Myšlenka zaútočit na bankovní systém tím, že jejich klienti (v co největším možném počtu) vyberou všechny své peníze z účtů, se zrodila v hlavách Francouzů. Ti dnes protestují prakticky proti čemukoli a komukoli, ale výsledky jsou podle nich nulové, a proto vymysleli méně násilný, zato mnohem účinnější způsob (alespoň podle očekávání), jak zatočit s byrokracií a nafoukaností politiků a finančníků.
Je sice těžké si představit, že by k něčemu takovému mohlo skutečně ve velkém rozsahu dojít, ale zarážející je na tom fakt, že myšlenka zničení bankovního systému se na internetu velmi rychle ujala a počty jejích příznivců rostou rychleji než houby po dešti (a nejen ve Francii).
Frustrace těch, kteří na tento způsob protestu přišli, je pochopitelná. Banky, jejichž neschopní manažeři přišli díky hamižnosti o miliardy a způsobili krizi, dostaly své špatně investované miliardy dolarů zpátky, aby se z problémů co nejrychleji vyhrabaly. Jejich šéfové se dokonce nestyděli shrábnout milionové odstupné, přičemž normální lidé mají problémy s prací, splácením úvěrů a hypoték, nebo dokonce přišli o dům. Francouzi jsou na protestování zvyklí, je to u nich takřka národní sport, a potřebují vymyslet nějakou novinku, aby své protestné aktivity oživili.
Přijetí je různé
Je zajímavé sledovat, jak lidé na tuto výzvu reagují. Poměrně velké zastoupení mají v diskusních fórech sympatizanti. Ti by byli nejraději, kdyby všechny banky zkrachovaly, a někteří z nich už dokonce své účty v bankách zrušili a drží peníze doma. To, že by tak mohli smýšlet lidé v odlehlých vesnicích, kde jsou výdobytky moderní techniky hůře přístupné a lidé mohou teoreticky vyžít z toho, co vyprodukují, je v pořádku. Návrat do dob, kdy si lidé ukrývali peníze pod polštáře a jiných důmyslných skrýší má určitě nádech romantiky. Ale že tak smýšlí někdo, kdo aktivně využívá PC, internet a podobné vychytávky moderní doby, je zarážející. Nechci se zastávat bank, které mají nezanedbatelný podíl na vzniku krize, ale normálnímu člověku bankovní služby život určitě zjednodušují.
Jak se dalo očekávat, objevily se také spekulace o tom, že tento protest je organizován "z vrchních pater". Na to, že by tak promyšlený krok bez použití násilí vznikl v hlavách rozbíječů aut a výloh obchodů, to skutečně nevypadá, což podle zastánců této teorie dokazuje, že někdo tam nahoře má zájem zničit finanční systém v dnešní podobě a nahradit jej něčím zcela novým. Zajímavá myšlenka, ale konspirační teorie již dnes nejsou v módě.
REKLAMA
Nejvíce asi pobaví reakce ve smyslu „a mají vůbec ti vandalové nějaké peníze?“ Ano, s možností, že jde o pouhý humbuk, který nikam nepovede a výsledek tohoto protestu bude stejný, jako ty předchozí, se také musí počítat. A to i v případě, že vandalové peníze v bankách mají, ale reálná odezva bude prakticky nulová a lidé se do bank, nebo k bankomatům nepohrnou. Na druhé straně už jen samotná informace může v lidech vyvolat strach, od něhož k útoku na banky není daleko. A tak se může stát, že se fronty před bankami vytvoří již několik dnů před „oficiálním“ vypuknutím protestné akce a výsledek bude podle očekávání jejích autorů.
Nová Velká Francouzská revoluce?
Ať už tuto zprávu budou lidé brát vážně, nebo si většina pouze řekne, že anarchisté ve Francii na sebe vzali přeci jen trochu velké sousto, může dnešní situaci ve Francii připomínat časy Velké Francouzské revoluce. Pod heslem svoboda, rovnost, bratrství začala koncem 18. století snad nejdůležitější událost v Evropských dějinách, kdy se příslušníci třetího stavu vzbouřili proti privilegovaným stavům, kteří přivedli stát ke krachu. Došlo tak ke zrušení nevolnictví a vlády absolutismu a hlavní politickou silou se stali lidé.
Dnešní situace, kdy je velké množství zemí na pokraji krachu, politici i bankéři jsou považováni za zdroj problémů a normální lidé jsou manipulováni strachem, je podle mnohých (a nejenom anarchistů) jediným nevyhnutelným řešením radikální změna. Jestli ji rozpoutají francouzští odpůrci bank, nebo bude katalyzátorem změn něco jiného, je otázkou.