CZK/€ 25.290 -0,08%

CZK/$ 23.891 -0,54%

CZK/£ 30.298 -0,45%

CZK/CHF 26.927 -0,29%

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

04. 11. 2022

1 komentář

Komentář z USA: Principy neměnit, jejich aplikaci ano

 

Nezaměstnanost v USA klesla v září na 3,5 %. To je nejnižší úroveň za posledních cca 20 let. V obavě z předpokládané recese v prvním pololetí příštího roku však již začínají některé americké firmy snižovat stavy zaměstnanců. A to i IT giganti, u kterých mnozí jaksi mlčky očekávali, že budou vůči nastupující recesi imunní. Nebudou. Stejně jako se recese dotkne i mnohých dalších investorských posvátných krav, jako jsou například rostlinné alternativy živočišných potravin nebo aplikace pro mobilní telefony.

Loading



 

Americký dolar na tento vývoj reagoval ztrátou hodnoty vůči euru, a potažmo všem hlavním měnám, a je nyní de facto na paritě vůči euru. Základním motivem této kursové ztráty je přesvědčení forexových trhů, že americký FED se lekne současné zlomové situace a zvolní, popřípadě zcela zastaví tempo zvyšování svých úrokových sazeb.

Jenomže to nemusí ani zdaleka být pravda. FED překvapil trhy vloni a v tomto roce už jednou, a sice v opačném extrému, totiž jak dlouho váhal se zahájením zvyšování úrokových sazeb. Zpřísnil svou monetární politiku v podstatě až tehdy, když už meziroční inflace amerických spotřebitelských cen bublala okolo 9 %. Zato pak se děly věci a razance i frekvence zvyšování vzaly trhům dech.

Jedním z důvodů je absolutní nezkušenost FEDu se situací, kdy je inflace vyvolána poruchou na straně makroekonomické nabídky a ne zvyšující se spekulativní poptávkou v době přehřívání ekonomiky. Svobodný kapitalistický trh je principiálně založen na svobodné a neohraničené nabídce zboží a služeb a na konkurenci, a v celé mírové historii USA nenajdeme obdobu zruinování makroekonomické nabídky politickým rozhodnutím, jako tomu bylo v případě proticovidových opatření.

Váhání FEDu se tak dá vysvětlit jeho čekáním, zda se problém nedostatku nabídky sám rychle vyřeší pomocí tržního mechanismu. Globální trh je však v postcovidové době tak pošramocen, že k tomu nemohlo dojít, a FED pochopil, že žádná „ přechodná inflace“ se nekoná a konat nebude. A začal razantně jednat.

REKLAMA

Domnívám se, že v  současné době je zkrocení inflace pořád prioritou FEDu číslo jedna. Obzvláště pokud nezaměstnanost zůstává na dvacetiletých minimech. FED má bohaté zkušenosti s manévrováním v oblasti monetární politiky v době recese s vysokou nezaměstnaností. Pro příklady nemusíme chodit do americké historie daleko.

Co však dodnes USA děsí, je možnost opakování stagflace z konce sedmdesátých let minulého století. Proto z hlediska FEDu je šance minimálně 50:50, že sekvence monetární politiky bude v blízké budoucnosti vypadat takto: nejprve pokračování ve zvyšování sazeb až ke zkrocení inflace, a pak „klasický“ souboj s hospodářskou recesí a vyšší nezaměstnaností. Takováto sekvence kroků by navíc dávala smysl i proto, že fiskální politika Bidenovy administrativy jde zcela proti monetárním opatřením FEDu.

Originální situace občas vyžaduje neortodoxní aplikaci stálých principů. FED může trhy překvapit v brzké době ještě jednou.

Autor: Miroslav Hošek, CEO Advanced Food Products (AFP), LLC, v USA působí na manažerských pozicích už 16 let

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář


Související články

Revoluce v AI – pohled napříč sektory

Od poloviny 50. let 20. století jsme byli svědky tří období výrazného růstu produktivity, která byla poháněna zaváděním nových technologií, konkrétně mainframů, osobních počítačů a webových prohlížečů. Nyní stojíme na prahu další technologické revoluce, přičemž je jasné, že umělá inteligence (AI) představuje nové technologické paradigma, které by […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

15. 11. 2024

Na jaké současné geopolitické krize se v dnešní době zapomíná a jak ovlivňují finanční trhy?

Zatímco některé geopolitické konflikty, například na Blízkém východě a ve východní Evropě, dominují titulkům novin, jiné regionální krize nemusí být z evropského pohledu tak viditelné, a přesto mohou mít významný dopad na finanční trhy. Tyto „neviditelné” konflikty nebo napětí často ovlivňují určitá odvětví nebo regiony a vytvářejí […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

14. 11. 2024

Je ESG investování mrtvé? Vzestup a pád udržitelného investování

Investování do ESG (Environmental, Social, and Governance) v posledním desetiletí změnilo podobu financí. Původně slibovalo investorům způsob, jak podpořit společnosti, které se zabývají globálními problémy, jako je změna klimatu, sociální nerovnost a odpovědnost podniků, a zároveň usilovat o solidní výnosy. S rostoucím zájmem o odpovědné investování přilákaly […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

12. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Pepa

    4 listopadu, 2022

    To by si měl přečíst trouba Michl s Dědkem z ČNB…….

    Odpovědět