Jak koupit investiční zlato a neudělat chybu
Investiční kovy mají velkou budoucnost a konkrétně zlato zažívá velký cenový boom. Zatímco loni v září stálo zlato okolo 1 100 USD/unce, v červnu 2019 se zlato obchodovalo kolem 1440 USD/unce.
Cenový vzestup zlata spojený s jeho tradiční oblibou a blížící se nejistotou na finančních trzích, ke kterým je zlato přirozeným vyvažovatelem, dává předpoklad, že cena poroste nahoru. Ostatně cena zlata roste posledních pár měsíců velmi utěšeně. A atakuje hranici 2000 USD.
Například v sousedním Německu kupuje (v průměru) jeden občan ročně 122 gramů investičního kovu, v naší zemi je to průměrně 1 gram na osobu. Je tedy zřejmé, že uložení finančních prostředků do investičních kovů, má v naší zemi, kde povětšinou trendy na západ od nás kopírujeme, velkou perspektivu.
Spoření (ať již do zlata či jakékoliv jiné) je moudrým způsobem, jak si vytvářet rezervu. Platí stará myšlenka: Dávej si stranou 10 % svých příjmů každý měsíc (to vůbec nepoznáš na své životní úrovni) a za 10 měsíců máš jednu výplatu navíc.
Tento článek je určen především těm, kdo o investici do investičních kovů uvažují, ale nejsou profesionály a s trochou nadsázky se dá říci, že o zlatě vědí jen to, že je žluté a drahé.
Následujících 10 bodů je jakési „desatero“, se kterým, budete-li se řídit, nemůžete prohloupit. Pro profesionály či odborníky v oboru jsou možná uvedené rady nošením dříví do lesa, ale pro začátečníky budou přínosné.
REKLAMA
Jak postupovat při koupi investičního zlata
Představte si, že vás kontaktoval prodejce s nabídkou prodeje zlata, vám se to zdá dobré, na internetu jste zjistili, že zlato není nijak špatné mít ve svém portfoliu, a nyní se setkáváte poprvé se zástupcem prodejce.
Ke zlatu se můžete dostat trojím způsobem. Koupí, spořením a nebo (překvapivě) kombinací obého. Tedy nakoupím (například za 100 000 Kč) a nadále si budu spořit (třeba 2 000 Kč měsíčně).
Prodejce sedí naproti vám a nevíte, co dělat. Zde jsou základní rady:
1. Ptejte se
Ptejte se na cokoliv. Není hloupých otázek. Prodejce asi nebude umět odpovědět na otázku: „Co bylo dřív, zda slepice, nebo vejce?“ To není předmětem debaty. Ale měl by umět odpovědět, jaký je cenový vývoj zlata za posledních 20 let a proč. A vysvětlit důvody.
Měl by vědět, proč se zlato měří v troyských uncích (oz.) a jaká je souvislost (pokud nějaká je) s městem Trója? Měl by znát odpověď na to, jaké zásoby zlata mají světové velmoci a jakáže to firma se vklínila se svými zásobami zlata mezi světové hegemony státního charakteru. Měl by umět vysvětlit, proč zrovna pro vás je zlato výhodné a jaká jsou rizika.
Ptejte se. Cílem je, abyste věc pochopili vy, nikoliv prodejce. Já sám osobně se považuji za odborníka, přesto mě občas nějaká otázka zaskočí. Nechte si všechno vysvětlit a vezměte si čas na rozmyšlenou. Nedělejte závěr po první schůzce. Solidní prodejce vám takový komfort ochotně poskytne.
(Pozn. správná odpověď na uvedené otázky je na konci článku.)
REKLAMA
2. Firma
Zeptejte se, jakou společnost prodejce zastupuje. A spolupracujte pouze s firmou, která dodržuje zákony. Je jasné, že nedovedete podle informace od prodejce rozklíčovat, zda je firma zákonů dbalá, či nikoliv. Ale můžete se na serveru justice.cz podívat, jak firma plní svoji povinnost a zakládá kopie daňových přiznání do sbírky listin. Toto jí ukládá zákon. Pokud narazíte na firmu, která toto nedělá, neobchodujte s ní! Signalizuje to, že si se zákonností nějak moc hlavu neláme, a od takové společnosti koupit zlato asi nechcete.
3. Prodejce
Zeptejte se samotného obchodního zástupce, co je zač. Zda se prodejem zlata živí, zda je to jeho jediná činnost atd. Nemáte možnost si ověřit, zda je pravdou, pokud vám zástupce bude tvrdit, že uzavírá na zlato deset smluv denně a prodává tuny zlata. Ale kdyby mi to někdo takto říkal, vypadal by nedůvěryhodně.
Ale na druhou stranu, pokud vám prodejce bude nabízet zlato, pak pojištění, pak hrnce a na konci se nabídne, že má masérský kurz a udělá vám výhodně masáž, zvolte jen tu masáž. Pokud prodejce řekne, že zlato je jeho hlavní náplní, že se mu věnuje naplno, bude vám dávat smysl, jak mluví, tak mu zkuste věřit. Ptejte se prodejce, zda i on má spoření do zlata a jaké.
4. Fyzické vlastnictví
Kupní smlouvu (či spoření) uzavírejte jen na takový produkt, kde jste fyzickým vlastníkem kovu. Produkt, kde kov máte fyzicky u sebe a je vaším majetkem. Nepřistupujte na nabídku uložení kovu či vlastnictví pouhé opce na nákup kovu. Co je doma, to se počítá. Kupujete si přece zlato, nikoliv papír, že nějaké zlato někde vlastníte.
5. Poplatky
Nákup kovu (zlata) je povětšinou spojen s různými a různě pojmenovanými poplatky. Některé společnosti si neberou moc velkou sumu na vstupu, tedy na prodeji, ale vezmou si svoje peníze na výkupu. Koupit kov bez poplatků, ať již jsou zamaskované jakkoliv, je v podstatě nemožné.
Poplatek je naprosto v pořádku a je oprávněným ziskem prodejce. Ale platí zde to, co bylo již řečeno: Ptejte se. Ptejte se na jeho výši, zjistěte si skladbu. Solidnější společnosti dělají to, že zaplacený poplatek postupně nějak vrací – ve formě bonusů, prémiového kovu, kreditů na další nákup atp. Ale můžete narazit na společnost, která poplatek nijak nevrací, a přesto to nebude nijak nesolidní nabídka. Zvažte vždy výhodnost nabídky.
6. Cena za nákup
Ptejte se na cenu za 1 gram a poté se ptejte na slitek, do kterého si spoříte, nebo, který si kupujte. Kupujete-li (například) slitek 5 gramů vychází, cena za 1 gram podstatně jinak, nežli u slitku 31,103 gramů (trojská unce). Není to možno přesně nazvat množstevní slevou, ale v principu to funguje přesně takto.
REKLAMA
Chcete-li spořit 500 Kč/měsíc, nevyplatí se spořit do unce, neboť zde byste spořili do jednoho slitku uncové velikosti 5 roků. Ale zvolíte-li v tomto případě menší slitek (například 5 gramů), budete mít slitek dříve, ale jednotková cena za gram vyjde vyšší než u většího slitku. Odhadněte reálně svoje možnosti a nastavte si nejen velikost spoření, ale i druh slitku, do kterého spoříte.
7. Výkup
Jak společnost, která zlato prodává, zajišťuje výkup? A za jaké ceny vykupuje? A je rozdíl ve výkupu mezi jejich a cizím zbožím? Existují firmy, které lákají na výkup se slovy, že vykupují vlastní i cizí zboží. Ovšem občas se stává, že se k vlastnímu kovu chovají, jako byl cizí. Klasicky to platí tehdy, koupíte-li kov od nich a věnujete-li jej například dětem (viz. bod 9). Některé firmy potom od dětí kov vykoupí, jako by byl cizí, tedy za nižší cenu. Byť se jedná o zboží, které jste pro děti zakoupili přímo u této společnosti.
Zjistěte si též, jak při výkupu dostanete peníze a v jaké době, a ptejte se prodejce, zda má s výkupem již zkušenosti. Doporučuji, pokud si naspoříte několik slitků (řekněme 5 gramových), zkuste si u jednoho z nich, jak výkup probíhá, jak funguje a má-li nějaké záludnosti.
8. Sankce
Ptejte se, zda existují nějaké sankce, pokud nespoříte pravidelně domluvenou sumu. Většina firem na trhu má sankce za nespoření, a to povětšinou nikoliv v podobě pokut, ale v podobě neposkytnutí různých bonusů.
Většina firem vrací zaplacený poplatek ve formě bonusů. Při neposkytnutí tohoto bonusu z důvodu nepravidelného spoření dochází k poměrně citelné ztrátě.
Ptejte se též, jaké jsou sankce, pokud při výkupu bude mít kov (který je předáván v plastovém zataveném průhledném obalu) například ohnutý, či poškozený obal. Jsou firmy, které si za ohnutý obal, při výkupu, berou sazbu až 1 000 Kč pokuty. To u zlata nemusí být tak drastické, ale prodáváte-li například stříbro, které má hodnotu 1 800 Kč a (například) 500 Kč máte poplatek za ohnutý obal, je to ztráta citelná.
Neobchodujte s firmou, která má nesmyslné pokuty.
9. Převod zlata
Předpokládejte, že zlato, které koupíte, nebude jen pro vás. Dáte ho třeba dětem. Některé firmy používají následující fígl: Ke zlatu se chovají, jako kdybyste ho koupili u nich, a nabízejí vám výhodnější výkupní cenu, jen tehdy, přinesete-li ho pouze vy. Pokud se zlatem prokáží vaše děti a přidají třeba darovací smlouvu, mnohé firmy říkají, že takovou darovací smlouvu neuznávají a staví se ke kovu, jako by byl z cizích zdrojů, tedy vykupují levněji! Potíž je v tom, že chcete-li po nich vzor správné darovací smlouvy, kterou by uznávaly, tak se ho nedočkáte.
Rad zní: Ptejte se obchodního zástupce, jak se postupuje, chcete-li někomu zlato darovat, a pokud odkáže na darovací smlouvu, chtějte vidět, jak má vypadat. Přeci jen, kupujete zlato za statisíce korun a nekupujete si mrkev na stánku.
10. Smlouva
S prodejcem podepíšete smlouvu. Ale ještě než tak učiníte, vezměte si jí domů k pročtení. Prodejce by vám ji měl poskytnout. Čtěte ji. Nebo se alespoň o to pokuste. Nenechejte na sebe vyvíjet časový nátlak a použijte zdravý rozum.
Pravidelné spoření je nejrozumnější cesta k vytvoření rezervy. Pamatujte na diverzifikaci. Nedávejte „všechna vajíčka do jednoho košíčku“. A nezapomeňte si z peněz, které vyděláte, také něco užít. Utratit je za zábavu. Šetření je správné, ale na druhou stranu nic se nemá přehánět. A jak říká staré arabské přísloví: Blázen chodí nahý, aby zemřel bohatý.
Odpovědi na otázky v bodě 1:
Za posledních 20 let je zlato silně volatilní. Od 400 USD za unci, přes (téměř) 2 000 USD za unci.
Troyská unce se jmenuje podle města Troyes (ve Fracii) a nemá s Trójou nic společného.
Mezi světovými velmocemi držícími zlato je vklíněn MMF (Mezinárodní měnový fond), který je třetí největší držitel světových zásob zlata. Podle některých údajů není třetí, ale těsně čtvrtý.