CZK/€ 25.330 +0,16%

CZK/$ 24.057 +0,45%

CZK/£ 30.413 +0,26%

CZK/CHF 27.245 +0,62%

Text: Petr Zámečník

26. 11. 2013

0 komentářů

Jan Vyhnálek: Investice hledáme především v Česku

 


 

RSJ Private Equity nakládá s prostředky, které vydělává RSJ a.s. na derivátových burzách v Londýně, Chicagu a Frankfurtu coby tvůrce trhu (poskytováním likvidity umožňuje obchodování). Private Equity tyto prostředky spravuje a investuje, především na českém trhu. Proč právě v Česku, když investiční příležitosti jsou i jinde?

Důvodů je hned několik. Primárně dobře známe místní právní a ekonomické prostředí. Zaměřujeme se na projekty s velkou přidanou hodnotou, na projekty s inovativními nápady. V Česku vidíme relativně dost takových příležitostí pro fond naší velikosti. V neposlední řadě se investicemi také snažíme podpořit českou ekonomiku a vytváření pracovních míst v oborech se zajímavým potenciálem.

Jaký podíl zaujímají vaše investice v České republice?

V Česku je v současné době investováno 80 – 90 % prostředků fondu. Kromě Česka máme investice také v Rusku nebo na Zanzibaru. Investovali jsme také do menšího realitního projektu v Mexiku.

Zanzibar je poměrně exotická destinace. Co vás přivedlo právě do této lokality?

Jeden z akcionářů RSJ a zároveň RSJ Private Equity byl Zanzibarem okouzlen. Zároveň zde ale viděl i investiční potenciál pro hotelový developement. Po provedení analýzy a zvážení možných rizik jsme se rozhodli v této exotické destinaci investovat.

Jaký výnosový potenciál očekáváte od zanzibarské investice?

Jako každá jiná investice musí i tato splnit investiční kritéria fondu. Vzhledem k povaze této investice ale není výnos jediným kritériem. Našim cílem je zasadit do jedné z nejkrásnějších pláží na Zanzibaru moderní hotel poskytující luxusní služby, který zároveň bude citlivě respektovat svoje umístění.   Exit hotelu je poměrně náročnější než u našich standardních investic. Pravděpodobně si hotel nějakou dobu podržíme a budeme jej provozovat.

Jaká je struktura vašich investic v rámci RSJ Private Equity? Část investujete do realit, jaké jsou další oblasti?

Snažíme se portfolio fondu hodně diverzifikovat. Kromě realit investujeme do projektů v různých sektorech. Současně se snažíme hledat mezi našimi projekty synergické efekty, které následně zvýší výnosy jednotlivých investic. Aktuálně například dokončujeme s našimi partnery elektrárnu na biomasu v obci Mostek. Zde jsme revitalizovali areál zbankrotované textilky TIBA. Energie vyrobená v elektrárně bude sloužit primárně dalším projektům, které v areálu realizujeme nebo plánujeme realizovat. V areálu v současné době začínáme s projektem na produkci speciálního typu řas. Produkce pak bude sloužit jako potravinový doplněk. Investujeme také v oblasti medicíny. Zde jde zatím o projekty ve velmi rané fázi.

A následně celý projekt, tak jak ho vybudujete, prodáte?

Pokud se bavíme o naší elektrárně, exit nebude tak rychlý. Nejdříve chceme dostavět další projekty v areálu, optimalizovat výrobu elektrické energie a následně její dodávky do distribuční soustavy. Teplo pak budeme využívat v dalších projektech v areálu. Chceme z elektrárny vytvořit chytrý zdroj energie. Teprve poté budeme o prodeji přemýšlet a hledat potenciální kupce,

Jaké máte limity investic a investování od majitelů RSJ Private Equity?

Limity máme nastaveny od akcionářů na úrovních, které jsou v tomto odvětví, myslím, standardní. S ohledem na rizikovost našich investic investujeme do projektů, u kterých je očekávaný výnos, měřený IRR, dvouciferný. Délka investic by také neměla přesáhnout 5 let. Limity máme nastaveny i pro výši investovaných prostředků do jednoho projektu. Ty se odvíjí od objemu prostředků, které ve fondu spravujeme. Na druhou stranu jsme si s ohledem na náklady vstupu do projektu stanovili i spodní limit pro investice. 

Do jaké míry máte volnou ruku, do jakého projektu budete investovat, a do jaké míry je rozhodnutí na majitelích?

Projekty vybíráme s ohledem na investiční strategii, kterou jsme si s akcionáři odsouhlasili. Každá investice musí být ale projednána investičním výborem. Ten je složen jak z akcionářů fondu, tak ze členů managementu fondu.

Rozhoduje při volbě projektu především výnosnost projektu, nebo jsou i další kritéria, která považujete za důležitá?

Naše rozhodování není černobílé nebo naprogramované. Zmínil jsem již, že máme s akcionáři nastaveny limity pro jednotlivé investice. Říkal jsem také, že mezi projekty hledáme různé synergie, které ale často není možné na počátku exaktně ohodnotit. Často se rozhodujeme i s ohledem na záměr projektu, jestli jde o projekty s inovativními nápady apod. Naší výhodou je flexibilita v rozhodování. Nebojíme se podílet i na investicích do start-upů.

Čekáte u investičních příležitostí vždy na oslovení ze strany potenciálního partnera, nebo i sami aktivně vyhledáváte investiční příležitosti?

Zajímavá otázka, na kterou nelze jednoduše odpovědět. Nejsme banka, čekající na klienta, který přijde s požadavkem na financování. Na druhou stranu ani zatím aktivně nehledáme projekty, neoslovujeme poradce. Projekty se k nám dostávají z různých stran. Od našich akcionářů, obchodních partnerů, společností, se kterými spolupracujeme v projektech atd. Vzhledem k aktivitám a mediální známosti našich akcionářů se na nás obrací s projekty i lidé napřímo.

Jaký je podíl úspěšných žadatelů o kapitál u vaší společnosti? Přicházejí lidé spíše s projekty, které vás osloví, nebo jich více odmítáte?

K analýze tak dostáváme projekty s různou kvalitou a úrovní připravenosti. Investujeme do projektů, ve kterých jsou splněna naše investiční kritéria, a současně souhlasíme se záměrem projektu. Důležité je pro nás také, jak si porozumíme s případným partnerem lidsky, jestli jsme schopni se shodnout na stejných hodnotách. V projektech nejsme pouze poskytovateli kapitálu , ale aktivně zde vykonáváme naše akcionářská práva a často se podílíme na exekutivním řízení společnosti. Dostáváme přibližně 10 projektů měsíčně, ze kterých si pečlivě vybíráme.

Kolik lidí v RSJ Private Equity se stará o investice? Pokud pomáháte i s managementem, je to náročné i na lidské zdroje.

Zatím máme úzký tým a využíváme externí spolupracovníky. Portfolio fondu se za poslední dva roky ale významně zvětšilo. Velkou část aktivit se nyní snažíme koncentrovat přímo ve fondu. Prvním krokem bylo osamosprávnění fondu v srpnu tohoto roku, kdy jsme ukončili smlouvu s investiční společností, která fond od jeho založení obhospodařovávala. Aktuálně se snažíme náš tým posílit, abychom mohli aktivity fondu dále rozšiřovat a následně kontrolovat a řídit.

Od 1. 1. 2014 dojde ke změnám ve zdanění fondů. I váš private equity fond tak spadne do vyššího zdanění, než jaké máte v současnosti. Jak se to dotkne vašeho výběru investic?

Myslím, že schvalování daňových zákonů provázela určitá populistická diskuze mezi některými politiky, která může vést k pozastavení snahy o přilákání správců investičních fondů do ČR.

Tedy vytvoření nemalého počtu pracovních míst. Ve finále se ale nezměnilo nic a zdanění FKI zůstalo na stejné úrovni. Výše zdanění se nicméně samotného výběru investic obecně nedotýká. Je to faktor, který pouze musíte zakalkulovat do svých očekávání.

Jaká je celková výnosnost projektů v RSJ PE? Do projektu sice vstupujete, pokud očekáváte alespoň 20% výnosnost, ale některé projekty nevyjdou dle očekávání.

Fond je relativně nový, založený byl v roce 2010. Největší penzum investic fond uskutečnil během let 2011 a 2012. Projekty jsou stále v realizaci a nelze tak ještě hovořit o realizovaných výnosech. Reálný exit byl jen z několika menších projektů. Spolu s fondem spravovaným Credo Ventures jsme například letos v únoru exitovali ze společnosti Cognitive Security. Tato investice do začínající společnosti (start-up), ve které jsme byli spoluinvestory, splnila naše očekávání.

Míříte směrem do farmacie. Účastníte se v této oblasti již nějakých projektů?

Ne přímo do farmacie. Naším cílem jsou investice do medicínských projektů ve velmi raných fázích. Často ještě na úrovni, kdy jsou do projektů zapojeny výzkumné týmy z univerzit. Naším záměrem je, kromě podpory projektů původem z Česka, přivést projekty ze zahraničí a využít lokálních kapacit, které jsou na světové úrovni, pro jejich rozvoj. Aktuálně v tomto směru připravujeme 2 – 3 projekty. O dalších diskutujeme. Tyto projekty není jednoduché realizovat, protože stěžejní roli zde hraje duševní vlastnictví (IP) původců. Komunikace v tomto ohledu je často složitá, nicméně velmi důležitá.

V jakých oborech dominují vaše investice a které chcete posílit?

Největší část našeho portfolia je aktuálně investována do nemovitostí. Přestože je i tato část diverzifikována, snažíme se podíl realit v portfoliu stabilně snižovat. Nemáme vyhraněný směr, kterým chceme investovat. Stále se držíme naší strategie investovat především do projektů s inovativními nápady. Nicméně, plánujeme se i v dalších letech držet energetiky, medicíny, biotechnologie apod. Část portfolia bude i nadále zainvestována v nemovitostech.

Jaká jsou vaše očekávání do budoucna? Nyní česká ekonomika pravděpodobně vystoupila z recese. Pomůže vám významněji hospodářský růst, nebo se pohybujete v oblasti investic, v níž je vám jedno, v jaké fázi hospodářského cyklu se pohybujeme?

Recese je velmi relativní a poměrně často zneužívaný pojem. Naším cílem je investovat do projektů s inovativními nápady. Společnosti, jejichž produkty mají vysokou přidanou hodnotu, jsou pak méně závislé na hospodářském cyklu lokální ekonomiky. Pro nás je spíše důležité, jak vnímají aktuální situaci banky, které poskytují externí financování našim projektů. V době hospodářského poklesu nebo jiné nestability je jejich ochota poskytovat kapitál do rizikových projektů spíše minimální. Vzhledem k naší flexibilitě si můžeme projekty vybírat bez ohledu na aktuální ekonomickou situaci.

Čtěte též: Lukáš Musil: Neprodané byty jsou většinou ležáky nebo byty ve špatných lokalitách

Koho považujete za vaši největší konkurenci na investičním trhu?

Je otázka, jestli můžeme v oblasti, ve které se pohybujeme, mluvit o konkurenci. Vzhledem k naší strategii nemusíme zatím při vstupu do projektů soutěžit s jinými skupinami. Je to dáno i velikostí našich investic. Jsme o řád níže než lokální top hráči, ale zase výše než investoři z řad fyzických osob nebo skupin, které spravuji menší rodinná jmění.

Kolik kapitálu máte zainvestováno a kolik máte ještě k dispozici a chcete umístit?

V současné chvíli máme zainvestováno zhruba 2,5 mld. Kč vlastních prostředků. Do projektů, které aktuálně realizujeme, pak budeme muset investovat dalších 500 mil. Kč. Předpokládáme, že v příštím roce plně nebo částečně vyexitujeme z některých projektů. Tyto prostředky pak plánuje reinvestovat..

Děkuji za rozhovor.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Mohou investoři stále očekávat býčí trh s bitcoinem

Navzdory nedávné stagnaci na kryptoměnovém trhu existují silné indikátory, které naznačují, že s probíhajícím čtvrtým kvartálem roku 2024 by mohl být na obzoru býčí trh s bitcoinem. Na trhu se rýsuje několik faktorů, které by mohly v následujících měsících výrazně ovlivnit cenu této kryptoměny.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

22. 11. 2024

Bitcoin dosahuje nového historického maxima díky pokračující rally po volbách

Bitcoin minulou středu dosáhl nového historického maxima 93 480 dolarů, což je výsledek dynamiky po amerických prezidentských volbách, která nadále podporuje trhy s kryptoměnami. S rostoucí cenou bitcoinu také celková tržní kapitalizace kryptoměn stanovila nové historické maximum ve výši 3,05 bilionu dolarů, čímž překonala hodnotu zaznamenanou na […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

20. 11. 2024

Zlaté časy startupů končí. Trh s rizikovým kapitálem klesá

Situace na trhu rizikového kapitálu se v posledních letech kompletně proměnila. Zatímco v období pandemie tento trh významně rostl, v současnosti je trend opačný. Důvodů je několik. Investoři se zaměřují na trhy s ověřenými obchodními modely a v neposlední řadě chování investorů ovlivnily vysoké úrokové sazby. Přesto existuje i startupový segment, který […]

Text: Redakce

19. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *