČEZ po zprávě o plánovaném prodeji 7 % akcií na burze.
Bída globální nálady vychází z toho, že v USA roste počet lidí neschopných splácet své hypotéky, což vzbuzuje obavy o udržitelnosti solidního růstu v největší světové ekonomice. Nejhorší sice poněkud zmírnila optimistická prognóza MMF, ale čtvrteční volný pád indexu Dow Jones pod 12 000 bodů zvrátila až investiční banka Lehman Brother (druhý největší obchodník s dluhopisy vázanými na hypoteční trh) prohlášením, že riziko je pod kontrolou.
K růstu se přidala Asie a poprvé v týdnu i evropské trhy, pátek ale zase vše zakalil, ani americká makrodata nepotěšila.
A co dividendy
Pražská burza za týden opět ztratila skoro 2 % a ani pondělí nevypadá dvakrát vesele. Tak abychom se potěšili, nezapomínejme na nášup.
Málokdy se totiž hovoří o druhé části výnosu, který poskytují akciové investice. Že není zanedbatelný, dokazuje loňský dividendový výnos indexu PX: 3,4 %. Ten bychom k nárůstu běžného (tzv. price) indexu o 7,87 % měli přičíst, tedy skoro 11,3 % (tzv. total return index) nevypadá už tak skromně. Letos sice Philip Morris a Komerční banka nevyplatí tolik jako loni, ale ani jejich předpokládané dividendové výnosy (7,5 % a 4,2 %) nebudou k zahození. Zvítězí asi Telefonica O2, jejíž navrhovaných 50 Kč představuje dividendový výnos 9,3 %, Erste Bank přidá na 1,2 % a dividendový výnos ČEZ předpokládá společnost Cyrrus na 2,4 % až 2,8 %.
Ve srovnání s okolními zeměmi si na tom z hlediska dividendového výnosu nestojíme špatně. Podle analýzy Cyrrus dal proti našemu indexu PX s 3,4 % maďarský BUX jen 2,8 %, polský WIG20 sice 3,7 %, ale německý DAX jen 2,7 % a rakouský ATX pouze 1,9 %.