Je to běžná situace: S nákupem bytu, na jehož pořízení jste si připravili několik set tisíc, nechcete spěchat. Než narazíte na ten pravý, může to trvat tři měsíce, půl roku. Možná i rok, ale víc tomu nedáváte.
Co se dá s úsporami vymyslet, když je můžete nechat pracovat jen takhle krátkou dobu?
Zapomeňme na šílenou variantu zariskovat do akcií nebo do akciových fondů. Nenechte se vyhecovat faktem, že v předešlém období některé trhy vydělaly desítky procent. V následujících měsících mohou stejné desítky procent ztratit.
Méně rizikové jsou pro tak krátkou investici dluhopisy, resp. dluhopisové fondy. Ani ty ale nezaručí, že se vám po několika měsících vrátí víc, než kolik jste investovali.
Zbývají fondy peněžního trhu. Jsou velmi bezpečné a přinášejí výnos o něco vyšší než termínované vklady. Ale při vstupu do fondu zaplatíte vstupní poplatek, což výhodu vyššího zhodnocení v krátkém horizontu může smazat. Pak se vám může celá transakce oprávněně zdát jako zbytečný administrativní úkon.
REKLAMA
A tím se dostáváme k otázce, jestli má vůbec smysl na pár měsíců s úsporami cokoli podnikat. Jestli je nenechat jednoduše ležet na spořícím účtu v bance.
Dobrým řešením je ING Konto (prosím, nepleťte si toto konstatování s reklamním sdělením).
Aktuálně nabízí roční zúročení vkladů ve výši 1,9 procenta pro všechny klienty. S jistotou, bez vstupních či výstupních poplatků, bez závazků. Zhodnocení je připisováno čtvrtletně.
Krok s nabídkou ING drží ČSOB, Česká spořitelna a HVB Bank, kde je úročení závislé na výši a délce vkladu.
REKLAMA
Pokud by vás přeci jen lákala šance vydělat víc, můžete ze svých úspor investovaných "na jistotu" ukrojit pět nebo i deset procent (ne víc!) a s těmi zaspekulovat na akciových trzích.
Když to vyjde, hlavně si nezačněte rvát vlasy, že jste tak neinvestovali celou částku.
Reflex č. 3/2007