Jiří Rusnok se tvrdě opřel do finančních zprostředkovatelů
Guvernér ČNB Jiří Rusnok se zjevně obává o nové pravomoci, které chce získat Česká národní banka s novým zákonem o ČNB. Proto v úterý odpoledne již podruhé vystoupil v Poslanecké sněmovně a pravomoci hájil. Opřel se přitom tvrdě do finančních zprostředkovatelů.
Sám Jiří Rusnok připustil, že není standardní, že guvernér ČNB „vystupuje na plénu Poslanecké sněmovny v druhém čtení“. Důvodem je diskuse o pravomocích České národní banky, které mohou zásadním způsobem zdražit a omezit dostupnost hypoték.
„Úvěrové ukazatele, které jsou navrženy v novele zákona o České národní bance, samozřejmě vyvolaly veřejnou diskusi. Je doba citlivá politicky, blížíme se ostré volební kampani, to je logické. Na druhou stranu ta diskuse je samozřejmě legitimní a prospěšná, my se jí nebráníme. Nicméně nelze si nevšimnout jistého mediálního tlaku a nátlaku – řekl bych – ze strany určité části dotčeného trhu,“ uvedl Jiří Rusnok. A co je tím „dotčeným trhem“?
„Jde o trh, v němž se ročně točí zhruba bilion korun. A na jeho fungování nezávisí toliko až výdělky bankéřů, zejména bankéřů, ale mnohem více na jeho fungování závisí výdělky prodejců hypoték, zprostředkovatelů, realitních makléřů a developerů,“ doplnil Jiří Rusnok.
Banky podle Jiřího Rusnoka s novelou souhlasily: „Navrhovaná novela totiž byla s bankami projednána, byla projednána s jejich asociací a její výsledné znění je akceptovaným kompromisem – kompromisem mezi bankovní asociací a navrhovateli.“ S tímto tvrzením nesouhlasil poslanec Václav Votava (ČSSD), který připomněl, že i zástupci bank se na semináři k novele vyjadřovali kriticky.
REKLAMA
„Slova o dramatických dopadech znějí od zprostředkovatelů úvěrů a od realitního sektoru,“ ukázal na „původce všeho zla“ Jiří Rusnok.
Ano, šíříme možné dopady
„V médiích a zejména na různých serverech zprostředkovatelských finančních organizací zaznívají slova o dramatických dopadech novely,“ prohlásil Jiří Rusnok. Jedním z odborných serverů, který varuje před možnými dopady vyšších pravomocí ČNB v případě jejich necitlivého využití je Hypoindex.cz:
- ČNB chce dál skrouhnout hypotéky: Průměrná česká rodina na ně nedosáhne (Petr Zámečník, 18. 4. 2017)
- Chystá se zpřísnění hypoték: Dosáhnete na hypotéku? (Petr Zámečník, 20. 4. 2017)
- Zákon o ČNB rozvířil prach na půdě sněmovny (Jana Zámečníková, 5. 5. 2017)
- Spěchejte pro hypotéky, než dojdou (Jana Zámečníková, 10. 5.)
- Hypotéka se může stát podpultovým zbožím (Patrik Nacher, 15. 5. 2017)
- Poslanci zmírňují pravomoci ČNB. Chtějí, aby na hypotéku dosáhlo více lidí (Monika Lukešová, 25. 5. 2017)
„Je to snaha vynutit tlak na zákonodárce, snaha o nalákání zájemců o koupi bydlení marketingovým sdělením typu „Pojďte si rychle vzít hypoteční úvěr, než vám to ČNB znemožní nebo téměř znemožní. Dostupné hypotéky nebudou, ceny nemovitostí půjdou nahoru a potřebnou výši úvěru – na to nehleďte, v budoucnu to bude jenom dražší a složitější.“. Jde o byznysově pochopitelnou marketingovou strategii, nicméně je potřeba, aby veřejnost chápala, o co tady jde a neměla by tomu podléhat,“ zdůvodnil reakci zprostředkovatelů Jiří Rusnok.
A Jiří Rusnok pokračoval ještě v tvrdším duchu: „Je třeba si uvědomit, že riziko, které vzniká při hypotečním vztahu, nesou banka a spotřebitel, ten klient, který ten úvěr dostává. Zprostředkovatel žádné riziko nenese. Zprostředkovatel nese pouze okamžitou odměnu. Není proto divu, že jim tolik záleží na zachování stávajícího neregulovaného stavu.“
REKLAMA
Lidé, nikoli zprostředkovatelé vedou lidi k hypotéce
Nedovedu si představit, že by finanční zprostředkovatel kohokoli přiměl čerpat hypotéku. Možná mám ale v tomto směru pouze omezenou fantazii. (Nejen) podle mých zkušeností lidé čerpají hypotéku, protože touží po vlastním bydlení.
Touha po vlastním bydlení je v České republice na enormně vysoké úrovni. Lidé zapomínají na nedávnou historii a v realitách vidí jistotu a stabilitu. Za ni jsou ochotni obětovat téměř cokoli. A pokud nedosáhnou na hypoteční úvěr, půjčí si jinde. Nebo se zcela vyčerpají z rodinných úspor, aby na hypotéku dosáhli – ostatně, to se projevuje již nyní na základě doporučení ČNB.
Finanční zprostředkovatel naopak pomůže klientovi najít lepší a výhodnější nabídku, než jakou by klient dostal u své banky. A když ne? Tak klient zůstane u své banky. Hůř na tom nebude. Nebo může (mohl, nyní to již téměř není možné) doporučit (sic!) čerpání vyššího úvěru. Proč? Aby domácnost měla nezbytné prostředky na daně, rekonstrukci a finanční rezervu pro případ nenadálých událostí.
Jsou občané stádo?
„Tady zaznělo několik věcí, jako že chráníme spotřebitele před nimi samými, aby ti nejchudší nešli do úvěrů, které se jim nevyplatí nebo které je dostanou do nějaké tíživé situace. Myslím si, že ten stát ty lidi vodí za ručičku už příliš. Že i tato Sněmovna během stávajících tří let schválila už tolik zákonů, které mají chránit občany a lidi před nimi samými, že už to nemá obdoby a přichází to znovu,“ v závěrečné řeči dne prohlásil poslanec Jan Skopeček (ODS).
Jan Skopeček upozornil na důležitou věc: „Znovu máme naše spoluobčany za méněcenné, méně přemýšlivé, neschopné zhodnotit riziko, neschopné zvážit, zda si mohou vzít úvěr nebo nikoliv. A je tu moudrý stát, v tomto případě nikoliv ani komerční banka, která ten úvěr má poskytnout, ale centrální banka, která ví mnohem lépe než ti lidé, co si v životě mohou dovolit, do jakého rizika mají jít.“
„Zkrátka, Česká národní banka a Sněmovna, pokud tento zákon přijme, tak bude považovat naše občany za stádo, které není schopno se samo v životě rozhodovat, a to o tak závažných věcech, jako je jakým způsobem si pořídit a jakým způsobem financovat bydlení,“ uzavřel Jan Skopeček.
Kam až regulace může jít?
Lidé postupně přicházejí o zodpovědnost za svá rozhodnutí. Ovšem jedno z důležitých rozhodnutí lidé činí při každých volbách. Vždyť v nich rozhodují nejen o sobě, ale i o svých sousedech a všech občanech České republiky. Jak může občan, který je podle (některých) poslanců neschopen se rozhodnout správně ve svém životě, správně volit? Nenapíše mu příště Poslanecká sněmovna raději zákon, koho má hodit do volební urny?