Závěr roku probíhá zcela v konzumní režii, přestože Ježíšek nezapomíná ani na akciové trhy. Ty totiž přinášejí mnohem hodnotnější dárky než hypermarkety. Našinci se však tradičně drží při zemi a kupují jen zajištěné fondy, minulý týden za čtvrt miliardy korun.
Z toho ovšem přes 100 milionů muselo nahrazovat odliv z ostatních, takže výsledkem je chudičkých 150 milionů korun.
Statistiku by poněkud mohl vylepšit ještě tajemný Max 8, jehož report stále v přehledu AFAM marně vyhlížíme. K tomu jedna dobrá zpráva: spojení obou asociací na kapitálovém trhu je jisté a na cestě stojí již jen formální záležitosti.
KAM LIDI TY PENÍZE DÁVAJÍ?
To není řečnická otázka, hlavou vrtá i špičkám naší finanční branže. Nu posuďte sami: pojištění stagnuje, spíš klesá; fondy proti loňsku citelně zpomalily; stavebko obrací trend; penzijko nestojí za řeč. Banky na vkladech tloustnou jen díky běžným účtům. Příjmy lidem přitom rostou jako z vody…
Kliknutím obrázek zvětšíte.
Na vánočních útratách sice "vytvoříme" nejmíň 1,3 % HDP (jak spočítal David Marek z Patrie Online), ale přesto domácnosti letos uspoří hodně přes 150 miliard korun.
Jediné, co skutečně "jede", jsou hypotéky, což je rozumné, ale ani jejich 100miliardový nárůst nevysvětluje, co se děje s úsporami, protože se budou splácet dlouhodobě (i kdyby byly jen 10leté, tak by šlo o pouhých 10 miliard ročně). Že bychom se vraceli k našim oblíbeným slamníkům? A že by poradci nevěděli, co poradit?
CO VYSVĚTLOVAT?
O tom, že pojištění není žádné lepší spoření, začínají otevřeně hovořit i samy pojišťovny, což jistě cosi značí. Pomalu si uvědomují, že sice krátkodobě sklidily pár desítek miliard, ale "zkazily" povědomí nejen klientům, ale i poradcům.
Jak teď z této pohádky ven – jak zpátky všechny přeučit, že pojištění je na rizika? Jak "přerovnat" provizní systém? Jak poplatkový? Takže jen poťouchle opakuji citát z elaborátu přestěhované asociace: "ČAP nesouhlasí s tím, aby byl zákazník informován o nákladech spojených s finančním produktem". To je ale jiné školení…
Kde najít ten správný hybrid mezi vrabcem (v hrsti) a holubem (na střeše) – zatím se ho nepodařilo vypěstovat, anebo že by se zjevila zajištěná pěnkava? Zpívá hezky a prodávat se dá jako tučňák!
ZPĚT K FONDŮM
Prodávají se tedy zajištěné, což je zase o poradenství – jak asi vypadá, lze odposlechnout občas na přepážce v bance: "ano, paní, to máte skoro jako termínovaný vklad". A tvůrčí iniciativě se meze skoro nekladou, stačí jen správně využít ono zázračné slůvko: "až".
Kolik asi z lidí, kteří donesli za minulý týden 70 milionů korun do ČS-ESPA zajištěného 21, jen tuší, že stačí, aby silněji poklesl byť jen jediný titul z 25 akcií (na jejichž koš je výnos navázaný), aby odešli s prázdnou? Tedy přesněji se ztrátou ve výši inflace?
Také se prodalo pěkných víc než 40 milionů korun zajištěného Pioneer. Ano, proč ne, jen – ruku na srdce – kolika klientům kdo vysvětlil, že nejde o klasický zajištěný fond, ale jen o tzv. chráněný fond. Strategie je zcela jiná a napodiv zůstává, že regulátor povolil název "zajištěný".
To před čtyřmi lety KCP ještě nepovolila při změně strategie jednoho fondu ISČS: ten se tak jmenuje Fond řízených výnosů. Má tedy delší životopis a v něm vidíme na 3letém horizontu výnos 2 % p.a., ale za poslední rok jen 1,15 %. Proč tříletý horizont? Protože je veden mezi smíšenými (jako ostatně i řečený Pioneer).
Konkrétně se podívejme na výkonnost v jednotlivých letech (2003-05): 0,59 %; 1,67 %; 3,11 %. Za prostudování stojí i krásný interaktivní graf na stránkách ISCS.cz, kde je (nejlépe na dvouročním období) dobře vidět, co se stalo v letošním květnu…
AKCIOVÉ NEJISTOTY
Pohled do historie je kromě teorie nejběžnější poučení. Bohužel, protože bez teorie je takové zpětné zrcátko spíš jen Petřínským bludištěm zkreslených iluzí. Teorii však (nejen u nás) nikdo nebaští…
Ano, akciové trhy "běží" svůj třetí nejdelší býčí trh v celé historii. Ten vůbec nejdelší jsme zažili v 90. letech, druhý nejdelší se odehrál v letech 1923-29. Oba skončily tvrdou korekcí.
Ostatně tu "technologickou" z let 2000-3 ještě mnohé trhy neodpracovaly dodnes (Nasdaqu chybí ještě přes 50 %, i když od svého minima na jaře 2003 už má dvojnásobek), ale ani S&P 500 ještě nedotáhl své maximum 1553 bodů z konce března 2000 – v pátek měl 1427 bodů.
Oč je svět jiný, než byl před deseti lety? Řeknu to jedním slovem – globalizací. Již nejen chimérickým pojmem, ale realitou. Jde doslova o megatrend, který posouvá světovou ekonomiku zkrátka jinam i jinak, než když "visela" jen na výkonnosti jedné lokomotivy a na budování socialistické Evropy (té Západní, of course).
Rozvojový svět bude růst zhruba dvakrát rychleji než ekonomika ve vyspělých zemích. Jistě rizika jsou a nová se objeví.
Hezky roli emerging trhů přirovnal portfoliomanažer Fio Pavel Hadroušek k finanční páce – jejich závislost na vývoji rozvinutých trhů je stále ještě velká. Podobně jako když si Amerika kýchne a Evropa pak dostává chřipku, tak na emerging trhy jdou mdloby.
Ano, jsme na šestiletých a mnohde, jako i u nás, historických maximech. Kdo "vydržel" jarně-letní korekci, dostane zřejmě pod stromeček zasloužený balíček. Například Pioneer akciový přidal za týden 1,5 % a na ročním výnosu dokonce předhonil náš největší ISČS Sporotrend, takže mává svým podílníkům solidními 13 %.
Bez akcií zkrátka nikdo nevydělá, i když odměna je jen a jen za to, že riziko podstoupím… Jinak v hrsti vybělené kosti pěnkavičky, co už dávno nezpívá.