Komentář: Jsou investice do ESG objektivně a chladně vykalkulovaným krokem?
Globální environmentální hnutí zaměřené proti hrozící klimatické změně vyvolalo v život nový fenomén. Investiční bankéři začali ve velkém zakládat nové ESG investiční fondy a investování do těchto fondů vypadá v dnešní době jako téměř jistá věc. Vždyť vlády téměř všech zemí se předhánějí ve svém úsilí finančně podporovat a daňově zvýhodňovat ESG podnikání.
Soukromé i veřejně vlastněné firmy rychle vyhlašují své vědecky měřitelné cíle environmentálního přístupu k podnikání. FOMO (fear of missing out) se zdá být při investování do ESG aktivit všudypřítomné. Jde však o investiční vlnu založenou na reálné tržní poptávce nebo nesenou pouhým ideologickým zanícením?
To už není zdaleka tak jasné. Ideologické vzplanutí pro spravedlivou a dobrou věc vždy s sebou nese ohromné finanční náklady. Jistý indický politik se kdysi vyjádřil v tom smyslu, že to, aby Mahatma Gándhí žil chudě, stojí spoustu peněz. Budou je vlády a firmy mít pro ESG aktivity k dispozici?
Velká Británie nedávno posunula zákaz prodeje aut se spalovacími motory z roku 2030 na rok 2035. Energie z Velké Británie bude zřejmě v nadcházející zimní sezóně levnější než energie vyprodukovaná v Evropské Unii a Británie ji hodlá do EU vyvážet. K její výrobě budou použita fosilní paliva.
Brazilský prezident se nechal slyšet, že náklady na transformaci energetických zdrojů rozvojových zemí směrem k obnovitelným zdrojům by měly hradit vyspělé západní ekonomiky. Ty se však potýkají se svými vlastními velkými strukturálními problémy, Německem počínaje a USA konče. Právě v USA oznámilo několik investičních firem spravujících privátní kapitál, že zruší asi 20 ESG investičních fondů. Mezi nimi i Black Rock a State Street.
REKLAMA
Neviditelná ruka trhu Adama Smithe působí, i když se na ni zapomíná. Jsou investice do ESG objektivně a chladně vykalkulovaným krokem s akceptovatelnou mírou rizika, jsou skutečně činěny na základě existující poptávky, nebo jde pouze o na ideologii, byť bohulibé, založenou investiční vlnu živenou FOMO fenoménem, bez ukotvení v ekonomické poptávce zajišťující návratnost a výnosnost investic?
Autor: Miroslav Hošek, CEO Advanced Food Products (AFP), LLC, v USA působí na manažerských pozicích už 17 let