Konference Měšce.cz a investiční příležitosti – pokračování
Pokračování ve svém referování o odborné konferenci na téma "Investiční příležitosti pro drobné investory", pořádané serverem Měšec.cz dne 13.3.2007, začínám od důležité otázky, totiž implementace MiFID. Tou se v České rebublice zabývá ČNB a na konferenci o ní mluvil David Rozumek.
David Rozumek z ČNB o MiFID
Historie této evropské směrnice regulující finanční trh začíná v diskusích mezi jednotlivými regulátory zemí EU už v roce 2000, vydání Rámcové směrnice pak v r.2004 (2004/39/ES). Zjistil jsem na stránkách Ministerstva financí, že v rámci přípravy této směrnice působila v roce 2001 skupina expertů vedená Lamfalussym, která připravila proces reformy jednotné regulace kapitálových trhů v rámci Evropské unie. Po vedoucím této skupiny se pak mluví o Lamfalussyho procesu.
Pan David Rozumek přirovnal Rámcovou směrnici v národních podmínkách českého právního řádu k zákonům a Implementační nařízení (č. 1287/2006 a 2006/73/EC) k našim prováděcím vyhláškám.
Tyto "vyhlášky" pak nedávají žádný tvořivý prostor národním regulátorům (připomenu jen, že naším byla Komise pro cenné papíry a nyní je jím Česká národní banka). Na tvorbě Implementačních nařízení se podílí sdružení regulátorů CESR – a to s ambicí stát se hlavním evropským regulátorem.
Co vlastně MiFID ve zkratce obsahuje: obecně zásady a cíle volného pohybu služeb na kapitálových trzích. Zahrnuje velmi široké pole typů podkladových nástrojů (např. dnes neregulované deriváty) a zároveň se snaží pokrýt kategorie v co největší šíři. Protože směrnice stojí spíše na zásadách a cílech, než na taxativních definicích, znamená pro obchodníky s cennými papíry určité rozvolnění oproti stávajícímu stavu.
Zaujalo mne, že MiFID obsahuje rozdělení zákazníků do tří skupin: 1) retailový zákazník, kdy je třeba uplatnit přesná pravidla jednání, 2) profesionální zákazník (nižší stupeň jeho ochrany), 3) způsobilá protistrana, a zde se pravidla jednání neuplatňují. (Kategorizace měla úspěch i mimo EU – převzalo ji Japonsko.)
Klient může přecházet z jedné kategorie do druhé a také být u jednotlivých nástrojů v jiné kategorii, podle toho, jakou ochranu potřebuje. Je otázkou, jaké nároky na klienta budou kladeny při vlastním zařazování do té které skupiny. Může se stát, jak se vyjádřili někteří účastníci konference, že zákazníci budou chráněni při svých investičních obchodech velmi přísně i proti své vůli (zařazení většiny klientů mezi retailové zákazníky).
Tady upozorňuji na článek paní MARTY GELLOVÉ o tom, co znamená implementování MiFIDu pro nás, jako finanční poradce a investiční zprostředkovatele. Protože stejně, jako se z vedlejšího trhu RM-Systému stane uplatněním zásad MIFIDu regulérní burza, měly by se pro ty z nás, kteří pracují pod hlavičkou zprostředkovatelského makléře, stát zastřešující společnosti obchodníky s cennými papíry. To není legislativně nic snadného.
Vratislav Svoboda, předseda představenstva Atlantic Kilcullen Asset Management
Pan Svoboda měl na konferenci poslední přednášku věnující se alternativním možnostem investování pro drobné investory. Z rozsáhlé prezentace vybral zajímavé části pro účastníky konference a mne zaujaly obecné postřehy o vývoji trhů.
Investiční témata pro nadcházející období jsou 1) Návrat k základům (např. dividendové akcie), infrastruktura (např. energie, potraviny, voda), komodity, 2) Stárnoucí obyvatelstvo a nová střední třída, (farmacie, zdravotní služby, některé druhy realit) 3) Rozvíjející se trhy (Asie, Latinská Amerika, východní Evropa).
Ke třetímu bodu se váže i kombinace trhů pod zkratkou BRIC (Brazílie, Rusko, Indie, Čína). BRIC zahrnuje 43% světové populace obyvatelstva a na jednotlivých trzích prudce narůstá poptávka obyvatelstva.
Pan Svoboda ve své přednášce zahrnul mezi standardní třídy aktiv akcie a dluhopisy na rozvinutých trzích, jako alternativy k nim potom právě BRIC, realitní trhy a komodity. Diverzifikace investice mezi vyspělé trhy (Evropa, USA) a alternativy mne oslovila. Realitní fondy jsou myslím v módě, ale reality si drží korelaci s akciemi (jak ukazuje graf převzatý z prezentace Vratislava Svobody), kdežto komodity v období poklesu na akciových trzích jdou nahoru.
Navíc růst a pokles na akciovém trhu probíhá obecně v desetiletém cyklu, kdežto u komodit se jedná až o dvacetileté cykly. Soudím z toho, že diverzifikace do takto různých aktiv umožňuje stabilizaci portfolia i v čase.
Shrnutí
Obchodníci s cennými papíry a přes ně, protože jsou jejich klienty, Burza cenných papírů Praha i RM-Systém, mají zájem o drobné investory. Připravují pro ně podmínky a je zřejmě otázkou času, kdy čeští investoři začnou hojněji využívat příznivých podmínek k vlastnímu, např. on-line investování.
Dle mého názoru bychom my, jako investiční zprostředkovatelé, neměli z daného procesu vypadnout, protože je to často naše práce uvést klienty do problematiky investic. Je možné, že díky navázání nás poradců přímo na obchodníky s cennými papíry budeme s to navrhnout pro volné prostředky klientů sofistikovanější portfolio. Obecně to samozřejmě znamená další sebevzdělávání a vyhovění nově vznikající legislativě podle směrnice MiFID.
Prezentace jednotlivých přednášejících a Investiční sborník 2007 lze stáhnout zde.