Pomůže zvýšení limitu pro povinné plátcovství DPH drobným podnikatelům?
Hospodářská komora (HN ČR) se s novou poslaneckou sněmovnou chystá projednat zvýšení ročního limitu obratu, jehož překročením vzniká podnikateli povinnost platit daň z přidané hodnoty, a to na 2 miliony korun. Česká republika tento práh, dnes na úrovni 1 milionu korun, podle HN ČR nezměnila od svého vstupu do Evropské unie (EU), čímž se nezohlednil mzdový ani cenový vývoj v uplynulých 17 letech.
„Díky aktuálnímu pokroku ve vyjednávání na úrovni Evropské komise můžeme zažádat o zvýšení limitu pro plátce DPH z jednoho milionu na dva miliony. Záměrem našeho návrhu je snížení administrativy a zjednodušení podnikání. Díky tomuto opatření bude možné i zvýšit počet živnostníků, kteří budou moci využít paušální daně,“ uvedla v tisková zprávě končící ministryně financí Alena Schillerová.
Zvýšením limitu pro povinnou registraci k DPH by se drobným podnikatelům snížila administrativní náročnost podnikání. Pokud se podnikatel stane plátcem DPH, přibudou mu totiž nové povinnosti a zákazníkům zvyšují cenu zboží nebo služeb o DPH. Musí řádně zaevidovat daňové doklady, v průběhu roku zpracovávat a pravidelně podávat daňová přiznání k DPH, sestavovat kontrolní hlášení a v některých případech i souhrnné hlášení pro EU. To zvyšuje režijní náklady podnikatele a časovou náročnost podnikání.
Postup by měl jít opačným směrem
„Vyhnout se zbytečnému papírování a podnikatele jím nezatěžovat je určitě správné. Lepší ale bude v následujících letech najet na systém, kdy bude veškeré papírování spojené s daněmi pouze v elektronické podobě. V souvislosti s tím doporučuji zrušit výjimku z povinnosti platit DPH,“ myslí si odborník Banky CREDITAS David Jandásek.
Podobný názor sdílí i ekonom České spořitelny (ČS) Michal Skořepa. Tento krok podle něj povede ke zjednodušení papírování. „Do budoucna by však měl postup jít opačným směrem. Za cestu považuji papírování spojené s přiznáváním daní překlopit do automatizované elektronické podoby a výjimku z povinnosti platit DPH zrušit, to jest limit pro platbu DPH snížit na nulu. Zvýšilo by se tak inkaso této daně a byl by odstraněn práh, který do fungování ekonomiky vnáší cizorodou deformaci,“ vysvětluje pro Investujeme.cz Martin Skořepa.
REKLAMA
Zachována by měla být možnost dobrovolné registrace k DPH bez jakéhokoli limitu tržeb
„Stát neupravil tuto sazbu už 17 let, přičemž například mzdy se zvýšily na dvojnásobek. Zatímco v roce 2004 průměrná mzda činila 17 466 korun, podle komorové prognózy letos dosáhne 36 900 korun, což je 2,1násobek tehdejší úrovně. Práh pro plátcovství DPH by tak drobným podnikatelům měl být od roku 2022 reálně stanoven na částku 2,1 mil. Korun,“ podotýká Miroslav Diro z Hospodářské komory.
Pokud konkrétnímu podnikateli i s nižším obratem z různých důvodů vyhovuje být plátcem DPH (např. kvůli vazbám na obchodní partnery, kteří sami jsou plátci daně), měla by být i nadále zachována možnost dobrovolné registrace k DPH bez jakéhokoli limitu tržeb.
Práh pro registraci k DPH přitom v posledních letech zvyšuje řada zemí, aby drobným podnikatelům snížila zátěž související s daňovou agendou a také administrativní zátěž finančních úřadů. Příkladem je Francie s limitem až 2,2 mil. korun, vyšší limit, než který je v současnosti v ČR, mají dlouhodoběji nastaven např. i na Slovensku, ve Slovinsku, v Itálii, Irsku nebo ve Velké Británii či Švýcarsku.
Vláda by neměla otálet
Zvýšení limitu v tuzemsku nebrání ani EU. ČR si může požádat o zvýšení limitu a není třeba, aby se kvůli tomu složitě revidovalo znění směrnice o DPH. Podobně v minulosti postupovalo například Slovinsko. Vláda by neměla otálet a v perspektivě jen spoléhat na využití již schváleného valorizačního mechanismu. V únoru 2020 totiž vyšla v Úředním věstníku Evropské unie směrnice, která se týká zvláštního režimu podpory malých a středních podniků, kdy členské státy budou mít nově možnost se od roku 2025 svobodně rozhodnout pro vznik plátcovství DPH až na 85 000 eur. To znamená, že od roku 2025 bude možné zvýšit limit na 2 miliony korun, aniž by tento proces musel být realizován požadavkem členského státu adresovaným EU.
REKLAMA
Podle odhadů Ministerstva financí by zvýšením limitu mohl poklesnout počet plátců DPH zhruba o 105 tisíc. K placení daně z přidané hodnoty bylo letos v pololetí registrováno 520 580 plátců. Tím, že se sníží počet plátců DPH, dojde také k výraznému snížení administrativy na straně úředníků finanční správy. Nová vláda podle Hospodářské komory proto může tuto změnu využít ke zefektivnění správy této daně.
Hospodářská komora v souvislosti se zvýšením limitu pro povinnou registraci k DPH navrhuje na 2 miliony korun zvýšit také kvalifikační práh pro paušální daň, která byla do českého daňového řádu nově zavedena od ledna 2021.