CZK/€ 25.010 -0,24%

CZK/$ 22.030 -0,38%

CZK/£ 29.223 -0,21%

CZK/CHF 27.029 -0,37%

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

24. 01. 2025

Komentář: Evropské akcie stále výrazněji klopýtají za americkými. Proč?

 

Evropské akcie stále dramatičtěji zaostávají za americkými, což se za Donalda Trumpa ještě prohloubí. Obnovitelné zdroje tlačené Bruselem totiž elektřinu dále zdražují, zatímco Trump vsází na lacinou fosilní elektřinu, aby mocně rozvíjel umělou inteligenci, v níž EU již nyní povážlivě ztrácí.

Loading



 

Za posledních 10 let zhodnotily evropské akcie v očištění o inflaci o 11 %, ty americké o 162 %. Amerika přitom teď chce nakopnout svoji ekonomiku, EU je ukolébána a hodlá jet v dosavadních kolejích. Nůžky se dále rozevřou.

Přestože Francie a Německo alespoň chtějí zmírnit regulaci ESG. Draghiho zpráva konstatuje, že byrokracie je klíčovým zdrojem evropského zaostávání, tedy i toho akciového.

Kdy se vůbec přihodilo, že se Evropská komise takhle proměnila? Vždyť to původně měl být servisní úřad, jenž bude členské země koordinovat. Jak je tedy možné, že nyní tlačí něco, co dvě největší ekonomiky EU nechtějí? Skutečně to všechny ostatní země EU chtějí, nebo se jen bojí ozvat?

Evropské komise je klíčovou hybnou silou i v prosazování obnovitelných zdrojů energie. Jenže čím více obnovitelných zdrojů v energetickém mixu, tím je dražší elektřina a tím slabší máme konkurenceschopnost.

REKLAMA

Proto USA nyní za Trumpa chtějí navýšit těžbu fosilních energetických surovin. Aby levnou elektřinou z nich mocně poháněly datová centra a další infrastrukturu pro umělou inteligenci. Ta jim třeba pomůže vymyslet nové, lepší způsoby získávání či skladování elektřiny.

Protože zmíněná nákladnost obnovitelných zdrojů plyne z faktu, že jsou evolučně svým způsobem krokem zpět. Jsou neřiditelné. Doposud se vždy budovaly řiditelné elektrárny, řiditelně vyrábějící bez ohledu na to, jaké je zrovna počasí (i výrobu ve vodních elektrárnách lze z velké části řídit).

Přiznejme si, že stávající solární či větrné elektrárny jsou prostě evolučně značně nerozvinuté. Nejsou řiditelné, takže zvyšují nákladnost provozu elektrizační soustavy, která čelí daleko dramatičtějším výkyvům v nárocích na ni v závislosti na tom, zda zrovna fouká a svítí slunce, či nikoli. Nejen, že nejsou řiditelné, potřebují navíc řiditelnou zálohu, často stejně elektrárnu na fosilní pohon.

To všechno – neřiditelnost a zálohování – zaplatí domácnosti a firmy na svých účtech za energie. Proto mají Němci stále dražší elektřinu, i když ve velkém dovážejí třeba i tu českou, kterou mají jen díky jádru z Temelína.

Proto se EU s Evropskou komisí v čele opět, jako v jiných případech, střílí do nohy přepjatou snahou tlačit nerozvinuté obnovitelné zdroje, a emisními povolenkami dramaticky více než kdekoli jinde na světě zdražovat fosilní elektřinu. Kterou si teď USA dále zlevní.

Ve výhledu to znamená obrovské zaostávání EU v rozvoji třeba právě umělé inteligence, což se projeví i dalším rozevíráním nůžek výkonu akciových trhů. Ale hlavně strádáním budoucích generací Evropanů. I když se to tváří jako politika pro mladé i ty nenarozené, je namířena zejména proti nim a jejich prosperitě.

Autor: Lukáš Kovanda, hlavní ekonom, Trinity Bank

Loading


Související články

Digitální aktiva: Je bitcoinová býčí série teprve na začátku?

Digitální aktiva byla v roce 2024 výkonná. Po listopadovém vítězství republikánů ve Sněmovně reprezentantů, Senátu a v prezidentských volbách v USA bitcoin překonal hranici 100 000 dolarů, než během února klesnul. Tržní kapitalizace všech kryptoměn se k 28. únoru 2025 pohybovala na úrovni 2,8 bilionu dolarů.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

15. 04. 2025

Analýza: Vysoká daň, kterou platí americká portfolia za globální fragmentaci

Strategie, která spočívala v sázkách na výjimečné výsledky amerických akcií, se investorům výrazně zkomplikovala. Přehodnocují svá očekávání vysokého hospodářského růstu, snižování daní, deregulace i expanze založené na AI, která byla od počátku roku zdrojem jejich optimismu. Volatilitu trhů zvyšuje i nejistota ohledně Trumpovy politiky a disruptivních změn […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

14. 04. 2025