Vysoké objemy obchodů na burze právě ve dnech propadů ukázaly, že to s tou likviditou není zas tak špatné. Mnozí drsňáci na margin obchodech si lížou rány, když museli nuceně prodávat, zkušenost je ale k nezaplacení. Asi končí i žně na poli fondů.
Úroda byla překvapivá, investoři se pěkně snažili, dokonce možná nastala změna našeho jarního trendu neodolatelného vábení zajištěných fondů. Bylo-li to jen jarní poblouznění, anebo se poprázdninový retail do bezpečné klícky zase vrátí? Uvidíme, faktem zůstává, že si mnozí v těchto týdnech vyzkoušeli hodně odvážnější strategie. K tomu jsou období korekce a zejména prudké výkyvy trhů ideální příležitostí.
V sýpkách odvážnějších fondů veselo
Faktem je, že za posledních šest neděl do akciových a smíšených fondů přišly 4 miliardy korun z celkových pěti. Ani uplynulý týden tedy nebyl výjimkou: do smíšených a akciových fondů zamířilo 650 milionů korun.
Průběh týdne byl ale jiný – zatímco v předchozím týdnu přišel těžký propad ve čtvrtek a pátek naznačil uklidnění, uplynulý týden měl již jasně růstový trend. Trhy si přečetly překvapivé snížení diskontní sazby FED jako jasnou zprávu, že finanční trhy hypoteční chřipku zvládnou. Navíc nečekaně vzrostl prodej domů a další příznivá makrodata vlila zakrváceným americkým býkům do žil španělskou krev. Růst cen ropy pomohl zase akciím olejářského sektoru a nadějně se daří i technologiím.
Pozitivní zprávy z realitního sektoru i průmyslu přinesly na trhy úlevu, že by současné problémy výrazně negativní dopad na ekonomický růst mít nemusely. Dny však ještě zdaleka sečteny nejsou.
REKLAMA
Praha sluncem zalitá
Za sérii šesti růstů si PX připsal skoro 7 % – šlo tedy opět zejména o to, který den se daná konkrétní investice odehrála. Zřejmě značná část lidí již opět nastupovala až v "rozjeté" růstové fázi a na výnosu se bude podílet jen drobátko. Možná však hledí na přece jen dlouhodobější horizonty.
Tak jako tak, dynamičtější mixy si za uplynulý týden připisovaly přes 3 %, akciové ještě víc.
Například ING Český akciový za týden přidal 5,3 %, ale za poslední měsíc stále přes 10 % ztrácí. Tohoto fondu se prodalo za 200 milionů korun. Druhý favorit ISČS Sporotrend také již odpracoval pěkných skoro 6 %, ale to je stále jen polovina ztráty za předchozí týden, takže na měsíci stále straší 10,5% pokles. Přesto (anebo právě proto) jeho prodej přesáhl 160 milionů korun.
Lékař léčí, příroda uzdravuje
Nejhorší je pravděpodobně za námi, ale trhy jsou v určité rekonvalescenci a ta je vždycky náchylná chytit každou nákazu. Diagnózu popsal krásně Pavel Kohout: "Stará, dobrá, nefalšovaná panika se po delší odmlce dostavila na akciové trhy, aby poděsila spekulanty se slabými nervy a poskytla těm odolnějším nákupní příležitosti za speciální zvýhodněné ceny."
REKLAMA
Dnešní situace ukazuje, že americké indexy jsou již jen necelých 5 % pod maximy z 19. července. Německému DAX chybí na rekordní osmitisícovku ještě málo přes 6 % a pražskému PX něco přes 7 % proti našemu maximu z 9. července.
To je přesně stav, kdy se trh může vydat na obě strany (což ostatně… kdykoli) – jen co se objeví nějaká třeba nevýznamná zprávička. Je totiž navíc pravděpodobné, že realitní trh nemá problémy jen v USA, ale i leckde v Evropě. A nejde jen o okrajové oblasti jako bývalou NDR nebo Španělsko. Podle posledních zpráv totiž letos v srpnu poprvé meziročně poklesy i ceny bytů v Londýně.
Jeden blesk udeřil dokonce ještě mnohem blíž našim luhům a hájům. Jako zázračný lék na penzi totiž část zdejších medicinmanů a dokonce některé poradenské firmy ordinovaly rakouský IMMOFINANZ, který ovšem za poslední týdny klesl o víc než 35 % a vymazal tak výnos za poslední dva roky. Sice se i mnohé realitní tituly a na nich závislé fondy také začínají zotavovat, ale přesto bychom neměli tuto zkušenost podcenit. Navíc si snad začne i u nás stále větší díl lidí uvědomovat, že nemovitosti nejsou žádný zázrak – již jsem zapomněl zdroj této informace, ale reálný výnos nemovitostí v USA za sto let byl v průměru jen 1 % p.a.
Jak daleko se kdo ohlíží
Vyhodnotit ať už svou vlastní či klientovu investici je zásadně problém období. Téměř vždy lze nalézt ukázky jak euforické, tak hrůzostrašné. Rozhlédnout se vyplatí – a několik příkladů je vhodná látka k vyučování. Někdy třeba stačí nadhodit, že předloni české akcie vydělaly 43 %, ale loni jen necelých 8 %. Zato třeba americký Dow Jones předloni dokonce tratil, zatímco loni vzrostl přes 16 %.
Nebo, že od loňského jarního lokálního maxima 11. května český index vydělal sice 15 %, ale od lokálního minima 13. června přes 51 %. Rozdíl jen jednoho měsíce, ale nikdo neporadí, které to kdy budou…
Takže jedině pravidelné investování, a když přijde panika jako letos v půli léta – rychle vybrat všechny "drobné" ze šuplíků, ale nespoléhat na ně. To jen pro ten rajc, každá trefa potěší, i když stojí trochu nervů. Poslední zprávy ovšem vrásky na čele spíše vyhlazují: páteční americký růstový hattrick by měl našemu pondělku dveře otevřít do zeleně.