Předpokládaný proces přibližování Turecka k EU sliboval zhodnocení investovaných prostředků v řádu desítek procent ročně, jako to předtím předvedly středoevropské trhy.
Před několika měsíci se ale právě Turecko, stojící jednou nohou v oblasti Blízkého Východu a druhou na prahu Evropské unie, stalo pro mnoho investorů noční můrou.
Výrazná korekce (propad) postihla v létě většinu trhů. Nešlo o nic mimořádného. Trhy se po pár týdnech oklepaly a začaly znovu růst. Turecko nikoli.
Hodnota investic do turecké ekonomiky ztratila během několika letních týdnů desítky procent, a tak více méně zůstala doteď.
Co bude dál? Je čas zbavit se rizikových investic i za cenu ztráty, nebo se turecká ekonomika opět postaví na nohy a rozeběhne se tempem, jaké se od ní očekávalo?
REKLAMA
Podle Jiřího Musila z francouzské BNP Paribas jde stále o oblast, jež může v dlouhodobém horizontu přinést nadprůměrný zisk. Riziko spojené s touto investicí ovšem zůstává adekvátně vyšší.
"Je třeba vidět stále relativně vysoké zadlužení a prohlubující se deficit obchodní bilance, který v současnosti dosahuje přes 6% HDP. Právě toto byl jeden z faktorů, proč během letní korekce turecký trh utrpěl víc než ostatní. Kromě poklesu akciového trhu došlo také k poklesu turecke liry asi o 20%," vysvětluje Musil. Velkou neznámou zůstává přijetí Turecka do EU a s ním související politická situace.
Dobré zprávy? "Země nadále profituje z účasti v celní unii s EU, díky čemuž je předmětem mnohých zahraničních přímých investic a neustále se zvětšuje výměna zboží a služeb s evropskými zeměmi," říká Musil.
Závěr? Z krátkodobého hlediska bude Turecko v okamžiku finančních krizí zasaženo více než ostatní země. Na druhou stranu, ať už v rámci EU nebo mimo unii, je to země velkého potenciálu. Z dlouhodobého hlediska zůstává velice atraktivní.
Článek vyšel v týdeníku Reflex č. 48/2006.