CZK/€ 25.330 +0,16%

CZK/$ 24.057 +0,45%

CZK/£ 30.413 +0,26%

CZK/CHF 27.245 +0,62%

Text: Petr Gola

01. 10. 2020

10 komentářů

Jaký důchod budou mít OSVČ?

 

Zejména osoby samostatně výdělečně činné by měli mít dostatečné vlastní finanční zdroje na penzi, neboť vyjít pouze se státním důchodem bude pro ně velmi složité. Co by měly OSVČ vědět o důchodech?

Loading



 

Při zohlednění odvodů na sociálním pojištění placených zaměstnavatelem za zaměstnance odvádí zaměstnanci při stejném příjmu více na sociálním pojištění než OSVČ a mají tedy následně vyšší měsíční státní důchod než OSVČ. Vlastní spoření a investování na důchod by mělo být pro všechny OSVČ samozřejmostí.

Dobrovolné nemocenské pojištění nehraje roli

Účast na nemocenském pojištění je pro OSVČ dobrovolná. Na výpočet státních důchodů však nemá vliv, zda je OSVČ účastna na dobrovolném nemocenském pojištění či nikoliv. Odvody na dobrovolném nemocenském pojištění mají vliv na to, zdali je přiznána např. nemocenská či mateřská a na výši těchto nemocenských dávek. Výši státních důchodů ovlivňují pouze odvody na sociálním (důchodovém) pojištění, které je při výkonu hlavní samostatné výdělečné činnosti povinné.

Minimální důchod jen 4 260 Kč

Měsíční částka starobního důchodu závisí na získané době pojištění a odvodech na sociálním pojištění během produktivního věku, přičemž se hodnotí rozhodné příjmy již od roku 1986. Žadatelé o starobní důchod přitom musí splnit dvě základní podmínky – tj. dosáhnout důchodového věku a získat minimální dobu pojištění v rozsahu alespoň 35 let. Pokud je následně starobní důchod přiznán, tak může být velice nízký, neboť minimální částka starobního důchodu není ani na úrovni poloviny minimální mzdy, ale činí v letošním roce jen 4 260 Kč.

Prominutí záloh = žádný negativní vliv

Za měsíce březen až srpen byly osobám samostatně výdělečně činným z důvodu koronaviru prominuty měsíční platby na sociálním pojištění na úrovni minimální zálohy. Toto prominutí záloh však v budoucnu nesníží osobám samostatně výdělečně činným důchodové nároky, protože se toto období bude hodnotit jako vyloučená doba pojištění.

Při minimálních platbách není důchod ani deset tisíc

Osoby samostatně výdělečně činné platící minimální sociální pojištění musí počítat se značně podprůměrným státním důchodem. Minimální měsíční vyměřovací základ 8 709 Kč (odpovídá měsíční záloze ve výši 2 544 Kč) je totiž výrazně nižší než minimální mzda. Zaměstnanci pracující celý život za minimální mzdu budou mít tedy značně vyšší státní důchod než OSVČ platící minimální měsíční zálohy. V přiložené tabulce máme vypočten měsíční státní důchod za předpokladu, že osobní vyměřovací základ by byl za celé roky na úrovni minimálního měsíčního vyměřovacího základu pro rok 2020, tj. ve výši 8 709 Kč u různých dob pojištění.


Osobní vyměřovací základ Doba pojištění Měsíční státní důchod
8 709 Kč 36 let 8 193 Kč
8 709 Kč 38 let 8 455 Kč
8 709 Kč 40 let 8 716 Kč
8 709 Kč 42 let 8 977 Kč
8 709 Kč 44 let 9 238 Kč
8 709 Kč 46 let 9 500 Kč

vlastní výpočet autora


Nižší invalidní a pozůstalostní důchody

Osoby samostatně výdělečně činné nemají nižší pouze starobní důchody, ale i případně invalidní důchod. Pozůstalí mají rovněž nižší vdovské, vdovecké nebo sirotčí důchody po osobách samostatně výdělečně činných.

Předčasný důchod nehrozí

Finanční rozdíl mezi řádným důchodem a předčasným důchodem je značný. Krácení za předčasnost se vypočítává za každých započatých 90 kalendářních dní. Rozdíl mezi řádným a předčasným důchodem je citelný, neboť předčasný důchod je nižší i z důvodu získané nižší doby pojištění než při práci až do dosažení řádného důchodového věku. Samotný řádný důchod má naprostá většina OSVČ velmi nízký, proto si OSVČ z finančního hlediska nemohou předčasný důchod dovolit.

Podnikat lze i v důchodu

V řádném důchodovém věku nejsou žádná příjmová omezení ohledně práce a podnikání. Lze tedy současně pobírat státní důchod a libovolný zisk z podnikání. Vzhledem k nízkému státnímu důchodu tak řada OSVČ vykonává svoji samostatnou výdělečnou činnost i v důchodu.

Loading

Vstoupit do diskuze 10 komentářů


Související články

Zákon o hypotékách a spoření na stáří: Česko řeší budoucnost finančního trhu

Poslanci schválili inovativní návrh zákona, který má transformovat finanční trh a posílit podporu spoření na stáří. Novela zákona se zaměřuje na několik klíčových oblastí, včetně hypoték, zaměstnaneckých akcií a daňových odpočtů na vědu a výzkum. Zároveň přináší změny ve státem podporovaných produktech, spojených se třetím pilířem penzijního […]

Text: Filip Kučera

20. 12. 2023

Průměrný důchod v roce 2024

Podnikání na živnostenský list, když pobíráte starobní důchod

Pro důchodce pracující na malý a částečný úvazek jsou často velmi vhodné pracovní dohody. DPP i DPČ umožňují práci i jen několik hodin měsíčně. Pro osoby pobírající starobní důchod je výhodné, že se z těchto dohod do limitu neplatí sociální ani zdravotní pojištění. Podobné podmínky ale nabízí […]

Text: Hana Bartušková

Foto: sxc.hu

24. 11. 2023

Pracující důchodce

Na jakou smlouvu je výhodné si přivydělávat v důchodu

Pro přivýdělek v důchodu můžete mít různé motivy. Možná máte ještě stále dost energie a nechcete skončit s pracovním procesem. Nebo si chcete přivydělat k důchodu, vydělat si na nečekané výdaje a nebo si jen zajistit ještě další příjem. Jaký přivýdělek je právě pro vás výhodný?

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

11. 10. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Milan

    26 ledna, 2021

    Jsem OSVČ je mi 63 let a za 5 měsíců jdu do důchodu. Důchod budu mít kolem 13 000 Kč. POZOR za 30 let podnikání jsem si koupil 8 bytů v centru města. Penze a nájem mi dá min. 100 000 Kč. každý měsíc. Já jsem se postaral o slušnou penzi. Stačí přemýšlet a tvrdě pracovat.

    Odpovědět

  • husťák Pet

    5 května, 2021

    jste hustej

    Odpovědět

  • jindra

    13 února, 2022

    kvuli takovym cena bytu roste..nekdo ma 100 bytu,druhy nic. socialismus na vas..1 byt max,at zbyde na ostatni..

    Odpovědět

  • to je fuk

    27 ledna, 2021

    Jak by řekl jeden náš příbuzný důchodce: Byla sem OSVČ, platila sem jen povinné minimum, teď mám důchod pod 8000Kč a zbytek mě krásně dorovná sociálka 🙂 nemám ani účet, jen složenky (sociálka, voda, elektřina, plyn), velkej starej barák – velký uniky tepla, velká spotřeba – nevadí – sociálka zaplatí – dorovná 🙂 To je pohoda 🙂 A co takových důchodců bude. Doufám, že brzy bude ten zaručený příjem bez práce, to bude krásně na světě 🙂

    Odpovědět

  • investor Bubanec

    5 května, 2021

    proto, začněte zhodnocovat svoje volné prostředky! Pravidlo deseti procent! Deset procent z příjmu každý měsíc odložit, nejlépe rozložit do několika ověřených fondů. Čím dřív začnete, tím lépe pro vás. A bude pohoda! To vám udělá takovou rentu, že nebudete vědět co s tím 🙂

    Odpovědět

  • Zeněk

    11 května, 2021

    Hm, „OSVČ si z finančního hlediska nemohou předčasný důchod dovolit.“
    Při řádném důchodu 13 tis. Kč přijde OSVČ, která odejde do předčasného důchodu o 1 rok dříve, o cca 7,5 tis. Kč ročně. Ale ušetří cca 30 tis. Kč za zdravotní a sociální pojištění, a pokud si ještě přivydělá 70 tis. Kč, tak se jí odchod do předčasného důchodu začne nevyplácet až po 13 letech.
    Při řádném důchodu 9 tis. Kč přijde OSVČ, která odejde do předčasného důchodu o 1 rok dříve, o cca 4,8 tis. Kč ročně. Ale ušetří cca 30 tis. Kč za zdravotní a sociální pojištění, a pokud si ještě přivydělá 70 tis. Kč, tak se jí odchod do předčasného důchodu začne nevyplácet až po 20 letech.

    Odpovědět

  • Pepa

    17 července, 2021

    No a ty co jsou celý život na úřadu práce tak budou mít větší důchody než my OSVČ. I když platíme min. a za ně to platí stát.

    Odpovědět

  • Milan

    15 ledna, 2022

    Hovoří se o tom jak osvč mají nízký důchod, samozřejmě bude nižší, ale pokud budu dostávat důchod jak už mam spočítáno 14 000 Kč. tak to je pravda, ale roky se počítají od roku 1986 – 1989 kde jsem měl ročně 60 000 Kč. Potom jsem si hradil pouze povinné odvody. Beru v potaz i to, že už nemusím odvádět zdravotní a sociální tím pádem zase měsíčně ušetřím cca. 5 000 Kč. O tomto jsem nikde na internetu nečetl. Pokud bych měl 20 let tak odejdu do Rakouska nebo Německa, když tam může dělat milion Turků, Afgánců a různí utečenci, tak se tam uživí každý Čech žádný problém, ale musí se mu chtít makat a ne kecat potom důchod bude podstatně vyšší než u nás.

    Odpovědět

  • jindra

    13 února, 2022

    jeme 52..cely život si platim minimum a chci jit do duchodu v 60..budu mit prt.tak jedina možnost odstehovat se do spanen,nebo dominikanske rep…tam se da prežit i za 200 euro.

    Odpovědět

  • spravedlivé důchody

    18 září, 2022

    Všichni se zde chválíte, jak málo si platíte na důchod a jak vám pak stát stejně vše doplatí, na rozdíl od Vás jako OSVČ platím 36000 na soc. dávkách a čekám, jaký že to budu mít důchod, podle ČSSZ mi nyní vychází 21000 kč a tomu já říkám nespravedlnost, roky odvádím nehorázné daně, zdravotní poj 16520, které vůbec nečerpám, nemám čas chodit po doktorech a vymýšlet si diagnozy, jako většina běžných spoluobčanů, kteří se neštítí marodit s banalitami klidně i 2 roky v kuse.

    Odpovědět