Jak se daní zisky z kryptoměn
Zisky z investic můžeme rozdělit do tří skupin. První skupina investic je zdaňována při výplatě srážkovou daní a tyto investice není nutné uvádět do daňového přiznání a platit z nich daň z příjmu. Druhá skupina je od daně z příjmu osvobozena a daň není třeba platit. Třetí skupina jsou pak investice, které je nutno uvést do daňového přiznání a zaplatit z nich daň z příjmu. Do této třetí skupiny patří i obchodování s kryptoměnami.
Jak se daní investice
- Srážkovou daní při výplatě. Takto vám například zdaní úroky na spořicím účtu, výplatu z penzijního spoření, výplatu domácích dividend. Pro tyto investice platí, že je není třeba uvádět do daňového přiznání a není třeba platit znovu daň z příjmu.
- Daň z příjmu se neplatí. Mezi investice osvobozené od daně z příjmu patří například prodej cenných papírů, které jste drželi déle než tři roky. Prodej cenných papírů s příjmem pod 100 000 Kč za rok. Nebo prodej nemovitosti, kterou vlastníte déle než 5/10 let.
- Daň z příjmu platíte po podání daňového přiznání. Do těchto příjmů platí například příjem z pronájmu investičního bytu. Příjem z prodeje cenných papírů neosvobozených od daně z příjmu. Nebo prodej kryptoměn.
Hodleři daně neplatí
Hodlovat je jedno ze základních pravidel kryptoinvestování. Neboli nakoupit a držet. Držet, ať už to padá nebo klesá, prostě držet. Pokud tedy máte nějaké kryptoměny v portfoliu a ty pouze držíte, tak daňové přiznání podávat nemusíte, ani neplatíte daň z příjmu. A to dokud některou z držených kryptoměn neprodáte. V českém daňovém řádu se nedaní držení kryptoměn, ale dani z příjmu podléhá až příjem z jejich prodeje.
Kdy musíte podat daňové přiznání?
- Když zmenšujete portfolio a prodáváte některou z držených kryptoměn.
- Pokud měníte váhu jednotlivých kryptoměn v portfoliu a za prodej jedné z kryptoměn hned nakupujete další.
- Pokud si za kryptoměnu něco kupujete, tedy využíváte ji jako platidlo.
Kryptoměny nepodléhají žádnému osvobození z daně, neplatí na ně stejná pravidla jako na cenné papíry. Dle českého daňového řádu se kryptoměny totiž nepovažují za investice a není možné na ně aplikovat pravidla pro osvobození od daně. Daň z příjmu tak platíte, i když prodáváte méně než 100 000 korun hodnoty v kryptoměnách. Stejně tak, pokud vlastníte kryptoměny déle než 3 roky, tak stále máte povinnost platit daň z příjmu. Finanční správa v Česku stále pohlíží na kryptoměny jako na zboží, kryptoměna je nehmotným aktivem, a zisk z nich je zařazen do §10 zákona o daních z příjmu. A kryptoměny zůstávají definovány jako zboží i poté, co se bitcoin stal oficiální měnou Salvadoru.
Daň z příjmu u kryptoměn tvoří 15% a odvádí se z daňového základu tvořeného příjmem a poníženého o náklady, které jste vynaložili pro získání tohoto příjmu. Do nákladů můžete započíst nákupní cenu kryptoměn a poplatky, které jste při nákupu i prodeji zaplatili.
Musí se kryptoměny danit?
Rozhodně se nespoléhejte na to, že jsou kryptoměny anonymní a není třeba se k zisku z těchto investic jakkoliv přiznávat. Prodej kryptoměn je totiž stále spojen s bankovním účtem nebo z účtem konkrétního uživatele na burze. Tento příjem pak patří do příjmů dle §10 zákona o daních z příjmu.
REKLAMA
Daň z příjmu a kryptoměny
Pro daňové přiznání je nutné uvést prodejní cenu kryptoměn a na tu uplatnit nákupní cenu. Můžete uplatňovat princip FIFO, tedy že prodejní cenu kryptoměny navážete s nákupní cenou kryptoměny nakoupené jako první. Nebo uvedete aritmetický průměr nákupní ceny dané kryptoměny v portfoliu. Prodejní a nákupní ceny by vám měl sledovat systém, přes který s kryptoměnami obchodujete.
Spočítané příjmy pak patří do ostatních příjmů dle §10 zákona o daních z příjmu. Jako náklady můžete uplatnit i poplatky za transakce. A z rozdílu mezi prodejní cenou a uplatněnými náklady počítáte 15% daň z příjmu. Pokud realizujete z prodeje kryptoměn zisk, tak jako fyzická osoba navíc nemůžete tento zisk započíst se ztrátou v minulých letech, ani se ztrátou například z prodeje akcií. Můžete ale zisk z prodeje jedné kryptoměn kompenzovat ztrátou realizovanou prodejem jiné kryptoměny.