O moudrosti Aristoteléa ze Stageiry netřeba pochybovat. Pochybovat můžeme pouze sami o sobě ve smyslu, zdali toto cestovné pro život projedeme nebo „projedeme“.
Nerozumím lidem, kteří si např. zaplatí dvacetitisícový kurz, a pak jen řeknou „bylo to pěkný“. Nerozumím ani těm, kteří se domnívají, že všechno potřebné pro život (i ten profesní) dostali od svých rodičů a školního systému osmdesátých let.
Už více rozumím lidem, kteří chtějí, ale nemohou, a i těm, kteří zkrátka nevědí „CO“.
Co by se měli učit, v čem se zdokonalovat, v čem jsou dobří a v čem výborní.
Možná na toto tvrzení namítnete, že od toho přece mají svého nadřízeného, čili týmlídra, manažera a bůhví koho dalšího v týmu.
REKLAMA
Obecným úskalím dnešního vzdělávání je to, že účastníci nejsou na kurz patřičně připraveni, a ani poté manažer neposkytuje účastníkovi podporu při zavádění znalostí a dovedností do praxe. Výsledkem je v mnoha případech lakonické „bylo to pěkný“. A přitom schází tak málo, aby se vzdělávání stalo efektivním a přínosným ve svém maximálním možném měřítku.
Nejsem přitom vůbec pro formalizované formuláře typu „akční plán“ (už jen to slovo!), ale jen o nenásilnou formu propojení vzdělávání se životem typu:
Manažer: „Pro co si tam, Jardo, jedeš? Co se chceš na tom kurzu naučit?“
Účastník: „Mám dva lidi v týmu a připadají mi demotivovaní, chybí jim jiskra a schůzky s klientem snad dělají jen pro čárku. Chtěl bych najít způsob, jak je znovu nabudit, aby začali zase dělat svou práci s chutí a plnit tím plán.“
REKLAMA
Manažer: „Když o tom tak mluvíme, všiml jsem si, že na poradách pořád opakuješ, co a jak bys chtěl, ale vůbec jim nedáváš prostor pro jejich názory, nápady… Možná i to by pomohlo ovlivnit jejich motivaci, co myslíš?“
Účastník: “Máš asi pravdu, jen nevím, jak to mám udělat, a taky nejde jen o porady.“ Manažer: „Takže až se vrátíš, popovídáme si o možnostech, jak to řešit, můžeš očekávat mojí plnou podporu.“
Jistě by byl lepší nejen v tomto případě nějaký vytuněný super SMART cíl, ale nějak začít musíme .
Pokud jste se v tomto článku nenašli, upřímně vám gratuluji, a pokud ano, má rada zní: „Investujte rozumně a z každé investice se snažte vytřískat co nejvíc!“
Autorka je vedoucí oddělení vzdělávání společnosti Fincentrum.