Na začátku roku jsem četl řadu investičních prognóz na rok 2007. Nejčastější údaj ohledně zhodnocení akciového trhu se pro letošek pohybuje v pásmu 7-15%, ti odvážnější tvrdí 8-10%.
Tento odhad není bohužel ničím jiným, než přiznámim prosté skutečnosti, že jeho autor prostě neví, co udělají trhy (proč by to také měl vědět?) a nechce se blamovat odvážnějším názorem.
Jen pro zajímavost, pravděpodobnost trefy do černého, že akciový trh při volatilitě 14% vydělá něco mezi 8-10%, je jen 5,8%. To není moc dobrá šance.
Pásmo 7-15% už zvyšuje pravděpodobnost úspěchu na 23%, stále nic moc. Ten, kdo chce mít jistotu úspěchu své prognózy alespoň na 95%, by musel svět ohromit pásmem cca -15 až +35%, což je pro investora jistě prognóza k nezaplacení.
Ten, kdo chce ve své prognóze projevit názor a nést kůži na trh, by měl být buď optimista a odhadovat více než 15% růst, nebo pesimista a pohybovat se blízko nuly či v negativních číslech. Akciové trhy jsou prostě volatilní a dělat krátkodobé prognózy na základě dlouhodobých průměrů nemá prostě smysl.
REKLAMA
Ano, jsem optimista na akciový trh i pro příští rok. Ale nějak nejsem schopen investorům doporučovat portfolia na těchto prognózách. Tak trochu mě mrazí v zádech, že většina trhů je oceněna pro perfektní scénář a nikdo dnes není připraven např. na zvyšování sazeb v USA.
Volatilita je blízko historických minim, rizika všichni vidí, ale optimismus převládá.
Konkrétní portfolio klienta pro rok 2007 nedoporučuji, protože podle mě nemá smysl plánovat majetek na kalendářní roky, ale inspiraci, která je mi blízká, jsem našel ve World Wealth Report od Capgemini a Merrill Lynch.
Nejbohatší lidé planety mají následující strukturu aktiv:
31% Akcie
21% Dluhopisy
22% Alternativní investice (hedge fondy, private equity, venture capital, strukturované produkty, komodity, umění)
15% Nemovitosti (přímé investice i tzv. REITs)
11% Hotovost a depozita
REKLAMA
Mně osobně je tato struktura velmi sympatická. Ukazuje sílu diverzifikace a na nesmyslnost chorobné preference či zamítání konkrétní třídy aktiv jen proto, že něco jiného vydělává zrovna více.
Otázka místo závěru: Víte, kolik procent nejbohatších lidí na světě získalo svůj majetek díky výkonnosti svých investic? Je to jen 10%. Největší podíl (37%) je vybudování a následný prodej vlastní firmy.
Myslím, že to dost jasně naznačuje, jak se chovat k portfoliím těchto klientů, jejichž prioritou je ochrana kapitálu a nikoliv spekulace o tom, co udělá ten který trh v letošním či jakémkoliv jiném roce.