Jan Traxler: Chceme renomé jako švýcarské privátní banky
Co vás vedlo k založení společnosti? V čem vidíte její přidanou hodnotu oproti poskytování služeb jako fyzická osoba?
Momentálně to pro zákazníky žádnou přidanou hodnotu nepřináší. Ale jde o další důležitý krok v budování stabilní, seriózní a prosperující firmy.
Nechci, aby byli zákazníci závislí na mé osobě. Kdyby se se mnou někdy něco stalo, jejich portfolia by se mohla zhroutit jako domeček z karet. Přijde doba, kdy FINEZ Investment Management bude schopná fungovat i bez mého přičinění, alespoň se o to budu ze všech sil snažit. K tomu je samozřejmě potřeba vhodné právní zastřešení, a tím fyzická osoba rozhodně není. (úsměv)
Podle obchodního rejstříku jste jediným majitelem společnosti. Uvažujete o jejím rozšíření a přibrání dalších partnerů?
Pochopitelně mám v plánu společnost rozvíjet a rozšiřovat. Ale přibrání nějakého strategického partnera není na pořadu dne a ani s tím do budoucna nepočítám. Ale jak se říká, nikdy neříkej nikdy. (úsměv)
Společnost byla do Obchodního rejstříku zapsána již 5. listopadu 2007. Činnost zahájila ale až na přelomu února a března letošního roku. Co bylo důvodem prodlevy?
REKLAMA
Pro výkon činnosti investičního zprostředkovatele musíte mít licenci od České národní banky. Její získání trvalo déle, než jsem očekával, ale tak už to hold chodí. Bohužel jsme se trefili do období, kdy na ČNB probíhaly změny v rozdělení kompetencí jednotlivých oddělení, takže jsme museli čekat o něco déle, než by bylo standardně zvykem.
Podle materiálů společnosti chcete „poskytovat kvalitní smluvně podchycené a férově odměňované služby na úrovni převyšující privátní bankovnictví a navíc nezávisle na jednom finančním domě.“ Co to znamená?
Ona je to jedna nahuštěná věta, která má vystihovat vše podstatné o společnosti. Když to rozeberu postupně, tak chceme poskytovat vysoce kvalitní služby primárně pro bonitní klientelu, tedy něco jako privátní bankovnictví. Ovšem troufám si tvrdit, že využíváme sofistikovanějších strategií a zajímavějších instrumentů. A oproti bankám nevyužíváme přednostně svých produktů, protože žádné vlastní produkty nemáme.
Tím smluvně podchycené je myšleno, že se všemi zákazníky sepisujeme smlouvu jasně upravující práva a povinnosti obou smluvních stran.
A férově odměňované? To znamená ne formou provizí, jak já říkám za sliby, ale buď přímou platbou za zpracování plánu, nebo podílem na zisku. Čili za skutečně odvedenou práci.
Hlavním příjmem společnosti budou podíly na zisku či za zpracování investičního plánu. Přesto provize za zprostředkování získáte také. Nebude takto platit klient za vaše služby dvakrát – jednou za plán a podruhé v provizích?
Tak to vás musím trochu opravit. Takhle to funguje u jiných společností na trhu, které se honosí placeným poradenstvím. Nechají si zaplatit za plán, pak si vezmou podíl na zisku, ještě si nechají platit paušální poplatek a k tomu zinkasují provize. Ve FINEZ je to ale jinak.
REKLAMA
Prvně provize se týkají pouze podílových fondů, které využíváme jen u menších portfolií. Podílové fondy určitě nebudou dnes ani do budoucna tvořit více jak desetinu celkového majetku v portfoliích všech našich zákazníků. Zadruhé, když už provize inkasujeme, tak je zpravidla vracíme zákazníkům formou snížených vstupních poplatků.
Říkal jste, že chcete poskytovat služby primárně pro bonitní klientelu. Pracujete i s retailem, s drobnými klienty?
Ano, naší primární cílovou skupinou jsou lidé a firmy disponující kapitálem v řádech milionů korun. Pro ně mají naše služby největší přidanou hodnotu. Ale pracujeme i s retailem. I drobný klient si může například nechat zpracovat individuální investiční plán. Náklady na zpracování plánu mu potom kompenzujeme zmiňovanými sníženými vstupními poplatky.
V jaké výši se pohybují ceny vašich služeb?
To si každý může podrobně dohledat na stránkách www.finez.cz, takže zmíním jen dvě nejběžnější varianty. U takzvaného interaktivního portfolia si bereme 20 % z čistého zisku, tedy ze zisku po odečtení všech poplatků a transakčních nákladů. U takzvaného pasivního portfolia si účtujeme 6 000 Kč za zpracování individuálního investičního plánu.
Jaké jsou ekonomické cíle vaší společnosti?
Nevím, jestli má smysl rozebírat konkrétní cíle typu plánované tržby v roce 2008 apod. Mým hlavním cílem je, aby se ze společnosti FINEZ Investment Management stala respektovaná značka. Aby postupem času získala podobné renomé jako švýcarské privátní banky. Na tom budeme v příštích letech pracovat.
REKLAMA
Na internetových stránkách uvádíte, že chcete přispívat k rozvoji branže finančního plánování a investičního poradenství. Čím konkrétně?
Už samo založení firmy, která přichází s ojedinělým způsobem práce a odměňování, má určitě vliv na celý sektor. Ne ani tak ekonomicky, že by společnost FINEZ Investment Management mohla nějak konkurovat velkým poradenským kolosům. To ani nechceme. Ale ukazujeme celé branži, že existuje i jiná alternativa.
Do budoucna pak chceme přispívat k rozvoji poradenství třemi způsoby. Zaprvé školením poradců z jiných společností. Zadruhé chystáme pro poradce aplikaci na správu investičních portfolií jejich klientů. A zatřetí jsme připraveni spolupracovat s poradenskými společnostmi při vývoji nových investičních instrumentů.
Působíte krátce, ovšem společnost stavíte na své předchozí činnosti. Kolik již máte klientů? O jaký objem majetku se „staráte“ (nejedná se o typický asset management, proto ty uvozovky)?
Společnost FINEZ Investment Management má aktuálně po prvním měsíci fungování čtyři zákazníky, kteří využívají průběžnou péči. Kdybych počítal své klienty, bylo by jich trochu víc. (úsměv) Celkem se bavíme řádově o desítkách milionů korun. Ale to je teprve začátek. (úsměv)
V rámci charitativních aktivit podporujete volný čas dětí a mládeže, finanční vzdělávání a začínající podnikatele rozvojových zemí. Jaké projekty si pod tím můžeme představit?
Konkrétní projekty budeme řešit až před koncem roku. Prozatím jsme si vymezili tři oblasti, které chceme podporovat. Přičemž začínající podnikatele s největší pravděpodobností vyškrtneme. Ten nápad vznikl v době, kdy se u nás začalo mluvit o tzv. mikrofinancování. Jeho systém mi ale nepřirostl k srdci, takže radši budeme podporovat místní aktivity.
Pokud jde o volný čas dětí a mládeže, to je činnost, jejíž smysl si málokdo plně uvědomuje. Většina firem i nadací radši podporuje například zdravotně postižené, protože tam je efekt činnosti na první pohled vidět. Když pracujete s mládeží, veřejnost se na vás naopak často dívá skrz prsty, protože ty mladé vidí kouřit na ulici a čmárat po zdech domů. Nechápou, že tomu se přesně snažíte preventivně zabránit tím, že jim nabízíte jinou alternativu, jak trávit svůj volný čas. Z vlastní zkušenosti vím, že tyhle organizace nemají vůbec jednoduché, shánět prostředky na svou činnost.
Sektor finančního vzdělávání se v naší zemi teprve rodí, tady nám až čas ukáže, kde je nejvíce potřeba finanční podpora.