Kolik bitcoinu snese vaše portfolio?
foto: Shutterstock
Před pár lety měl bitcoin silně spekulativní pověst. Jako investici ho spíše většina expertů nedoporučila a vnímala ho spíše jako sázku na nejistotu než jako součást investičního portfolia. Velká volatilita a určitá nutná změna vnímání investičního paradigmatu vedla k oné známé poučce: Do bitcoinu investujte pouze tolik, kolik si můžete dovolit ztratit. Ještě stále tato poučka platí?
Z velké části zatím ano. Přece jenom volatilita je natolik vysoká, že investičně představuje tak vysoké riziko, které málokdo dokáže vstřebat ve větším množství. Většina finančních poradců vám tak doporučí investici do bitcoinu v rámci několika procent vašeho portfolia. Zároveň se ale často shodují, že kryptoměny jako takové mají v investičním portfoliu místo i u malých investorů. A že jejich diverzifikační schopnost porfoliu přináší více než jen zvýšení rizikovosti.
Vysoký zisk i vzhledem k vysokému riziku
Volatilita bitcoinu mu přinesla spíše spekulativní pověst, ale pokud se podíváte na grafy vývoje ceny, tak ten pohled není plně černý a plný zkázy. Dlouhodobý trend bitcoinu je nastaven k růstu, i přes krátkodobé cenové korekce, kdy během pár hodin může bitcoin na své ceně tratit i desítky procent. Přes bitcoinové horečky, následné korekce a pády je ale nutné přiznat, že cena bitcoinu roste. Zvyšují se maximální hodnoty, ale zvyšují se i ta dna, na která při korekci bitcoin padá.
Takže ano, zisk hodně záleží na načasování nákupu i prodeje a hodně investorů může prodělat. Na druhou stranu pokud cena bitcoinů právě klesá, tak stačí jen počkat. Protože pokud nám dvanáct let existence první kryptoměny něco ukázalo, tak to bylo nejspíš to, že pokud něco jde dolů, tak to půjde časem i nahoru. A půjde to nahoru tak moc, že vám potenciální zisk dokáže plně vynahradit riziko, se kterým se musíte smířit. Kdejaký zapálený hodler by vám nejspíše vysvětlil, že riziko je vlastně minimální, protože bitcoin nakoupíte a prostě ho máte. Není nad tím třeba dlouze uvažovat.
Na čem stojí tato vysoká ziskovost?
Na jakých fundamentech vlastně existuje bitcoin, když nemá svou reálnou hodnotu a není postaven na žádných reálných aktivech. Ani není zaštítěn vládou a zákonem jako fiat money.
REKLAMA
- Přenositelnost a částečná anonymita: neboli bitcoin můžete poslat komukoliv kdykoliv a po celém světě. A velké množství bitcoinu se dobře skladuje, vlastně ani nezáleží na tom, kolik ho máte, technologie skladování je stále stejná.
- Trvanlivost: na rozdíl od bankovek bitcoin nezničíte a díky technologii jsou i krádeže stále méně časté.
- Ověřitelnost a fungování bez instituce: která je daná algoritmem a samotným blockchainem bitcoinu. Algoritmus spravuje celou síť, bez zásahů třetích stran a bez institucionálních regulací.
- Historie a vzácnost: bitcoin samotný funguje už přes desetiletí a zatímco před pár lety mu nikdo moc nevěřil, tak dnes ho považují za jednu z nejdůvěryhodnějších kryptoměn. Navíc je vzácný, má omezenou nabídku a to dále pohání jeho cenový růst.
Snížená volatilita bez obětování zisku
Taková ta základní investiční poučka říká, že čím vyšší riziko, tedy volatilita investice, tím vyšší je většinou i výnosnost takové investice. Ostatně na tom je založena moderní teorie portfolia Harryho Markowitze. Neboli celek je lepší než součet všech částí. A diverzifikovaná aktiva jsou lepší než všechny peníze v jednom košíku.
Portfolio by přitom mělo být diverzifikované z hlediska rizika, času, závislosti na ekonomickém cyklu nebo likviditě. Diverzifikace záleží nejen na vhodných aktivech, ale také na povaze daného investora. Jinak bude vypadat portfolio konzervativního malého investora a jinak někoho, kdo má kladný vztah k riziku. Ten i ten investor by měl ovšem v dnešní době přinejmenším zvážit diverzifikaci v kryptoměnách, minimálně v bitcoinu.
Pro to existuje několik důvodů:
- Bitcoin má protiinflační schopnost a dokáže eliminovat dopad vysoké inflace na dlouhodobé investice. Tradičně k tomu slouží zlato, je ale dobré zvážit i protiinflační zajištění v bitcoinu.
- Bitcoin nespravují politici, veřejné instituce, ekonomové ani finanční instituce. Díky tomu je víceméně nezávislý na okolním světě.
- Bitcoin nekoreluje s žádnými jinými aktivy, není navázán na ekonomický cyklus ani na cyklus na nemovitostním trhu.
Kolik bitcoinu je správný podíl bitcoinu?
To hodně záleží nejen na postoji k riziku, ale také na osobním zájmu investora. Zjednodušeně by se to dalo schématizovat takto:
REKLAMA
Pokud se o kryptoměny vůbec nezajímáte, určitě v nich neinvestujete více než 1% podíl čisté hodnoty svých investic.
Jestli kryptoměnový trh alespoň nahodile sledujete, investujte do více měn a to tak, aby představovaly zhruba 3 – 4% podíl čisté hodnoty v porfoliu.
Pokud kryptoměnám fandíte a pravidelně je sledujete, můžete v čisté hodnotě výjimečně překročit i 5% hranici. Připravte se ale na to, že po překročení bodu 5 % se na celkové hodnotě portfolia bude pravidelně projevovat volatilita kryptoměnového trhu.
Chovejte se k bitcoinu jako ke zlatu
Jedna z nejvýstižnějších rad ohledně podílu bitcoinu v investičním portfoliu je pravděpodobně: bitcoin je jako zlato a tak k němu i přistupujte. Jako k ochraně proti inflaci. Jako k výjimečné investici, přece jenom ani zlato nekupujete na denní bázi jako akcie či podílové fondy. A jako k dlouhodobé investici. Zlato jako rodinné jmění se často předávalo v rodinách z generace na generaci. Stejně jako se v dnešní době hodluje bitcoin.