Jiří Šindelář: Nabídneme praktické vzdělávání MFP
Profesní asociace USF ČR dnes představuje nové vzdělávání Master of Financial Planning (MFP). „Chceme vytvořit prestižní vzdělávací program zacílený dominantně na finanční plánování,“ říká Jiří Šindelář, předseda představenstva a výkonný ředitel USF ČR. Co nový program přinese a komu je určen?
USF ČR dnes představuje novinku ve vzdělávání a certifikacích poradců. O co se jedná?
Spouštíme Českou akademii finančního plánování a možnost získání certifikace Master of Financial Planning (MFP).
Je to výsledek dlouhých diskusí s členy, kteří za námi chodili již od roku 2015 s tím, že na trhu chybí praktické vzdělávání zaměřené exklusivně na problematiku rodinného finančního plánování. Dlouho poukazovali na to, že na jedné straně jsou zde zákonné zkoušky, které zahrnou základní minimum, které by měl poradce znát – co je to akcie, jak se počítá složený úrok… A na druhé straně jsou zkoušky poměrně vysoko teoreticky postavené, jako je např. CFA, které jdou tak vysoko, že to běžný poradce nepotřebuje a není pro něj efektivní to obsáhnout.
Co třeba certifikace EFA?
Jsme přesvědčeni, že i tento titul, a to je výsledek diskusí s členy, to není můj subjektivní názor, je poměrně výrazně teoreticky zaměřený oproti tomu, co máme v záměru dělat my. Oslovili jsme potenciální partnery, se kterými jsme chtěli udělat společný podnik, který by navrhnul program na míru šitý finančním plánovačům. A společně s Vysokou školou finanční a správní (VŠFS), která uspěla v tendru, v němž se účastnila celá řada subjektů, připravujeme od sklonku loňského roku Českou akademii finančního plánování coby novou společnou entitu.
REKLAMA
Česká akademie finančního plánování bude v první fázi nabízet Master of Financial Planning (MFP), coby výrazně prakticky orientovanou certifikaci pro finanční poradce.
Je to součást vysokoškolského vzdělání, když spolupracujete s vysokou školou, nebo je to certifikace na způsobu EFA?
Naší ambicí z pohledu vnímání v pozitivním slova smyslu je vybudovat určitou analogii k titulu MBA. Tomu napovídá i zvolený brand. Jako vysokoškolské vzdělání bych to určitě necharakterizoval ve smyslu standardního vzdělávacího systému. Je to profesní vzdělávání, které spadá do stejné skupiny jako CFA, EFA, CFP atd.
Ale tím, že VŠFS toto vzdělávání garantuje, tomu dává akademické mantinely a procesy.
Chtěli byste dosáhnout obdobného brandu jako je MBA. Na MBA musí zájemce nejprve absolvovat klasické magisterské studium. Co je podmínkou pro účast v MFP?
Nutnou podmínkou pro nás je, že člověk, který se bude chtít ucházet o certifikaci, potažmo vstoupit do vzdělávacího programu, ale primární je pro nás certifikace, bude muset mít složeny akreditované zkoušky ve všech základních sektorech, to znamená pojišťovnictví ve chvíli, kdy budou zavedeny, kapitálový trh, úvěry, penze.
Budeme tak vědět, že z teoretického pohledu má člověk základy, ví, jak se počítá složené úročení, co je to akcie, jaký je rozdíl mezi životním pojištěním a neživotním pojištění, ví, co zahrnuje RPSN… a na tom chceme stavět. V žádném případě nechceme v programu recyklovat tyto základní znalosti.
Plus další podmínkou je minimálně roční praxe v oblasti finančního zprostředkování, poradenství, bankovního poradenství apod.
Jak dlouhé studium pro certifikaci MFP bude zapotřebí?
REKLAMA
Program je orientovaný primárně na stávající profesionály. V první fázi nemá ani ambici výchovy nových finančních plánovačů. Nám jde spíš o to, a s touto logikou jsme to i stavěli, že je zde spousta lidí, kteří finanční poradenství dělají dlouho a podle nás to dělají dobře. A oni by uvítali nějakou prestižní certifikaci, kterou by mohli prokázat, že to opravdu umí a že to umí dělat dobře.
Pro nás je primární certifikační zkouška, kde předpokládáme, že se přihlásí řada stávajících poradců a odborníků, kteří jsou v oboru dlouho.
Budou se moci přihlásit i bez předchozí návštěvy vzdělávání?
Přesně tak.
Vzdělávací program připravujeme. V okamžiku spuštění máme ucelovací kurz, jehož délka bude v řádu jednotek týdnů. Ale počítáme primárně s tím, že ucházet se o zkoušku bude možné i bez předchozího vzdělávání. A firmám umožňujeme i třetí cestu – akreditovat si své vnitřní vzdělávací programy jako kompatibilní s programem MFP.
Na druhou stranu zkouška rozhodně nebude jednoduchá, bude odpovídat titulu „master“. Měla by ale umožnit to, že když přijde někdo, kdo dělá 10 let finanční plány, bude moci zkoušku absolvovat i bez toho, aby mu někdo znovu vysvětloval, co je to opce a akcie.
Kolik bude stát absolvování zkoušky?
V tuto chvíli cenovou politiku ještě finalizujeme, ale cena zkoušky se bude pohybovat do 5 tis. Kč.
A přípravný kurz?
Ucelovací kurz, který máme připravený, bude stát do 20 tis. Kč.
V dalším období nejspíš nabídneme plnohodnotné vzdělávání pro člověka, který neví „téměř nic“ kromě teoretického základu. Ale to v první fázi nabízet nebudeme.
REKLAMA
To, co představujete, vypadá hodně podobně jako zkoušky EFA a EFP, které nabízí EFPA ČR. Kromě toho, že váš kurz bude praktičtější a levnější, v čem se bude lišit dál?
Rozdílů je několik.
Rozdíl je v konstituci projektu, kde my spolupracujeme s vysokou školou, kdežto zmíněný projekt je čistě profesní entita. Dále, pro nás je klíčové, aby byl kurz zaměřený maximálně prakticky, maximálně na finanční plánování.
Dělali jsme si rešerši existujících studijních programů nejen EFA či CFA. Existuje třeba i MBA ve finančním plánování, ve finančním poradenství. Vždycky jsme v těch programech objevili něco dole a něco nahoře, co podle nás bylo redundantní a navíc.
Dole to bylo zpravidla opakování základních zkoušek. Typický příklad je výpočet složeného úročení. Nahoře to zase byly věci, které si myslíme, že běžný finanční plánovač rodinného typu pro masovou skupinu neupotřebí – pokročilé způsoby správy portfolia, teorie portfolia atd.
Chceme udělat program, který bude prostorově a cenově dostupný, s prestižním partnerem, ale u kterého uřízneme tyto dvě vrstvy a vytvoříme program, který bude jen o finančním plánování. O ničem jiném. Naše zkouška je z tohoto pohledu více zacílená.
Máte již zjištěný předběžný zájem, kolik lidí by chtělo tuto certifikaci absolvovat?
Zjišťovali jsme si zájem. Není to o řízeném toku lidí. Jsou to řádově stovky lidí. Program bude otevřený všem. Logicky vycházíme z poptávky našich členů, ale je výrazně akcentováno, že to není spojeno s žádnou firmou. A není omezeno na členy USF či zákazníky VŠFS v jiných oblastech. Nic takového. Je to zcela otevřený systém.
Využili jsme poptávky našich členů a vytvořili jsme program, který bude pro všechny.
Dneska jste představili nový brand. Jak vidíte časový harmonogram spuštění certifikací?
Na duben připravujeme představení zkouškových otázek a finální testování zkouškového systému. V květnu pak nabídneme první otevřené termíny a v červnu první zkouškové kurzy.
Děkuji za rozhovor.