Text: Redakce
26. 03. 2025
Komentář: Pokud si myslíte, že to nemůže být horší, máte malou představivost
Co kdybych vám řekl, že obchodní války jsou pouze předehra k ještě větším změnám. Vedle tarifů na zboží se totiž objevuje možnost tarifů na kapitál. Na první pohled to zní jako ekonomická hereze. Ekonomové tradičně považují příliv kapitálu za pozitivní – financuje americký státní dluh a podporuje podnikání. I Elon Musk těžil ze zahraničních investic, včetně těch z Číny.

Gillian Tett ve FT upozorňuje, že někteří ekonomičtí disidenti, jako Michael Pettis, tvrdí, že to je past. Kapitálové přebytky podle něj zvyšují hodnotu dolaru, vedou k přehnané financializaci ekonomiky, finančním spekulacím, což ve finále devastuje americký průmysl. Americká ekonomika se tak podle něj stává rukojmím globálních kapitálových toků.
Ponechme stranou správnost tohoto tvrzení. Pointa je, že se stává vlivný v MAGA. A není nový. Již v roce 2018 navrhli senátoři Tammy Baldwinová a Josh Hawley zákon o zdanění kapitálových přílivů a politice slabého dolaru. Tehdy neprošel. Jenže dnes získává jejich myšlenka nový impuls. Konzervativní think-tank American Compass, blízký JD Vanceovi, tvrdí, že daně na kapitálové toky by mohly vynést až 2 biliony dolarů během dekády. No a Trumpova administrativa nedávno oznámila „America First Investment Policy“, která zahrnuje revizi smluv chránících zahraniční kapitál.
To sice nevyvolalo velkou mediální bouři, protože Trump svými výroky zahltil veřejný prostor jinými tématy. Ale trhy si toho všimly a začaly reagovat nervózně. Zdanění kapitálu by mohlo zůstat jen v rovině nápadu, nebo se omezit pouze na čínské investory. Trumpova nevyzpytatelnost dělá predikce obtížnými. Jeho administrativu navíc rozdělují tři hlavní frakce: nacionalističtí populisté (např. Steve Bannon), techno-libertariáni (např. Elon Musk) a tradiční republikáni v Kongresu. Druhé dvě skupiny mají důvod takové opatření brzdit – mohlo by to ohrozit stabilitu trhů s americkými dluhopisy.
Jenže někteří Trumpovi poradci, včetně ministra financí Scotta Bessenta a předsedy Rady ekonomických poradců Stephena Mirana, se podle všeho snaží globální finanční architekturu přepsat. A jejich ambice jsou velkolepé. Plánují možnou „Mar-a-Lago dohodu“, která by nejen oslabovala dolar, ale mohla by zahrnovat i restrukturalizaci amerického dluhu – například přeměnu některých dluhopisů na trvalé dluhy bez splatnosti. To je radikální krok, který by mohl otřást celým systémem. Jinými slovy, pokud máte pocit, že horší už to být nemůže, tak Trump může být připraven rozšířit vaši představivost.
Autor: David Navratil, analytik České spořitelny