Jak vybrat nejlepší finanční server?
U webových serverů lze sledovat zejména kvalitu obsahu a technické zpracování – funkčnost. Přestože zásadní je pro nás především obsah, ani forma není zanedbatelná. Tím spíše, pohybujeme-li se v prostředí financí, kde bohužel často platí klišé, že „čas jsou peníze". Věnujme tedy nejprve krátkou pozornost technické stránce věci.
Z hlediska uživatelských potřeb existuje věčný rozpor: množství informací versus jejich přehlednost. Z části platí, že jedna charakteristika vylučuje druhou, ovšem vždy to tak být nemusí. Jak to vypadá na českých serverech?
Zatímco Měšec.cz, Peníze.cz, ale i některé subdomény předních zpravodajských serverů (např. SFinance, zpravidla tlumočící obsah serveru Finance.cz, relativně nezávislá E15 či finanční portál iDNES.cz) volí spíše minimalistický design a jednoduché uspořádání informací, servery typu Patria.cz a do značné míry i Finance.cz působí poněkud komplikovanějším dojmem.
U investičního serveru je celkem pochopitelné, chce-li zprostředkovat co možná nejvíce informací v aktuální podobě na hlavní stránce, nicméně uživatele nezkušeného, resp. nezvyklého na daný layout, tím může i odradit. Z přehlednějších variant pak vychází nejlépe Měšec.cz, který se nejenže nesnaží zasypat návštěvníka všemi zprávami najednou, ale citlivě pracuje i s reklamou. To se ovšem nedá říci o portálu Peníze.cz, jehož neobratné rozvržení animovaných bannerů uživatele spíše ruší, což ostatně platí i pro většinu domén velkých zpravodajských serverů.
Z komplikovanějších modelů pak lze vyzdvihnout rozhraní finančního webu iHNed.cz (z části pak i serveru Finance.cz) u něhož samotná propracovanost struktury na uživatelském komfortu mnoho neubírá[1]. Estetické řešení serveru SFinance.cz, byť o něco přehlednějšího, snad ani nemá smysl rozebírat.
REKLAMA
Přejděme tedy k tomu hlavnímu, co nás zajímá, totiž k obsahu jako takovému. Předně je nutno rozlišit v záplavě nejrůznějších finančních webů dvě kategorie: na jedné straně samostatné, plnohodnotné portály a na straně druhé subdomény, součásti větších zpravodajských celků. Obě tyto varianty mají svá pro a proti, přičemž zpravidla bývají určeny konkrétnímu okruhu čtenářů.
Zatímco specificky zaměřené servery (Finance.cz, Měšec.cz, Patria.cz aj.) mají možnost koncentrovat se na své téma a jsou určeny především náročnějším čtenářům, jejich závislá forma se obecně vzato pohybuje na úrovni lidovější, která zpravidla nezapře své popularizační tendence.
Předchozí tvrzení však neplatí bezvýhradně. Je pravda, že analytik nejspíše nebude vycházet z informací serverů iDNES.cz či Aktuálně.cz (resp. nevyužije všechny, nebudou pro něho zajímavé a relevantní), ovšem webový portál iHNed.cz stejně jako virtuální verze deníku E15 jej možná už zaujmou. Naopak běžný člověk, který chce být v obraze a příležitostně se zajímá i o svět financí, nejspíše nevyužije širokou škálu možností investičních serverů typu Patria.cz. Tedy raději než soudit kvalitu obsahu jednotlivých webů, je žádoucí zvolit formu přiměřenou vlastním potřebám.
Nejedná se pouze o rozlišení na základě odbornosti a hloubky informací, ale zvažujeme i tematický okruh. Některé servery jsou orientovány převážně na finance osobní (Měšec.cz, Peníze.cz), zatímco jiné se zabývají spíše finančním makrosvětem, globální ekonomikou a mezinárodním kontextem. To platí zejména pro zpravodajské portály, přirozeně, ovšem ani samostatné nejsou výjimkou (Finance.cz).
REKLAMA
I samotná problematika osobních financí má potom svá specifika a jednotlivé servery se liší i v rámci tohoto vymezení. Objevují se v zásadě dvě majoritní kategorie, a sice weby týkající se běžnějších finančních problémů jednotlivce a bankovních produktů (např. bankovní účty a další formy spoření, úvěry spotřebitelské či spjaté s bydlením – hypotéky, pojištění apod.) a dále o něco méně obvyklé portály investiční. Do první kategorie spadají servery jako Banky.cz, Produktovélisty.cz a podobně, zatímco druhou vystihuje například charakter domény Patria.cz.
Pochopitelně opět existuje celá řada výjimek, kdy servery jako Měšec.cz a Peníze.cz, ač zaměřeny především na běžnější rovinu osobní, kombinují oba dva přístupy. Ostatně investiční problematika bývá součástí většiny velkých webů, byť někdy je poněkud odstrčena stranou. Podle čeho se tedy řídit?
Nejosvědčenější metodou je pochopitelně bezprostřední zkušenost. Užíváme-li zdroj, který nám vyhovuje, není třeba pátrat po dalším. Ovšem pokud u něj vnímáme závažnější nedostatky, vyplatí se poohlédnout se i jinde. V takovém případě pak volíme nejen podle tematického zaměření, ale přihlédneme i k funkčnosti rozhraní a k uživatelskému komfortu, zvláště pak sledujeme-li jej na pravidelné bázi.
[1] Pro inspiraci složitějším, ale i funkčním layoutem bych doporučil španělský server Finanzas.com.