Veďte si podrobné "účetnictví"
Abyste měli opravdu dobrý přehled o tom, jak se daří nebo nedaří, je dobré vést si podrobnou tabulku. Jednak budete potřebovat podrobná data pro placení daní, ale hlavně budete mít přehled sami pro sebe. Ale počítejte všechno, i neúspěchy.
Pravda je někdy krutá, ovšem zajímat by vás měl celkový zisk – a k tomu se dostanete jen poctivou evidencí nejen zisků, ale i ztrát.
Když se budete bavit s jinými, kteří stejně jako vy investují na amatérské bázi do akcií, začne takové to vychloubání podobné roztahování rukou u rybářů. Snad každý začne popisovat obchody, na kterých vydělal obrovská procenta. O ztrátách mluví málokdo, a to není moc sportovní. Je snadné dotyčného utřít jednoduchou otázkou – a kolik máš minulý rok zisk portfolia v p.a.?
Nezapomeňte evidenci zaplacených poplatků. Jejich výše u častého obchodování může zahýbat vaší iluzí zisku (započítejte je do nákladů vašeho portfolia) a snižují se o ně daně. K těm se dostaneme v posledním dílu.
Stejně tak nezapomeňte započítat dividendy, které dostanete, ty mohou roční bilanci hodně pomoci.
Kam pro informace
Pro investice do akcií se mi nejvíc osvědčil obyčejný selský rozum. Ale i ten potřebuje informace. Takže se rozhlédněte po internetu, je tam spoustu serverů, které vám potřebné informace dodají. V zásadě potřebujete informace ze čtyř oblastí.
REKLAMA
– situace v ČR i ve světě, zejména politická – akcie se mohou hýbat například v období kolem voleb podle toho, kdo bude mít v průzkumech navrch. Dále vás zajímají různé maléry, co se u nás a hlavně ve světě stanou – vysvětlím později.
– jak jsou na tom světové akciové trhy – vývoj na nich bude česká burza většinou dříve nebo později následovat.
– co se děje s předmětnou ekonomikou státu, kde hodláte investovat – vaše vyvolené akcie se jí budou často přizpůsobovat.
– jak si stojí konkrétní firma, jejíž akcie vás právě zajímají – uveřejňování průběžných výsledků (což firmy, kterých akcie se na hlavních trzích obchodují, dělají podrobně většinou čtvrtletně) dokáže cenou pěkně zahýbat, pokud není v souladu s očekáváním trhu.
Takže těch serverů budete potřebovat číst trochu víc. Jsou takové, co se tváří, že dodají vše, ale na to nikdy nesázejte.
REKLAMA
Doporučení a zaručené tipy
Na serverech a v novinách bývají různá doporučení co dělat s akciemi jednotlivých firem nebo oborů. Takové to makléř doporučuje koupit akcie ABC a prodat akcie DEF. Dále uvádí makléřské firmy na svých webech tabulky jednotlivých akciových titulů, a u nich, jestli je koupit, prodat, držet a tak. Tak tomu doporučuji se vyhnout a nikdy se tím neřídit – a naopak zkusit přemýšlet o opačné variantě.
Nic proti autorům těchto doporučení, jistě jsou to príma kluci a holky a myslí to upřímně, ale představte si sebe na jejich místě. Představte si, že máte tip, co půjde nahoru. Místo abyste se postaral o své klienty, kteří vás (hodně dobře) platí, snažil se jim toho co nejvíc ještě za levno nakoupit, vy to budete vytrubovat do světa. Tedy místo, aby jste cenu před nákupem svých klientů snížil, vy ji tak budete zvyšovat?
A teď obráceně – potřebujete prodat akcie svých klientů, buď máte zprávy o problému nebo jen chce změnu – co uděláte? Nebude se vám hodit, aby ji ostatní začali kupovat? Nebude se vám pak hodit doporučení k nákupu těchto akcií?
Další varianta – dostanete poptávku od klienta, že chce určité akcie. Nebudete v pokušení zdůraznit v médiích určitý problém, aby se těchto akcií začali investoři zbavovat?
Ne, nic takového makléř nesmí udělat – podle metodiky a zákonů. Ale zkuste nad tím přemýšlet. Asi jsem jen trochu paranoidní …
REKLAMA
Vydělávejte na malérech
Tohle se vám možná nebude líbit. Humanistům už vůbec ne. Tak tento bodík raději vůbec nečtěte.
Patrně vždy lidé prohlašovali, že doba je zlá. A vždy platilo (a platí tedy i dnes) pravidlo – nejlépe se vydělává na malérech. Panika na trzích je super věc, pokud ji správně chytíte. Nestává se moc často. Nemůžete na ni spoléhat. Ale je to spíš ukázka, co dělají trhy.
Samozřejmě vás potěší jen ve chvíli, kdy vy sami zainvestováno nemáte. Pokud máte, mně se osvědčilo nedělat se s tím, co mám nakoupeno, nic – vždycky to zase tak do měsíce vylezlo zpět, takže jen přikupovat, je-li za co.
Zkusíme to na příkladu, je to natočeno podle pravdivého příběhu.
Někde něco vybuchne, tam, kde nic běžně nebouchá. A trefí to třeba nějakou banku. Informační weby šílí. Téměř okamžitě se začíná konec s nakupováním, naopak konzervativní investoři začnou balit kufry ze svých akciových pozic. Chtějí prodávat, ale jen málokdo nakupuje.
Začíná pokles trhů. Systém nabídka – poptávka začne tlačit cenu akcií dolů. Konzervativci prodávají stále víc. Začínají panikařit hazardéři, cena jde pořád dolů. Přidávají se automatické bezpečnostní systémy investičních fondů (většina má systém nastavený, že pokud poklesne cena o tolik a tolik, začne prodávat). Cena jde pořád dolů. Párkrát se to zatřepe, začínají nakupovat spekulanti, cena jde lehce nahoru, což ale přivede další prodejce. Pořád vyprodávají investiční fondy. Takže graf ceny vypadá jako pila, ale pořád to klesá.
Teď to přišlo, ten okamžik okamžiků v životě akciového investora. Je to na "dně". O kolik to spadlo? O takových 15-20 % ? Cena akcie je tak nízko, že už nikdo nechce prodávat. Naopak ostatní si uvědomují, že je to super kup. Začíná vzestup. Nepůjde to tak rychle, ale s trochou štěstí je to za 14 dní poblíž původní ceny.
Pokud jste trefili dno (přesně to asi nikdy netrefíte, řekněme že jste koupili o 5 % dráž) nebude to jen dobrý pocit, co z toho budete mít.