CZK/€ 24.955 -0,12%

CZK/$ 23.127 -0,19%

CZK/£ 29.950 -0,10%

CZK/CHF 26.199 -0,14%

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

17. 02. 2025

Kam míří Tesla – řítí se Musk se svou firmou k útesu?

 

Tesla, která přinesla revoluci v automobilovém průmyslu a následně určovala tempo inovací, dominovala trhu elektromobilů přes deset let. V roce 2025 na ni však číhá cesta plná nejistot. Firma čelí propadu tržeb, rostoucí konkurenci a čím dál ostřejší kritice Elona Muska, jehož vliv – kdysi nepopiratelný přínos – dnes může být spíše na škodu.

Loading



 

Akcie Tesly mají za sebou jízdu jako na tobogánu. Po amerických volbách sice stouply o víc než 50 %, ale od prosincového maxima už zase o 25 % poklesly. Investory totiž znervóznily slabé čínské a evropské tržby. Čím dál víc pozornosti si získávají i Muskovy kontroverzní politické postoje, takže je dominantní postavení Tesly v ohrožení a investoři si začínají říkat, zda je Tesla ještě pořád růstovým šampionem desetiletí, nebo má už svá nejlepší léta za sebou.

Evropa: Z leadera trhu největším propadákem

Evropský trh s elektromobilitou je na vzestupu, ale Tesla z toho nic nemá. V Německu se její tržby v lednu propadly o 59 % a ve Francii o 63 %. Dokonce i v Británii klesly o 8 %. V čem je problém? Tržby Tesly se sice rapidně snížily, ale celkový objem prodeje elektromobilů v Německu vzrostl o 54 %. Její tržní podíl si mezi sebe rozdělují Volkswagen, Seat a BMW.

Odvětvoví analytici poukazují na Muskovy kontroverzní politické postoje. Zejména v Německu mu podpora krajně pravicové Alternativy pro Německo (AfD) odradila zákazníky, kterým leží na srdci ekologické hodnoty. Vlastníci vozů Tesla z celé Evropy si dokonce začali na svá auta lepit samolepky: „To jsem si koupil, ještě než Elonovi přeskočilo.“

Čína: Vzestup BYD

V Číně se tržby Tesly v lednu propadly o 11,5 %, zatímco konkurenční automobilka BYD zaznamenala nárůst o 48 %. Dvěma hlavními důvody jsou technologie a cena – BYD dnes nabízí pokročilé funkce automatického řízení s využitím AI za zlomek ceny nabídky FSD (Full Self-Driving) od Tesly, takže je pro čínské spotřebitele atraktivní alternativou.

REKLAMA

Navíc musela Tesla čelit v Číně překážkám ze strany úřadů, které zpozdily praktické nasazení samořiditelných technologií. BYD mezitím využila vládní podpory a lokální poptávky, aby se dostala do vedení.

USA: Trhliny v hradbách Muskovy pevnosti

Ale potíže se objevují i na domácím trhu Tesly. V Kalifornii jí v loňském roce klesly tržby o 12 % a klesaly už páté čtvrtletí po sobě. To je důležitý varovný signál, protože právě Kalifornie byla v minulosti pro Teslu nejsilnějším trhem.

Co je příčinou? Růst konkurence ze strany tradičních automobilek, jako jsou Ford, GM a Rivian, které uvedly na trh atraktivní nové modely elektromobilů za konkurenceschopné ceny. V levicových státech, jako je Kalifornie, navíc mnohé kupce odradily Muskovy politické preference.

Problém Musk: Nestal se šéf firmy přítěží?

Bez vizionářského vedení Elona Muska by Tesla nikdy nezískala své současné postavení, ale v roce 2025 se z jeho politických i osobních kontroverzí stal pro mnoho investorů velký problém, a to hned z několika důvodů.

Podle analytiků společnosti Stifel se čistá oblíbenost Tesly propadla na pouhá 3 %, což je dosavadní minimum. Z průzkumů vyplývá, že je pokles obliby mezi zákazníky, zejména v Evropě a částech USA, přímým důsledkem Muskových kontroverzních politických postojů.

REKLAMA

Zpočátku byl Muskův blízký vztah s Trumpovou administrativou vnímán jako potenciální výhoda, zejména kvůli možnému zmírnění regulace v oblasti samořiditelných vozidel. Ovšem poté, co americká vláda nečekaně zrušila plán budování sítě nabíječek pro elektromobily v hodnotě 5 miliard USD, což se může negativně podepsat na dlouhodobé poptávce po produktech Tesly, se karta obrací. Také evropské úřady zaujaly k Tesle odmítavější postoj, patrně v reakci na rostoucí angažovanost Elona Muska v americké politice.

Akcie Tesly si sice pořád stojí lépe než před rokem, ale ve srovnání se zbytkem trhu si v letošním roce příliš dobře nevedou. Investoři jsou čím dál nervóznější z toho, jak Musk tříští svou pozornost – k vedení Tesly, SpaceX i Neuralinku si nyní přibral kontroverzní vládní angažmá v Trumpově administrativě. Někteří analytici už dokonce považují Muska spíš za rizikový faktor nežli za výhodu, i když tržní nacenění Tesly zůstává ve srovnání s tradičními automobilkami ještě pořád extrémně vysoké.

Největší problémy Tesly v roce 2025 nebudou technologické – půjde o obraz v očích veřejnosti. Politické angažmá Elona Muska se dnes negativně odráží na tržbách, věrnosti značce i důvěře investorů.

Cena: Tesla teď zaostává za zbytkem „Velké sedmy“

Tesla je už dlouho členem Velké sedmy, která v posledních letech ovládla přední pozice na trhu. V letošním roce má ovšem z celé skupiny nejhorší výsledky. Od prosincového maxima už akcie Tesly poklesly o 25 %, takže si letos vedou z Velké sedmy nejhůř. Ostatní členové, jako Microsoft, Apple či Nvidia, dál rostli, zatímco Tesla se potýkala se slabými tržbami a Muskovými kontroverzemi.

I po nedávném propadu však Tesla zůstává zdaleka nejdražším akciovým titulem Velké sedmy a obchoduje se na zhruba čtyřnásobku průměrného forwardového poměru P/S zbytku skupiny. Proto se investoři bojí, že je nacenění Tesly vzhledem ke zpomalení růstu a dalším rizikům ještě pořád příliš vysoké. Wall Street zůstává nejednotný – zhruba polovina analytiků podle agentury Bloomberg doporučuje akcie Tesly dál kupovat, zatímco druhá polovina radí čekat či prodávat.

Dokáže Tesla obrátit o 180°?

Navzdory hrozbám na obzoru však Tesla ještě není ze hry. Má hned několik velkých příležitostí, jak se znovu vyhoupnout do sedla. V tomto okamžiku je největším problémem Tesly cena vozů. Konkurence nabízí levnější elektromobily a Tesla s nasazením modelu pro opravdu masový trh příliš nepospíchá. To se může brzy změnit. Firma má v plánu přijít do poloviny roku s elektromobilem pod 30 000 USD, což by výrazně zvedlo poptávku na trzích citlivých na cenu. Při správném provedení by to mohlo Tesle pomoci znovu nastartovat růst a získat zpátky ztracený tržní podíl.

Musk opakovaně tvrdil, že do budoucna bude nejhodnotnějším segmentem Tesly podnikání v oblasti samořiditelných vozů (FSD) a robotaxi. Navzdory úředním obstrukcím a skeptickým spotřebitelům plánuje Tesla spustit ještě letos komerční robotickou taxislužbu.

Když odhlédneme od elektromobilů, zjistíme, že si Tesla dobře vede hlavně v energetice. Lze očekávat, že tržby z produktů Powerwall a Megapack vzrostou v letošním roce o 50 %, a zajistí tak firmě stabilní zdroj příjmů.

Tesla zůstává i nadále akciovým titulem s vysokým rizikem i vysokým potenciálním ziskem. Příštích 6–12 měsíců rozhodne, jestli znovu získá dominantní postavení, nebo ji rychle rostoucí konkurence nechá stát v prachu u cesty.

Pro investory bude klíčových příštích 6-12 měsíců. Výsledky za 2. čtvrtletí, schválení či neschválení FSD a uvedení cenově dostupného modelu rozhodne, jestli se akcie Tesly zmátoří, nebo se bude firmy dál potýkat s problémy.

Autor: Jacob Falkencrone, hlavní komoditní stratég Saxo Bank

Loading


Související články

Příležitosti v dluhopisech s vysokým výnosem

Donald Trump otřásá nejen politikou a akciovými trhy, ale má dopad i na segment pevně úročených aktiv: jeho nepředvídatelná obchodní politika představuje riziko pro hospodářský růst v mnoha zemích a pravděpodobně podpoří inflaci v USA. Přesto se investorům nabízejí příležitosti. High-yield dluhopisy nabízejí v některých případech atraktivní […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

31. 03. 2025

FondZoom: Představení fondu kvalifikovaných investorů Českomoravský fond SICAV, a.s. – Podfond DOMUS

Českomoravský fond SICAV, a.s., podfond DOMUS, je český fond kvalifikovaných investorů zaměřený na zhodnocování prostředků prostřednictvím financování odkupu pohledávek zajištěných nemovitostmi a na specifické investice do nemovitostí získávaných například z insolvenčních řízení či dražeb. Cílem fondu je nabízet atraktivní výnosy investorům bez ohledu na to, zda se […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

28. 03. 2025