Jak se daří finančně poradenským společnostem
Oživení ekonomiky svědčí i finančně poradenským společnostem. Tří z největších firem v oboru hlásily za první pololetí letošního roku růst. Dařilo se společnosti Broker Consulting, Fincentrum i Partners. Své výsledky oznámily i některé broker pooly.
Tabulka 1: Tržby a jejich růst za 1. pololetí 2015
Finančně poradenská společnost |
Tržby za 1. pololetí 2015 |
Meziroční nárůst |
Broker Consulting |
413 mil. Kč |
+18 % |
Fincentrum CZ |
511 mil. Kč |
+9,5 % |
Partners |
526 mil. Kč |
+10 % |
Zdroj: Finančně poradenské společnosti
Mezi největšími finančně poradenskými společnostmi chybí OVB Allfinanz, které ovšem zprávy o hospodaření za jednotlivé země nevydává. V zářijové tiskové zprávě pouze zveřejnilo výsledky za celý OVB Holding, který vyrostl o 6,5 % na 110,9 mil. EUR a střední a východní Evropa rostla o 2,1 %. OVB Allfinanz se tak nevedlo stejně dobře, jako ostatním velkým finančně poradenským společnostem. V Obchodním rejstříku má uložený výkaz zisků a ztrát naposledy za rok 2013, kdy dosáhla obratu 1,363 mld. Kč po meziročním poklesu o rovných 20 %.
Nejvyššího obratu v České republice dosáhla finančně poradenská společnost Partners Financial Services (526 mil. Kč). Dařilo se jí i ve zprostředkování hypoték, které její poradci prodali v objemu 8,2 mld. Kč (meziročně +11 %).
Nejvyšší růst zaznamenala společnost Broker Consulting, jejíž provizní obrat se podařilo zvýšit o 18 % na 413 mil. Kč. Podle své zprávy se jí daří především v oblasti financování bydlení a investic, bližší čísla ale neuvádí. Broker Consulting navíc uzavřel partnerství s bankou mBank, což může vést k dalšímu růstu prostřednictvím nového prodejního kanálu.
Finančně poradenská společnost Fincentrum rostla nejen v Česku, ale především na Slovensku. V provizním obratu dosáhla za obě země na 763 mil. Kč (+12 %).
Rychleji než velké finančně poradenské společnosti rostly některé broker pooly. Kupříkladu Chytrý Honza hlásil v pololetí meziroční růst tržeb o 47 % na 181 mil. Kč. Vysoký růst je ale dán především nízkou srovnávací základnou. V březnu 2014 koupil broker pool Bonnet.cz, čímž znatelně navýšil obrat a dosáhl vyššího růstu díky této akvizici. Do dosažení plánu miliardového obratu má ale ještě kus cesty před sebou.
Generický růst ve výši 30 % za první tři čtvrtletí letošního roku dosáhl podle své zprávy broker pool Broker Trust. V roce 2014 přitom společnost dosáhla obratu 600 mil. Kč.
Budoucnost finančního poradenství
Finančně poradenským společnostem se letos daří. Zda se jim bude dařit i nadále, záleží na vývoji legislativy. Již zítra (v pátek 9. 10. 2015) bude v opakovaném 2. čtení projednávána novela zákona o pojišťovnictví, jejíž součástí je navrhovaná i regulace provizí za životní pojištění. Ty přitom tvoří přibližně dvě třetiny provizního obratu finančně poradenských společností.
Pokud projde regulace provizí u životního pojištění, budou chtít své také hypoteční banky, které se také netají snahou o státní regulaci odměny za sjednání hypotéky. A v neposlední řadě jsou zde investiční produkty, u nichž extrémní regulaci nastavila Velká Británie, která je bohužel zdrojem inspirace i pro další evropské státy.
Výsledek regulace ovšem nebude takový, jaký si slibují zákonodárci. Klienta neochrání před podvodníky, ti se přesunou do nových, dosud neregulovaných oblastí. Naopak připraví řadu klientů o kvalitní finanční poradce, protože ti se u průměrně vydělávajících klientů neuživí a nebudou zaplaceni. O klienty se pak napřímo porvou finanční instituce… na ně si přitom klienti stěžují více než na finanční poradce. Nemluvě o dalších negativních důsledcích regulace: Proč by se měli klienti finančně vzdělávat a usilovat o finanční gramotnost, když je tu přeci strýček stát, který je ochrání před všemi lumpy?