CZK/€ 25.120 -0,02%

CZK/$ 24.168 +0,07%

CZK/£ 30.274 -0,62%

CZK/CHF 27.020 +0,27%

Text: Petr Zámečník

09. 09. 2013

3 komentáře

Jan Barta: Věříme akciím, komodity jsou za zenitem

 


 

Trhy bývají závislé na aktuálních informacích typu zasedání Fedu nebo rozhodování o tom, zda Spojené státy zaútočí na Sýrii, či nikoli. Jak tyto zprávy a s nimi spojená volatilita trhů ovlivňují vás jako správce podílových fondů?

Nás jako správce podílových fondů z hlediska investičních rozhodnutí tyto události tolik neovlivňují. Snažíme se zbavit emocionálních rozhodnutí, která takovéto zprávy přinášejí. Samozřejmě, kdyby dané zprávy měly dlouhodobý vliv na ekonomiku, tak reagovat budeme.

Naše procedura je standardní. Jednou za měsíc rozhodujeme o nastavení našich investičních strategií, případně máme ad hoc zasedání, pokud se děje něco výrazného. Ale zatím k tomu nedošlo.

Výrazného myslíte něco na způsob pádu banky Lehman Brothers v roce 2008?

Ano, to je spíš ten případ. Co se zatím děje v Sýrii, dosud nevedlo k tomu, že bychom museli přijmout nějaká opatření.

Jedna z mnoha našich investičních strategií dbá na zachování investičních polštářů, záchranných sítí, a tam musíme reagovat i na případné poklesy trhů. Kdyby došlo k většímu poklesu, tak bychom v těchto fondech museli reagovat, byť by poklesy byly vyvolány emocionální reakcí trhu. U ostatních fondů, pokud se jedná o pokles na základě emocionálních výprodejů, můžeme danému trhu přát víc a využít poklesů k nákupu.

REKLAMA

Očekáváte nyní spíše stagnaci akciových trhů, nebo vidíte potenciál k dalšímu růstu? V poslední době došlo k překonání indexových maxim a někteří investoři a analytici varují před možnou korekcí.

Korekci nevylučujeme, nicméně jsme dlouhodobí správci peněz, a přestože ekonomiky neporostou nikterak zázračně, vidíme prostor pro růst akciových trhů větší než u ostatních aktiv.

Které třídy aktiv nyní doporučujete svým klientům nejvíce? Jsou to právě akcie?

Máme čtyři různé profily, které mají akciovou složku jinak posazenou – od 10 % u nejkonzervativnějšího, až po 80 % u nejdynamičtějšího. Nyní vůči dlouhodobým průměrům nadvažujeme podíl akcií. Stejně tak akcie najdete v našich standardních doporučeních.

Poměrně diskutovanou třídou aktiv jsou komodity, zejména zlato a ropa. Jak vidíte jejich blízkou budoucnost?

Díváme se na ně spíše negativně a proti dlouhodobému průměru je v portfoliích podvažujeme. Jsme toho názoru, že komodity jako celek jsou nadhodnocené.

Toto byl pohled z vaší strany – ze strany odborníků, kteří vydávají doporučení. Nicméně klienti ne vždy nakupují podle doporučení. O co mají klienti největší zájem?

REKLAMA

Současně naši klienti preferují smíšené strategie. Dlouhodobě v posledních měsících byl největší zájem o naši konzervativní strategii. Myslím si, že je to i rozumné, byť se nyní lidem snažíme vysvětlit, aby se zamysleli nad tím, zda jejich investiční profil neumožňuje další otevření se akciím.

ČSOB je ve spolupráci s KBC největším poskytovatelem zajištěných fondů v České republice. Ovšem sestavení zajištěných fondů je závislé na výši úrokových sazeb. Je možné vůbec se zajištěnými fondy za současných podmínek nízkých úrokových sazeb ještě vydělávat?

Vydělávat určitě ano. Posun byl v tom, jak se fondy tvoří.

Hodně fondů, které se tvořily v uplynulých pěti letech, vzniklo po finanční krizi a zachytilo vzestup akciových trhů. Zároveň klesaly úrokové sazby. Zajištěné fondy jsou kombinací dluhopisů a akciových derivátů. A při poklesu úrokových sazeb dluhopisy přinesou zajímavý výnos samy o sobě.

Když byly úrokové sazby nejníže, začali jsme nabízet „strukturované fondy“, které mají jen částečné zajištění. Díky tomu jsme zvýšili potenciál a pravděpodobnost výdělku.

Od dubna 2013 pětileté úrokové sazby, které jsou pro zajištěné fondy zásadní, ze svých minim vystoupaly přibližně o 1 procentní bod. Tím se opět rozšířily možnosti zajištěných fondů.

ČSOB spravuje část fondů a KBC jiné fondy nabízené i českou bankou. Jaký je klíč, které fondy budete spravovat vy a které budou v režii vaší mateřské společnosti?

REKLAMA

Jsme součástí KBC Asset Management. V rámci ní máme pevně rozdělené úlohy. Každá země má ve vlastní režii obchodní stránku – komunikaci s klienty, která je nezávislá na tom, kdo který fond spravuje. Ovšem i správu jako takovou máme rozdělenou. V České republice máme na starosti náš region. Nejen Českou republiku, kde moc akcií není, ale i celou střední Evropu, východní Evropu včetně Ruska a „euroasii“, jako např. Turecko.

Když půjdete v Bruselu do pobočky KBC a koupíte si turecký fond, tak vaše peníze skončí ve správě u kolegů v Praze. Portfolio manažery zajištěných fondů najdete v Belgii, některé další fondy máme v Irsku a Lucembursku.

Pokud byste měl nyní vybrat fond z vaší nabídky s největším potenciálem, byl by to který?

Pracujeme s dlouhodobými horizonty našich klientů. Můžeme si sice vsadit na nějakou z oblastí, kde se může něco rychle vyvinout. To by byly např. rozvíjející se trhy, které byly pod velkým tlakem a mají prostor se vrátit zpátky, jakmile se situace otočí. My se ale soustředíme na „jádro“ pro investory, kterým jsou pro nás profilové fondy i s částečným zajištěním investice.

Profilové fondy nenajdete nikdy mezi nejvíce vynášejícími – těmi jsou vždy nějaké extrémy. Dlouhodobě ale podle našeho názoru přinesou nejlepší výsledek, a proto je doporučujeme.

Osobně sázím na dlouhodobost a pravidelné investování. Ani v naší globální strategii, kdy se každý měsíc díváme na sektory a regiony, tak i kdybychom si nakrásně mysleli, že některý ze sektorů či regionů by mohl povyskočit, tak mu dáme jen malé převážení o 1 – 2 %.

Základem je tedy vyváženost a jistota, není cílem co nejvyšší výnos.

Není cílem co nejvyšší výnos v jednom roce. To je hodně záludné a v dalším roce to může být naopak.

Jak vnímáte experimenty, v nichž se akciové tituly vybíraly buď hodem šipky, nebo je volili orangutani? Jak se stavíte k těmto náhodným pokusům? Nebylo by to nakonec efektivnější, než platit portfolio manažery?

Kdybych se měl účastnit krátkodobé soutěže, tak si nebudu najímat portfolio manažery, ale využiji nějaký náhodný generátor. Je to náhoda, která buď vyjde, nebo nevyjde. Nemá smysl dávat něco průměrného.

U dlouhodobějších investic je role portfolio manažerů hodně fádní, trochu řehole, rutina. Není to o velkých investičních rozhodnutích. Je třeba sledovat globální trh a následovat velké společnosti, často je to o přeinvestování dividend. A toto by „opice“ určitě nesvedla :-).

Vaši portfolio manažeři sází spíše na fundamentální analýzu, nebo na technickou analýzu?

Pracujeme s fundamentální analýzou. Začínáme globálním pohledem na ekonomiky a jdeme shora dolů k jednotlivým společnostem. Technické modely nevyužíváme, až na podílové fondy, kterým říkáme Portfolio Pro. Technická analýza u nich pomáhá zabránit výrazným propadům i v případě událostí, jakými byl výbuch jaderné elektrárny v Japonsku. Technická analýza říká, kdy si dát pozor a jak.

Děkuji za rozhovor.

Loading

Vstoupit do diskuze 3 komentáře


Související články

Zkontrolujte si před koncem roku, zda vám neutíkají některé příspěvky či zvýhodnění

Do konce roku zbývá už jen několik dnů. Vyplatí se proto věnovat pár minut kontrole, zda za letošní rok využijete všechny výhody doplňkového penzijního spoření, stavebního spoření nebo letošní novinky – dlouhodobého investičního produktu. Zkontrolujte si, jestli vám neutíkají některé příspěvky či zvýhodnění.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

20. 12. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *