Žádný poplatek za založení smlouvy, žádný poplatek za vedení účtu, žádný poplatek za roční výpis. Z tohoto pohledu nemá penzijní připojištění na trhu obdoby. Navíc ještě státní příspěvek až 150,- Kč měsíčně – no, neberte to!
V čem je tedy "zakopaný pes"? Je jich hned několik:
NEODDĚLENÝ MAJETEK
Akcionáři penzijních fondů samozřejmě neposkytují penzijní připojištění klientům zdarma. Investované příspěvky účastníků přinášejí výnos a proti němu mohou penzijní fondy uplatnit zjednodušeně řečeno libovolné výdaje.
V systému penzijního připojištění totiž není oddělen majetek účastníků od majetku akcionářů. Kdyby tomu tak bylo, mohl by penzijní fond hospodařit pouze s předem definovaným poplatkem za správu, tedy obdobně jako investiční společnost, kde majetek podílníků oddělen je.
V ten moment by byl jistě konec "bezpoplatkového" penzijního připojištění – platili bychom minimálně vstupní poplatek, aby bylo na provize pro distribuci. Takto provize zaplatí fond jako náklad, tedy z celkového výnosu, ovšem naprosto neprůhledně.
REKLAMA
Zákon o penzijním připojištění nereguluje žádným způsobem výši nákladů penzijního fondu, pouze stanoví, že fond nesmí vykázat ztrátu, resp. pokud se tak stane, musí být ztráta kryta z rezervního fondu popřípadě ze snížení základního kapitálu. Jinými slovy, klient nesmí v žádném roce mít připsán záporný výnos.
Penzijní fond tak může teoreticky svými náklady vynulovat veškerý výnos z peněz účastníků. V praxi se tak neděje, konkurenční prostředí nutí fondy připisovat klientům kladný výnos.
Nicméně například výsledky penzijních fondů za rok 2005 jasně ukazují, že dva největší fondy (Winterthur a PF České pojišťovny) připsaly jedny z nejhorších výsledků na trhu, jednou z příčin jsou nepochybně obrovské náklady….
Pokud by ovšem majetek účastníků byl oddělen, připsaný výnos by mohl být vyšší a systém podstatně průhlednější. Navíc v případě konkursu by bylo jasné, že majetek účastníků nesmí být zahrnut do konkursní podstaty.
REKLAMA
REGULOVANÁ INVESTIČNÍ STRATEGIE
Stát naopak reguluje velmi přísně investiční strategii penzijního fondu, a to jako velmi konzervativní.
Bohužel se zde nerozlišuje doba trvání penzijního připojištění a fond tak nemůže nabídnout např. mladším účastníkům ani na počátku výrazně dynamičtější a tedy vesměs výnosnější investiční strategii.
FOND JE I POJIŠŤOVNOU
Současný model penzijního připojištění v sobě kombinuje kolektivní investování (první fáze penzijního připojištění) s volitelným důchodovým pojištěním (výplata doživotního důchodu).
Tím, že fond musí každému účastníkovi v závěru nabídnout možnost doživotní penze, vypočtenou pojistě-matematickými metodami z výše stavu účtu účastníka, dostává se současně do postavení pojišťovny se všemi riziky, která s tím souvisejí.
REKLAMA
Na Slovensku je přitom například fáze "spoření" svěřena specializovaným institucím (DSS) a fáze pojištění pak pojišťovnám.
JAKÉ JSOU ALTERNATIVY
Vzhledem k tomu, že dnes již máme na trhu sofistikované produkty pravidelného investování s automatickou realokací do méně rizikových aktiv s blížícím se koncem (např. Horizont Invest od Consequ nebo Rentier Invest od Pioneeru), lze konstatovat, že penzijní připojištění drží na trhu již pouze státní příspěvek a daňové zvýhodnění.
A kdo dobře počítá, ten se dnes nenechá ani na státní příspěvek nachytat – on totiž v celkové výši zhodnocení nehraje v dlouhodobém horizontu příliš velkou roli a je zaplacen velmi špatnou likviditou peněz, vložených do penzijního připojištění.
Ta sice nemusí být na závadu, pokud jde opravdu o spoření "na důchod". Co ovšem na závadu je, to jsou relativně nízká zhodnocení, která z výše uvedených důvodů fondy připisují.
Pokud má mít penzijní připojištění dále smysl, měl by stát v každém případě uvolnit přísnou regulaci investiční strategie a současně uzákonit oddělení majetku účastníků od majetku akcionářů. K diskusi je i přesunutí poskytování doživotní penze na pojišťovny, tedy možnost ponechat v penzijních fondech pouze fázi "spoření".
Jinak bude opravdu výhodné pouze jako nástroj pro čerpání tzv. zaměstnaneckých výhod, tedy tam, kde přispívá zaměstnavatel. Tam je ovšem výhodnost penzijního připojištění postavena na osvobození příspěvků zaměstnavatele od sociálního a zdravotního pojištění, nikoliv na konstrukci produktu jako takového.