Jiří Helich: Prospekt neříká nic o bezpečnosti dluhopisu
Trh s korporátními dluhopisy je pro mnohé zájemce o zhodnocení volných peněz nepřehledný. Špatně si vykládají některé pojmy, jindy neumí rozlišit vysoce rizikový dluhopis od bezpečnějšího. Jiří Helich z ceskedluhopisy.cz se situaci snaží změnit a již několik měsíců se zabývá finanční osvětou a vyvracení mýtů o dluhopisech.
Co je dluhopis? A platí, že jde o opak akcie, jak si mnozí myslí?
Dluhopis je cenný papír, kde vydavatel dluhopisu (emitent) je dlužníkem a kupující dluhopisu je věřitelem. Dluhopis má pevně daná pravidla, co se týče výše výnosu a termínu výplat. Je vždy na dobu určitou s pevně danou splatností. Oproti tomu u akcie je držitel přímým spolumajitelem firmy. Nemá nárok na pevně daný výnos a vše je závislé na tom, jak se bude společnosti dařit.
Dluhopis může vydat stát, ale i firma. V čem spočívá rozdíl mezi takovými emisemi?
U dluhopisu je v zásadě rozdíl pouze ve vydavateli, emitentovi a jeho potenciální schopnosti splácet za slíbených podmínek. Státní dluhopisy by měly být „jistotou“ pro uložené prostředky, protože stát by měl plnit své závazky. To je vykoupeno výrazně nižším výnosem, povětšinou lehce nad úrovní inflace, někdy i pod ní. Obecně se bavíme o úrokové míře 1 – 2,5 % ročně.
REKLAMA
Oproti tomu firemní, korporátní dluhopisy vydává konkrétní společnost. Nedá se obecně říci, že firemní dluhopisy jsou stejně bezpečné, protože i mezi jednotlivými dluhopisy je rozdíl, stejně jako u společností, které je emitují. Vždy je dobré si vybrat společnost, jejíž projekty mají smysl, a nenechat se zlákat jen utopickými sliby výnosů. Neznamená to ale automaticky, že čím vyšší výnos, tím vyšší riziko u korporátního dluhopisu a naopak. Vždy je třeba přistupovat ke konkrétní nabídce individuálně.
Často se skloňuje, že dluhopis s prospektem je bezpečnější než ty ostatní. Proč to není pravda?
Vždy závisí na konkrétním projektu. Vzpomeňme třeba prospektované dluhopisy společnosti ZOOT, kde držitelé s největší pravděpodobností přijdou o většinu svých vkladů. Oproti tomu je spousta neprospektovaných emisí různých společností, které byly řádně splaceny.
Prospekt neříká nic o bezpečnosti dluhopisu, ale o tom, že společnost splnila podmínky ČNB, převážně administrativního charakteru, pro udělení prospektu. Prospekt jako takový nenahrazuje analýzu, kterou by si měl každý investor udělat před tím, než vloží své peníze.
REKLAMA
Je celá řada možností, jak investovat. Jaké důvody by měli zájemce přesvědčit o tom, aby investoval právě do korporátních dluhopisů?
Korporátní dluhopisy jsou při vhodném výběru zajímavým kompromisem z hlediska rizika a výnosu pro volné peníze ve střednědobém horizontu. Obvykle se pohybuje splatnost kolem 2 – 3 let s výnosem 6 – 9 % ročně. Vždy je to o srovnání konkrétních možností u konkrétního investora.
Na co si dát při výběru dluhopisů největší pozor?
Rozhodně na výběr emitenta a reálnost jeho záměrů. Ani nízký či vysoký výnos, existence či absence prospektu, renomovaná právní kancelář chystající emisní podmínky, nic z toho vám nezaručí, že vše proběhne v pořádku. To může jen a pouze reálnost záměrů emitenta. Proto by nás měl vždy zajímat účel peněz, na co budou vynaloženy. Výhodou je i historie emitenta, byť ani ta nezaručuje stejné výsledky v budoucnu.
REKLAMA
Která odvětví jsou bezpečnější a která více riziková? Může se stát, že trh s korporátními dluhopisy během ekonomické krize padne?
Obecně se dá říci, že odvětví typu energetika, výroba, potravinářství a jim podobná jsou bezpečnější než například IT projekty. Vychází to z podkladu, který za dluhopisy stojí. Pokud mám IT projekt, kterému se nebude dařit, má čistě teoretickou hodnotu. Oproti tomu pokud mám výrobní prostory, kterým se nedaří, mohu stále výrobu prodat či změnit a mám stále určitý majetek.
Ani jeden z vašich emitentů není veden na webu nesplacene-dluhopisy.cz, kde se uvádí právě problémové dluhopisy. Čím to vysvětlujete?
Může to být i tím, že většinu potenciálních partnerů odmítneme. Pravdou ale je, že spolupracujeme tak s jedním z dvaceti potenciálních emitentů, kteří nás osloví. Máme vlastní poměrně přísný systém vyhodnocování rizik v konkrétních odvětvích a spolupracujeme jen s těmi, kteří splní námi nastavená kritéria.
Je ale potřeba říci, že hodnotíme společnost v danou chvíli. Pokud za dva tři roky nastane významná změna trhu či personální ve firmě, toto nejsme schopni dnes postihnout. Přesto jsme rádi, že náš systém výběru partnerů je zatím úspěšný a do budoucna jej hodláme zpřísňovat.