CZK/€ 25.285 -0,16%

CZK/$ 23.179 -0,44%

CZK/£ 30.078 -0,27%

CZK/CHF 26.860 -0,04%

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

05. 11. 2024

0 komentářů

Jak nepřijít o majetek v rodině? Tři hlavní hrozby

 

Rodiny majitelů úspěšných firem čelí specifickým výzvám. O peníze sice není nouze, ale to neznamená, že rodině nic nehrozí. Ochrana rodinného bohatství zahrnuje nejen zajištění majetku, ale také péči o rodinné vztahy a přípravu na různé negativní scénáře, které rodinu mohou potkat.

Loading



 

Většina movitých rodin se během života setká se třemi nebezpečnými situacemi, které mohou nastat, ale často na ně nejsou připraveny. Tím, že o těchto situacích předem nepřemýšlíme a nepřipravujeme se na ně, vystavujeme naše rodinné bohatství jak vztahové, tak finanční zbytečnému riziku.

Úmrtí v rodině a přístup k majetku

Seznamte rodinu s tím, co z pohledu finančního/majetkového nastane po vaší smrti. V rodinách se stará o finanční/majetkové záležitosti rodiny v 9 případech z 10 jen jedna osoba. Obvykle ta, která čte tyto řádky. V okamžiku, kdy tato osoba zemře nebo je třeba po autonehodě v kómatu, může být rodina hodně nejistá v tom, jak dál. Následujících pět bodů může být třeba i pro vás inspirací:

  • Zajistěte, aby vaše rodina měla v případě vašeho úmrtí přístup k úplnému seznamu movitého a nemovitého majetku, který je na vás evidovaný. Ideální je mít seznam účtů, nemovitostí, majetkových podílů včetně kontaktní osoby, která vám k tomu může říci více. A není vůbec na škodu, pokud s existencí tohoto seznamu seznámíte rodinu. Ideální je, pokud její členy seznámíte s danými kontaktními osobami.
  • Samozřejmě není špatné vše ještě doprovodit oficiální závětí  a případně dopisem přání (letter of wishes), ve kterém sice právně nezávazně, ale přesto rodině sdělíte, co byste si přáli, aby se dělo s vaším majetkem po vaší smrti.
  • Revidujte vaše plány a přání přibližně každé tři roky nebo dříve v případě významných změn v rodině nebo majetku. Pokud se oženíte/vdáte nebo rozvedete, pokud se vám narodí děti nebo se vaše děti vdají/ožení/rozvedou, pokud dojde k nějaké zásadní zdravotní komplikaci v rodině, je potřeba výše zmíněné dokumenty a řešení aktualizovat.
  • Probírejte vaše plány pravidelně s nejbližší rodinou, aby všichni věděli, co se bude dít a kdy a jak je to může ovlivnit.
  • Pokud máte podíl na byznysu nebo jste dokonce jedinými majiteli, nezapomeňte mít i tuto obvykle velmi významnou nebo dokonce nejvýznamnější část majetku vyřešenu, aby firma nedojela na to, že jste v ní jediným jednatelem. „Pokud je vás ve firmě více, mějte oficiální akcionářskou dohodu nebo alespoň dohodu neoficiální, co bude v případě vaší smrti,“ říká Josef Podlipný partner a vedoucí obchodu společnosti Fichtner Wealth Managers.

Příchod nového partnera vašich dětí

Vztahy v původní rodině se obvykle mění, protože nový člen rodiny ovlivňuje svého partnera a jeho původní chování k rodičům, sourozencům i k majetku. Rodinu začínají ovlivňovat i zvyky a chování původní rodiny nového partnera a vztahy vašeho dítěte s tchyní, tchánem i případně sourozenci nového partnera.

  • Velmi důležité je, jakým způsobem je nový člen rodiny přivítán. Je spíše zván, aby se připojil, byl slyšen a ovlivňoval, co se v rodině děje nebo spíše ponechán mimo původní úzkou biologickou rodinu? Každá rodina to může řešit jinak, ale je dobré si uvědomit, ať nového člena pozvete blíže nebo ho necháte stranou, ať je vám více nebo méně sympatický, že bude mít v každém případě velký vliv na to, jak se nově chová vaše dítě.
  • Rozhodněte se, kdo bude patřit do rodiny, ideálně dříve, než se objeví někdo na obzoru. Diskuse s rodinou na toto téma je v takovém případě mnohem méně emocionální a podle zkušených rodinných konzultantů je ideální s ní začít, když jsou děti ve věku 13 až 15 let. Jakmile jde totiž o konkrétní osobu, o které se diskutuje, začnou větší roli hrát osobní sympatie než systematičtější přístup, který pomáhá dlouhodobě zdravějším vztahům v rodině.
  • Myslete i na riziko ošklivého rozvodu. “Právě ten může výrazně ovlivnit strukturu rodinného byznysu nebo celkový majetek rodiny. K ochraně rodinného bohatství může pomoci například předmanželská smlouva. Velmi záleží na tom, zda se o ní partner vašeho dítěte dozví na poslední chvíli v kanceláři u právníka, nebo zda je diskuse o této smlouvě součástí otevřeného dialogu s novým členem rodiny již během vztahu, který ještě nedospěl ke svatbě,“ dodává Josef Podlipný.

Ekonomická nerovnost v rodině může škodit vztahům!

Jak půjde čas a děti budou stárnout a zakládat rodiny, nerovnost jednotlivých větví rodiny se bude pravděpodobně zvětšovat. Většina odborníků na problematiku rodinného bohatství ani nedoporučuje časem zvyšující se nerovnost nějakým způsobem vyrovnávat, spíše doporučují následující:

REKLAMA

  • Jakmile se v rodině začnou příliš často objevovat diskuse o ekonomické nerovnosti, je evidentní, že rodina nemá společný cíl, společnou filozofii přístupu, např. k charitativní rodinným projektům nebo třeba i k vlastnictví rodinné firmy. Méně diskusí o nerovnosti v rodině zažijete, když je nahradíte diskusemi o tom, proč zrovna děláte tu nebo jinou charitativní činnost, proč společně vlastníte podíly v rodinné firmě, co očekáváte od členů rodiny navzájem apod.
  • Zapojte členy rodiny do charitativní/filantropické činnosti (osobním zapojením, vybíráním těch, kteří budou obdarováni, kterým bude pomoženo) zvyšujete v rodině toleranci na zvyšující se ekonomickou nerovnováhu jednotlivých členů rodiny. Samozřejmě pomáhá i to, že všichni vidí, že jsou na tom v porovnání s mnoha jinými lidmi mimo rodinu poměrně ekonomicky dobře.
  • Povídejte si společně a budujte otevřené rodinné vztahy. Právě otevřenost a společná povídání všech členů dohromady pomáhají na případné nejistoty v rodině ohledně ekonomické férovosti rodičů vůči dětem včas upozornit, diskutovat je a případně do řešení zatáhnout i děti.
  • Pokud jste ti šťastnější a patříte k rodinné větvi, která má větší majetek, potlačte touhu se chlubit na každém rodinném setkání, jak dobře se vám daří. Váš obezřetný přístup k této záležitosti bude rodině pomáhat trávit společný čas v mnohem lepší pohodě.

Zachování majetku rodiny pro další generace je velkou výzvou. Vaše vnoučata většinou mají jiný pohled na využití vašeho kapitálu či majetku a to může vést i k destabilizaci rodiny. V takových případech je vhodné se řídit radami úspěšných podnikatelských rodin, které dokázaly přežít více než 100 let.

„My čerpáme inspiraci z vlastních rodin, rodin klientů, ale také od úspěšných odborníků na problematiku bohatých rodin. Například americký konzultant Dennis T. Jaffe udělal rozsáhlý průzkum mezi stovkou podnikatelských rodin, které více než 100 let vzkvétají a jejich postřehy a pravidla sepal do knihy  „Vypůjčeno od vašich vnoučat“ (Borrowed from Your Grandchildren),“ dodává Josef Podlipný.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Překoná cena zlata v novém roce hranici 3000 USD za unci?

V dobách nejistoty na kapitálových trzích se investoři obracejí k bezpečným přístavům v podobě drahých kovů a nejinak je tomu i nyní. Zintenzivňující se konflikt na Blízkém východě a nepředvídatelnost spojená s prezidentskými volbami v USA zvyšují poptávku. Zlato během několika týdnů překonalo nová maxima. Vzrostla také […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

01. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *