CZK/€ 25.290 -0,08%

CZK/$ 23.891 -0,54%

CZK/£ 30.298 -0,45%

CZK/CHF 26.927 -0,29%

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

22. 08. 2023

0 komentářů

Komentář: Americké mezipřistání, desetina spotřebitelů nebude schopna splácet své závazky

 

Larry Summers z Harvardské Univerzity, bývalý člen Obamovy administrativy, nedávno prohlásil, že s řízením inflace v USA je to jako s letadlem: jde o to, aby nedosedlo příliš tvrdě (recese), ale aby ani nepřeletělo přistávací ranvej (pokračující vysoká inflace). Aby na ni jen měkce dosedlo (plynulý přechod do další fáze ekonomického cyklu). A dodal, že je stále ještě těžké odhadnout, jak to dopadne.

Loading



 

Ekonomika USA udivuje svou pokračující odolností. Navzdory zvyšování sazeb (hypoteční úrok zafixovaný na 30 let je dnes okolo 7 %) stále vytváří dostatečný počet nových pracovních míst. Zdá se, že problém je strukturální, protože některé její sektory i nadále robustně rostou. Vysoké úrokové míry nemají například vliv na klíčové tahouny americké ekonomiky jako třeba high-tech firmy, jejichž rozvahy bobtnají naakumulovanou hotovostí. Hlavní meziroční inflační indexy, PPI a CPI, stejně jako inflace potravinářských výrobků, v prvním pololetí postupně, ale vytrvale, měsíc po měsíci klesaly. FED na tento vývoj reagoval dočasným zastavením zvyšování sazeb. Mnozí se domnívají, že diskuse o tvrdém či hladkém přistání již ztratila smysl.

Inflace se však v červenci překvapivě vrátila na scénu. Ukazatel CPI meziročně stoupl o 3,2 %, když v červnu stoupl pouze o 3 %. PPI vzrostl o 0,8 %, přičemž v červnu vykázal růst pouze o 0,2 %. Jedna vlaštovka samozřejmě jaro nedělá, ale FED již připustil další možné zvýšení sazeb a newyorská burza ihned reagovala poklesem hlavních indexů.

Sedm procent amerických spotřebitelů dnes není schopno splácet svou hypotéku nebo půjčku na koupi auta. Pro ekonomiku, jejíž HDP je tažen domácí poptávkou a v níž jediným hodnotným aktivem mnoha rodin je pouze jejich dům či byt, je to problém. Neschopnost amerických spotřebitelů splácet tyto úvěry se na začátku roku 2024 zřejmě dostane až nad 10 %.

Americká ekonomika dnes prochází jakýmsi strnulým letním mezipřistáním. Otázka jejího tvrdého či hladkého přistání zřejmě ještě s konečnou platností zodpovězena nebyla.

Autor: Miroslav Hošek, CEO Advanced Food Products (AFP), LLC, v USA působí na manažerských pozicích už 17 let

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Revoluce v AI – pohled napříč sektory

Od poloviny 50. let 20. století jsme byli svědky tří období výrazného růstu produktivity, která byla poháněna zaváděním nových technologií, konkrétně mainframů, osobních počítačů a webových prohlížečů. Nyní stojíme na prahu další technologické revoluce, přičemž je jasné, že umělá inteligence (AI) představuje nové technologické paradigma, které by […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

15. 11. 2024

Na jaké současné geopolitické krize se v dnešní době zapomíná a jak ovlivňují finanční trhy?

Zatímco některé geopolitické konflikty, například na Blízkém východě a ve východní Evropě, dominují titulkům novin, jiné regionální krize nemusí být z evropského pohledu tak viditelné, a přesto mohou mít významný dopad na finanční trhy. Tyto „neviditelné” konflikty nebo napětí často ovlivňují určitá odvětví nebo regiony a vytvářejí […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

14. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *