Komentář: Inflace z chamtivosti?
Ekonomika USA vytvořila v květnu rekordních 339 tisíc nových pracovních míst. Odhady ekonomů se pohybovaly okolo 200 tisíc a počítaly s tím, že tvrdošíjně přetrvávající zvýšená inflace a vysoké úrokové míry si vyberou svou daň a americké hospodářství zpomalí. Reakce FEDu na tuto nečekanou informaci byla charakteristická. Ústy Jeroma Powella ihned prohlásil, že nepřerušuje zvyšování amerických úrokových sazeb, pouze uvažuje o jakési blíže nespecifikované přestávce v jejich zvyšování.
Kapitálové trhy toto stanovisko vpodstatě ignorovaly a Dow Jones index se již šplhá nad 34 tisíc bodů, k hodnotám naposledy viděným v období konce Trumpova prezidentství a začátku prezidentství Bidenova. Levicoví politikové začali hovořit o „inflaci z chamtivosti“, tzv. Greedflation. V centru jejich pozornosti se ocitly vysoké zisky korporací produkujících spotřebitelské zboží denní potřeby.
Nezaměstnanost v USA však stoupla, ze 3,4% v dubnu na květnových 3,7%. Znamená to, že více osob v produktivním věku jeví snahu zapojit se do ekonomického života a uplatnit se na trhu práce. To může časově souviset s ukončením všech federálních protikoronavirových podpor v březnu a placením federální daně z příjmu v dubnu. Přidejme k tomu inflaci a je jasné, že najednou je na straně poptávky více prázdných peněženek. A americká ekonomika je tažena spotřebitelsou poptávkou.
Inflace zůstává vysoká, ale inflace na straně dodavatelů primárních surovin pro výrobce spotřebitelského zboží se rychle blíží k nule, v některých komoditách se již ve srovnání s květnem loňského roku ceny surovin pro výrobce prakticky nezvýšily.
Výrobci samozřejmě v reakci na vysokou inflaci vstupních surovin radikálně zvýšili v roce 2022 a i letos své prodejní ceny. Někteří z nich to zřejmě se zvýšením přehnali. Adam Smith by však byl potěšen: železný ekonomický zákon nabídky a poptávky funguje. Zdá se, že jeho kyvadlo již zřejmě dosáhlo meziročního inflačního maxima a začíná se pomalu vracet zpátky. Ne, nemáme inflaci z chamtivosti, ale extrémně volatilní ekonomický cyklus.
Autor: Miroslav Hošek, CEO Advanced Food Products (AFP), LLC, v USA působí na manažerských pozicích už 17 let