Jak dopadne daňová reforma na příjem finančních poradců
Od 1. ledna 2008 nás čeká další velká změna (nejen) daňového systému. A jako taková se dotkne každého člověka – finanční poradce nevyjímaje. Finančním poradcům (obdobně jako poradcům daňovým) se mění výhodnost některých finančních produktů doporučovaných klientům, ale také příjmy. Dopad na výhodnost jednotlivých produktů jsme rozebírali v článku "Reforma veřejných financí prošla sněmovnou… co přinese?", nyní se zaměříme na dopad na poradcův příjem.
Daň z příjmů
Nejdiskutovanější změnou je rozšíření základu daně a snížení daňové sazby. Spolu se zvýšením slev na dani většina daňových poplatníků bude mít čistý příjem na srovnatelné úrovni. Významnější změny dosáhnou lidé s vyššími příjmy a podnikatelé s příjmy nižšími.
Sazba daně z příjmů fyzických osob klesne na 15 % v roce 2008 a na 12,5 % v roce 2009. Zároveň se ale rozšíří daňový základ. Zatímco dnes podnikatel od "čistého zisku" (rozdílu mezi zdanitelnými příjmy a daňově uznatelnými výdaji) odečte ještě zaplacené sociální a zdravotní pojištění, od příštího roku tuto možnost nemá.
Samotné rozšíření základu daně o sociální a zdravotní pojištění by navzdory snížení sazby daně mělo za následek zvýšení daní pro většinu daňových poplatníků. Proto dochází též ke zvýšení slev na dani, které negativní efekt kompenzují.
Tab. 1: Změna slev na dani
* Plánované změny.
Zajímavostí je, že snížení daňové sazby v roce 2009 bude pravděpodobně provázeno snížením některých slev na dani. Efekt snížení daňové sazby se tak do čistého příjmu neprojeví zcela – a naopak lidé s nízkými příjmy mohou na úpravě tratit. Kupříkladu poplatník se základem daně 165 560 Kč v příštím roce nezaplatí ani korunu na daních, o rok později po něm stát bude požadovat 4 140 Kč.
Základu daně se týká též zrušení minimálního základu daně. Finanční poradce (či jiná OSVČ), který působil na trhu déle než dva roky, musel vykazovat v daňovém přiznání minimální základ daně ve výši 120 800 Kč. Od příštího roku bude danit pouze příjem, kterého dosáhl.
Podnikatelům, kteří vedou daňovou evidenci svých nákladů a neuplatňují náklady procentem z příjmů (pro finanční poradce 50 % z dosažených příjmů), se znevýhodní leasing. Zatímco dnes je možné daňově odepisovat zaplacené splátky finančního leasingu automobilů tři roky, od příštího roku se doba prodlužuje na minimálně 5 let. Na druhé straně se ruší omezení ceny, do níž lze automobil odečíst. V letošním roce lze do nákladů zahrnout cenu do 1,5 mil. Kč, od příštího roku neomezenou.
Sociální a zdravotní pojištění se zdvojnásobí…
Zatímco minimální pojistné na zdravotní a sociální pojištění roste pozvolně, maximální pojistné v příštím roce vzroste na dvojnásobek.
Strop odvodu sociálního a zdravotního pojištění se platí z maximálního vyměřovacího základu 486 tis. Kč. V příštím roce se sice zavede strop pojistného i pro zaměstnance, pro podnikatele ovšem znamená změna zvýšení stropu na cca 960 tis. Kč. Maximální pojistné stoupne u zdravotního pojištění ze 65 610 Kč na cca 129 600 Kč, u sociálního z 143 826 Kč na cca 284 160 Kč.
Nutno podotknout, že vyměřovací základ na zdravotní a sociální pojištění se počítá jako 50 % z rozdílu příjmů a výdajů. Finanční poradce, který uplatňuje náklady procentem z příjmů, má vyměřovací základ na úrovni 25 % příjmů. Z nich následně počítá pojistné 13,5 % u zdravotního a 29,6 % u sociálního pojištění. Aby se v letošním roce dotkl stropu, musí mít poradce příjem 1 944 000 Kč. V příštím roce na strop dosáhne až s příjmem cca 3,84 mil. Kč.
Účetnictví… a závazná stanoviska
Účetnictví musí vést povinně právnické osoby. Ovšem i fyzická osoba – podnikatel se může dostat do situace, kdy bude mít povinnost účetnictví vést. Tou situací je překročení určitého obratu. Ještě v letošním roce je stanoven na 25 mil. Kč, v příštím roce je snížen na 15 mil. Kč.
Pokud si nebudete s čímkoli jisti, můžete si nechat vypracovat závazné stanovisko od finančního úřadu. Za posudek zaplatíte 10 tis. Kč.
Článek byl vypracován na základě analýzy Josefa Rajdla, analytika společnosti Fincentrum FP.