Jak začít s plánováním osobních financí
Najděme si finančního poradce
Pro správnou funkci našeho měsíčního cash flow, ale i pro tvorbu zdravého finančního portfolia je potřeba naše výdaje přizpůsobit co nejblíže našim individuálním potřebám. Například mladý absolvent pravděpodobně na pár let oželí standard svého bydlení ve prospěch návštěv exotických zemí na rozdíl od 35 letého muže živícího rodinu.
Pro správná nastavení rodinného rozpočtu je vhodné využít služeb finančního poradce, který opravdu dokáže poradit. Uzavření konkrétních smluv by mělo být na pořadu dne až úplně nakonec, pokud vůbec. Rozeznat kvalitního poradce od prodejce finančních produktů je ovšem pro laika téměř nemožné. Nejlepší je samozřejmě doporučení, ale i zde je třeba si ohlídat, aby doporučení bylo relevantní. To znamená od známého, který financím dostatečně rozumí.
Často jsou lidé s finančním poradcem spokojeni, ale hlavně díky jeho vystupování a nikoliv dobrým radám – tedy pokud se nestane vysloveně nějaký průšvih (misseling investičního životního pojištění apod.), pak je klient spokojen, protože neví a nemá potřebu zkoumat, že by jeho finanční plán mohl být nastaven podstatně lépe. Pokud ovšem neznáte nikoho, komu by se ve volbě poradce dalo věřit, pak není od věci zavolat přímo na centrálu finančně poradenské společnosti, kde by měli doporučit již prověřeného a bezproblémového poradce.
Nástroje pro sledování financí
Finální stav běžného účtu na konci měsíce nám toho o finančním zdraví mnoho neřekne. Pokud chceme sestavit finanční plán, musíme mít vstupní data. I když si najdeme nejlepšího finančního poradce a nebudeme mít pro něj vstupní data, bude mít podstatně těžší práci.
Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že pokud naše výdaje nesledujeme a před poradcem je jen odhadujeme, nepřesnosti jsou natolik velké, že mohou plánovaní rozbourat. Pravděpodobně dobře víme, kolik stojí bydlení, nicméně další výdaje jako jídlo, koníčky apod. se již odhadují hůře, protože si ani neuvědomujeme, že například daný výdaj je svázaný s daným koníčkem.
REKLAMA
Není nezbytně nutné sledovat po korunách své výdaje pořád, ale zvláště pro prvních několik měsíců či nejlépe po jeden rok nelze než tento postup doporučit. Získáme tím velmi cenná data o tom, kde šetříme moc a zbytečně a kde bychom naopak mohli ušetřit zcela bezbolestně.
V zásadě postačí tužka a papír či excelová tabulka. V době chytrých telefonů by byla škoda nevyužít různých řešení nabízející synchronizaci dat mezi telefonem a počítačem. Telefon je ideální z toho důvodu, že je stále po ruce. Nesnažte se uchlácholit tím, že si výdaje budete pamatovat a až doma si je zapíšete. Velmi často si je nezapíšete.
Jak finance sledovat pomocí počítače:
Pomocí tabulkového editoru („excelu“)
Nejjednodušší variantou pro běžného uživatele počítače a chytrého telefonu je vytvoření své vlastní tabulky s jednotlivými kategoriemi v libovolném tabulkovém editoru. Soubor pak lze pomocí různých online služeb (např. Microsoft OneDrive, Goodle Docs apod.) synchronizovat mezi různými zařízeními.
REKLAMA
Specializovaný software
Na trhu existuje několik (možná i desítek) placených i neplacených programů vytvořených ke sledování rodinných financí. Ne všechny ovšem jsou synchronizované s aplikacemi v telefonu a obráceně některé nelze spravovat na počítači.
Každý způsob sledování osobních financí je lepší než žádný…