CZK/€ 25.120 -0,02%

CZK/$ 24.168 +0,07%

CZK/£ 30.274 -0,62%

CZK/CHF 27.020 +0,27%

Text: Daniel Kuchta

14. 11. 2013

0 komentářů

John Paulson – ten, co vydělal miliardy na hypoteční krizi

 


 

Když se říká, že člověk může nejvíce vydělat tehdy, když jde proti proudu, tak John Paulson je jedním z typických příkladů tohoto rčení. Díky bublině na hypotečním trhu a bankéřům, kteří chtěli vydělat na přesouvání rizika z jedné instituce na jinou, si přišel na konci hypotečního boomu na velké peníze. Jako jeden z mála se rozhodl jít proti proudu a spekulovat na pokles hodnoty cenných papírů navázaných na (většinou špatné) hypoteční úvěry a jeho sázka mu vyšla. Ve finančním světě sklidil obdiv, přičemž jeden z jeho partnerů, banka Goldman Sachs, s níž při spekulaci na pokles hodnoty CDO a podobných cenných papírů spekuloval, čelila obvinění ze strany americké komise pro cenné papíry a kritice z celého finančního světa. Když dva dělají totéž, není to totéž.

John Alfred Paulson se narodil v listopadu 1955 v New Yorku, kde žije dodnes. Jeho kořeny však sahají z otcovy strany do Francie, Norska a Ekvádoru a z matčiny strany pak do Litvy a Rumunska. První zkušenosti s obchodem získal při cestě po jižní a střední Americe, kde odcestoval, když jej přestala bavit studia. Jelikož mu ale obchody, na kterých spolupracoval s otcem, nevydělávaly tolik peněz, jak by si představoval, vrátil se na univerzitu v New Yorku, kde dostudoval obor finance. Školu nakonec i díky přirozenému talentu na čísla a schopnosti řešit složité věci jednoduchým způsobem, absolvoval s velmi dobrým prospěchem, a pak dostal také stipendium od Goldman Sachs a studoval na Harvardu.

Kariéru začal v Bostnu, v konzultační firmě, ale pak se přesunul na Wall Street, do společnosti Addysey Partners, kde spolupracoval s jedním z nejznámějších fondových manažerů a později známým filantropem, Leonem Levym. Fúzemi a akvizicemi se začal zabývat ve společnosti Bear Stearns a po štaci ve společnosti se stejným zaměřením, Gruss Partners LP, založil v roce 1994 vlastní hedge fond Paulson & Co. I ve vlastním byznysu se zabýval především fúzemi a akvizicemi, úspěchy však přišly až po roce 2001. Jeho společnost se v tomto segmentu trhu pohybuje dodnes a podle vlastních slov zaměřuje především na hledání zajímavých příležitostí a dlouhodobé výnosy. Legendou se však nakonec stal díky spekulacím, v nichž dokázal, že jít proti trhu se někdy velmi vyplácí.

Úspěch za úspěchem

Přes všechny tvrzení o tom, že nemovitosti jsou novým perpetuum mobile na výnosy, Paulson v roce 2006 začal spekulovat na pokles hypotečního trhu a hodnoty nástrojů navázaných na hypoteční úvěry. V roce 2007, kdy nemovitostní trh v USA zkolaboval, vydělaly Paulsonovy hedge fondy 12 miliard dolarů a jeho spekulace je považována za nejlepší obchod historie. V roce 2008 pak spekuloval na pokles akcií finančního sektoru, konkrétně na propad finančních indstitucí, jako Fannie Mae, Freddie Mac, Barclays, Royal Bank of Scotland nebo Lloyds, což mu opět přineslo nemalé zisky.

Na začátku roku 2009 pak začal s nákupy akcií, protože správně odhadl, že trh je na dně. Jak sám řekl, byla to „nejlepší životní příležitost“ a k tomuto účelu založil nový fond, The Paulson Recovery Fund. Dalším ternem pak byla investice do zlata, do nějž investoval začátkem roku 2009 téměř 4 miliardy dolarů. V roce 2010 jeden z jeho hedge fondů vydělal i díky této investici 4,9 miliard dolarů, což je považováno za nejvyšší roční výnos v historii tohoto odvětví.

REKLAMA

Zlato jako terno i prokletí

Jelikož ale zlato zůstalo jednou z jeho největších investicí také po vrcholu v roce 2011 (SPDR Gold a AngloGold Ashanti stále patří i dnes mezi jeho největší pozice), v posledních letech nejsou jeho výsledky tak působivé. Z jeho fondů od roku 2011 odtekla polovina peněz a namísto 36 miliard dnes spravuje ve svých fondech „pouze“ 18 miliard dolarů. I když se několika jeho hedge fondům stále daří porážet trh, Paulsonův majetek klesl od března roku 2011 do letošního září z 16 miliard na 11,4 miliardy dolarů.

Paulsonovo portfolio letos (údaje jsou z konce června) čítá 91 titulů. Ze sektorů mají v jeho portfoliu největší zastoupení komunikace (21 %), zdravotní péče (17,4 %) a spotřební zboží (14,2 %). Méně než 10% zastoupení pak mají energetika, finance, základní materiály, a reality. Z jednotlivých titulů pak největší podíl v portfoliu, téměř 8,5 %, představuje ETF navázaný na zlato, SPDR Gold Shares (dnes to bude možná už mnohem méně).

Mezi jeho poslední velké nákupy patří nové pozice ve společnostech Thermo Fisher Science, která dnes tvoří téměř 3,5 % portfolia, nebo T-Mobile US Inc. (2,9 %). Jednou z jeho investic, které Paulsonovi dělají radost, je také nakladatelská společnost Houghton Mifflin Harcourt, která má za sebou úspěšný vstup na burzu, a která přinesla Paulsonovi, jako původnímu majiteli (akcie získal, když společnost čelila krachu), zajímavý zisk.  

I když se v posledních letech JohnuPaulsonovi nedaří dosahovat tak zázračných výnosů, jako tomu bylo před více než třemi lety, stále je považován za jednoho z nejúspěšnějších investorů historie a určitě ještě neřekl poslední slovo.

Zdroj titulního obrázku: Forbes.com

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *