Jak funguje bitcoin? Důvěra v systém a tweety Elona Muska
Foto: Shutterstock
Ačkoliv existuje nepřeberné množství různých kryptoměn (anebo lépe řečeno „kryptoaktiv“), retailoví investoři často přistupují ke kryptu jako k jedné homogenní skupině. Na čem je postaveno fungování bitcoinu a proč jeho cena tak prudce propadla?
Alternativa centrálních platebních systémů
Pokud vezmeme jako příklad platby prostřednictvím PayPalu, je jejich podstatou existence tzv. trusted third party (typicky banky). Ta potvrdí, že zákazník má dostatečný zůstatek na bankovním účtu a je možné provést konkrétní transakci. Tento centralizovaný systém je ale relativně pomalý.
„Kryptoměny v tomto směru přinesly určitou alternativu takovému systému. Obecně jsou totiž založeny na využití metod kryptografie, které nahrazují bezpečností opatření a opatření proti padělání, jinak zajišťované právě onou třetí stranou,“ uvádí právník Jan Eisenreich, který je expertem v oblasti fintechu a blockchainových řešení.
Průlomem v této oblasti bylo představení whitepaperu (konceptu fungování) bitcoinu v roce 2008. Bitcoiny jsou v podstatě peníze, založené na kryptografickém základě. Tuto kryptoměnu vytvořil člověk vystupující pod pseudonymem Satoschi Nakamoto. „Nakamota se od té doby snažila vypátrat spousta lidí, ale do dnešního dne není jasné, jestli je Nakamoto jednotlivec, anebo skupina osob. Byl dokonce nominován na Nobelovu cenu, ale nominace vzhledem jeho anonymitě nebyla přijata,“ připomíná Eisenreich.
Jak funguje bitcoin?
Fungování bitcoiunu je postaveno na tzv. peer-to-peer principu. Každá provedená transakce je zanesena do blockchainu, tedy jakési veřejné účetní knihy bitcoinových transakcí.
REKLAMA
„Právo zařadit transakci do blockchainu mají tzv. těžaři. Ti, zjednodušeně řečeno, poskytují výkon svých počítačů k výpočtu složitých algoritmů. Po nalezení řešení tohoto matematického problémů získají těžaři právo k potvrzení bloku transakcí, za což dostanou předem určení počet bitcoinů. Respektive ho získá ten první těžař, který verifikuje onen blok transakcí. Po tomto potvrzení jsou transakce v bloku zařazeny do blockchainu, čímž je zabráněno tomu, aby někdo utratil ten samý bitcoin dvakrát,“ vysvětluje Eisenreich.
Díky tomu, že bitcoinu je omezené množství (jde o 21 milionů bitcoinů), není možné emitovat dodatečné množství této kryptoměny. Na rozdíl od centrálních bank, které mohou sami rozhodovat, kolik peněz pustí do ekonomiky. Emisní algoritmus bitcoinu vytvořil přímo jeho tvůrce, který tak určil, že se jednak každých deset minut emituje určité množství, jednak každé čtyři roky dochází k „halvingu“, tedy množství vygenerovaných coinů se snižuje na polovinu „Z celkového zamýšleného množství bitcoinů ve výši 21 milionů jich bylo vygenerovánu už více než 18,6 milionů,“ dodává Jan Eisenreich.
Konkrétně bitcoin se také dostává již do centra pozornosti institucionálních investorů. „Například PayPal už v březnu spustil možnost platby kryptoměnami v rámci USA prostřednictvím služby Checkout With Crypto, která by podle předpokladů měla být do konce roku dostupná i na dalších kontinentech. A je pravděpodobné, že to bude jen první vlaštovka, kterou by mohly následovat další společnosti,“ říká hlavní analytička TopForex Olívia Lacenová.
REKLAMA
Vliv těžby na životní prostředí a tweety Elona Muska
Podle analýzy univerzity v Cambridge spotřebuje těžba bitcoinu za rok okolo 121,36 terawatthodin elektřiny, což je přibližně dvakrát více než celá Česká republika. Šéf Tesly Elon Musk, který nejprve oznámil, že bude bitcoin přijímat jako platební prostředek za své elektromobily, vzápětí toto rozhodnutí vzal zase zpět.
„Tesla pozastavila možnost nákupu vozidel pomocí bitcoinů. Jsme znepokojeni stále častějším využíváním fosilních paliv pro těžbu a transakce s bitcoiny, především uhlí, které má nejhorší emise. Kryptoměna je v mnoha ohledech dobrý nápad a věříme, že má slibnou budoucnost. Ta však nemůže přijít, pokud je to na úkor životního prostředí,“ napsal Elon Musk na twitteru. Bitcoiny, které v únoru za 1,5 miliardy dolarů Tesla nakoupila, však prodávat nehodlá. O víkendu si Musk neodpustil další tweet. Na Twitteru uvedl, že v boji proti fiat měnám kryptu fandí.
Propad ceny kromě tweetů Elona Muska umocnilo i vyjádření centrální banky Číny, která uvedla, že banky nemohou provádět kryptoměnové platby. Jak Čínská lidová banka uvedla, prudký nárůst a opětovný pád bitcoinu ohrožuje finanční systém a podniky by se měly mít na pozoru před jakýmikoliv transakcemi s virtuální měnou.
Podle investičního analytika Fincentrum & Swiss Life Select Richarda Bechníka je cena bitcoinu spíše než reálnou hodnotou projevem důvěry v daný systém do budoucna.
„Globálně se také hromadí zvýšené snahy o regulaci kryptoměn. To vše má na bitcoin znatelné dopady, kdy máme za sebou dokonce třicetiprocentní jednodenní propad jeho ceny. Cena kryptoměn je extrémně citlivá na jakékoliv spekulace, vyjádření nebo jenom drobné náznaky zvýšené regulace,“ upozorňuje Bechník s tím, že nedávné vysoké ceny bitcoinu byly hnány FOMO efektem. Investoři měli zkrátka obavy, že jim ujede vlak a propásnou jedinečnou příležitost. „To podporuje nárůst cenové bubliny, aniž by tomu odpovídaly fundamenty,“ uzavírá Richard Bechník.