Ke spoření na penzi mladé lidi motivují moderní technologie a bonusy
Foto: Pixabay
Je pravda, že mladší ročníky nemyslí na důchodový věk z hlediska soběstačnosti a financí? Digitální technologie jsou pro ně neodmyslitelnou součástí životů a firmy jim v tomto směru přizpůsobují svou nabídku.
„Začátkem roku bylo čistě papírovou formou sjednáno několik set smluv týdně, zatímco bezpapírově jen pár desítek. Nyní už se poměr sjednaných smluv oběma způsoby začíná vyrovnávat. Očekávám, že obliba nových technologií mezi našimi klienty poroste a postupně budeme registrovat převahu smluv sjednaných právě přes digitální kanály. Především mladí lidé mají mobil v ruce neustále, a je tak pro ně přirozené vše vyřídit pomocí pár dotyků na displeji,“ uvádí Lubomír Koňák, člen představenstva Komerční banky (KB) Penzijní společnosti.
Smlouvy sjednané přes mobilní aplikaci dotahují ostatní kanály
Jeho slova potvrzují statistiky – zatímco průměrný věk klientů při sjednání doplňkového penzijního spoření činí 45 let, ti, kteří využijí aplikaci KB Mobilní banka jsou v průměru 35letí. Nejmladšímu klientovi bylo dokonce čerstvých 18 let.
Smlouvy sjednané přes mobilní aplikaci přitom dotahují ostatní kanály nejen v počtu, ale i ve výši ukládané částky. Průměrný měsíční příspěvek u klientů KB Penzijní společnosti činí přibližně 900 Kč. Edukace Čechů o tom, kolik si měsíčně spořit, aby získali nejvíce možných výhod, je dlouhodobá. A viditelně nese ovoce. I když zde je samozřejmě ještě prostor pro zlepšení.
Státní důchod se změní jen na minimální sociální dávku
Ekonomové se shodují v názoru, že výchova ke spoření na stáří je proces, který by měl započít již během mládí. Odborník Partners Martin Mašát ale připouští, že dlouhodobě tragický postup při vývoji důchodové reformy, kde by stát měl správně podpořil soukromé spoření, ukazuje na to, že o penzijní příjmy by se lidé měli postarat sami. Však už také i ministryně financí naznačila a tím potvrdila obavy mnoha odborníků, že státní důchod se postupně změní jen na jakousi minimální sociální dávku nutnou k přežití.
„Bohužel, politici zařízli druhý důchodový pilíř, kde by v současné době byly úspory o velikosti stovek miliard korun (podobně jako to funguje na Slovensku). Třetí pilíř důchodového systému je díky regulaci také dlouhodobě na bodu nula. A právě ten se rozhodla rozhýbat nová penzijní společnost (Rentea PS), která nabízí moderní řešení, on-line komunikaci, a hlavně i možnost bonusů pro dlouhodobě spořící klienty,“ popisuje Martin Mašát.
REKLAMA
Obecně se očekává, že tento přístup by mohl do systému přitáhnout více mladších lidí a rozhýbat současné střadatele, kde takřka 80 % z nich (cca 400 miliard penzijních úspor) spoří ve špatných strategiích a místo zhodnocování svých úspor nedosahují ani na inflaci.
Nemají na bydlení. Proto jdou myšlenky na důchod stranou
Analytik Československé obchodní banky (ČSOB) Petr Dufek si nemyslí, že by mladí lidé vůbec nemysleli na svoji budoucnost. Ostatně i některé průzkumy naznačují, že je to téma, kterému mladší generace rozhodně věnují pozornost.
Mladší generace v tuto chvíli nicméně v této době tlačí jiný problém, a sice bydlení. Vzhledem k tomu, že dostupnost bydlení v ČR relativně klesá, úvahy o daleké budoucnosti u některých mladých jdou tak trochu stranou. „V každém případě výhodou nízkého věku je v případě penzijního spoření to, že můžete začínat s poměrně malými úložkami, které mohou díky dlouhé délce spoření nakonec představovat solidní rezervu. Proto je třeba více osvěty a samozřejmě i nové technologie, které lidem umožní investovat/spořit z pohodlí vlastního domova,“ vysvětluje pro server Investujeme.cz odborník ČSOB.
REKLAMA