Trhy se sice potácejí v nejistotě, naši investoři však mají jasno a bryskně od pasu tasí peněženky, jako v americkém filmu. Skoro neuvěřitelné – že do fondů přijde miliarda, nu dobře; že ale tři čtvrtě miliardy zamíří do akciových fondů a navíc ještě málem půlmiliarda do smíšených fondů! Takový obrázek jsme snad ještě neviděli, za podobné situace už vůbec ne. Kdo to ví, odpoví…
Touha trefit dno je věčná
I když se bude tisíckrát opakovat, že časování trhu je jen neuskutečnitelný sen, u profesionálních portfoliomanažerů dokonce neodpustitelný hřích, zelený je strom života. Je zřejmé, že i u nás se k dílu vrhla skupina investorů, která korekci akciových trhů pojala jako příležitost využití nižších kurzů. A je to nad očekávání silná skupina.
V každém případě se chopili šance – že jim to vyšlo jen problematicky, dokazuje zas starou známou pravdu o nemožnosti časování trhu. Ale to nevadí, ti aktivnější to budou zkoušet stejně pořád. Důležitější je při poklesech z investic nevystupovat – tam se sekají ztráty. To by ovšem teoreticky měla "provozovat" jiná skupina (méně zkušených) investorů, která se ke slovu dostane asi poněkud později.
Pravidelné investování je zase výborná věc pro ty méně aktivní, my ostatní si chceme i trochu zatipovat. A že to někdy úplně nevyjde – nevadí, tak to bývá i v mariáši (ostatně i v manželství, z nějž mariášek dostal jméno).
Trhy předvedly opět strašidelné divadlo
Kdo minulý týden trochu sledoval dění, mohl si připadat jak na horské dráze. Snad ani nemá smysl popisovat, jak Wall Street během pondělka udělala na svět dlouhý nos a lehce zasypala páteční 2% příkop. Evropa se tak v úterý a středu vydala nadšeně ke světlým zítřkům, aby večer natvrdo padla Amerika a čtvrtek i s pátkem byly tak ve znamení tepenného krvácení. Evropské trhy lámaly hůl až o 2,5 %, v Americe finanční tituly propadly o víc než 5 % a klasické trhy padly jak podťaté skoro o 3 %. Pátek tedy ještě níž, PX za týden ztratil 1,35 % a od začátku roku je již opět na pouhých 10 % výnosu.
REKLAMA
Trhy se zdaleka ještě neuklidnily a hlavně není zcela jasné, jde-li skutečně jen o krizi rizikových (hypotečních) dluhopisů, anebo o širší krizi důvěry ve stabilitu celého finančního sektoru. Jistě, americká "výnosná" šmejdaktiva do portfolií kupovali všichni, proto i ta evropská nákaza. I takový mamut jako ABN Amro tak jednu chvíli padal o 12 %. Relativně méně postižené by měly být emerging markets, ty se sice na negativní náladě jen "vezou", ale víme, co dokáží dobře namydlené schody.
Lidé mají peněz dost
Navíc jim samotná KBC vyplatila víc než 300 milionů korun, z toho plnou čtvrtmiliardu podílníkům ČSOB Světové akcie 4. Ti byli jistě spokojeni, protože po 4,5 letech jim vynesl 5,7 % p.a., tedy místo každé tisícovky dostali skoro 1300 korun. Jojo, když trhy tak pěkně rostou, zbude almužna i na zajišťáky.
Nu, a co teprve investičko, to se krásně prodává, že, milí poradci. Ta neodolatelná čísla, ty úchvatné grafy! Stihli jste si přečíst článek Fond Shopu, který vyhodnocuje, o jakou část výnosu klient přijde na různých poplatcích, a že je to často i přes 60 %? Ukazatel TANK (typická nákladovost konstrukce) získává popularitu a diskuse se již rozbíhá, navíc na trh přicházejí díky jedné nové nejmenované poradenské firmě produkty "nové generace". Takže pozor, nejenže zřejmě ještě není konec korekce, ale víc světla bude dopadat i na jednotlivé produkty.
Tak ještě jeden rébus z textu jedné písničky skupiny Chinaski: lidé této země, máte se všichni nadprůměrně… neserte mě.
REKLAMA
Přestože lidé dostali v jedné bance 300 milionů korun ze zajišťáků, investují jinde: do ISČS Top Stock 244 milionů, ISČS Sporotrend přibral 178 milionů, ING Český akciový 143 milionů korun. To by byla velmi slušná čísla za měsíc, ale za týden? A to jsou jen špičky ledovce, další se snažily také a posbíraly přes 150 milionů korun.
Navíc u žádného akciového fondu nedošlo k záporným čistým prodejům! A ještě ke všemu nejen u akciových, ale i u smíšených fondů. Laik se diví, odborník žasne.
Na body vedou skeptici
Hra je zatím jen někde v poločase, o vítězích či poražených tedy zatím nelze hovořit. Tentokrát se další podivný týden podepsal negativněji na evropských a jen některých emerging trzích. Tak například ISČS Sporotrend dalších 2,5 % ztratil, zatímco ISČS Top Stock si 1 % připočítal. ČSOB Akciový mix přidal dokonce 2,7 % a smíšený Fénix dynamický vzrostl o 1,5 %. Že si ta globálněji rozložená portfolia vedla lépe, zatím nic neznamená. Stále se totiž trhy neuklidnily a ještě není zcela jasné, zda hypoteční chřipka nezmutuje v nějakou skutečně nebezpečnou nákazu a kde ta si najde epicentrum.
Zdá se totiž, že gong ohlásil další kolo v ringu, když centrální banky na celém světě začaly do ekonomik sypat likviditu. To je jako krátkodobé opatření fajn (opačný postup v USA vlastně v roce 1929 odstartoval Světovou hospodářskou depresi), ale co to udělá s trhem?
REKLAMA
Snad nejzajímavější v pátek večer tedy nebyly údaje o vývoji akciových trhů, ale o indexu 13týdenních T-bill, který vzrostl o 6,5 %.
Je zřejmé, že se investoři, kteří po posledním zotavení akciových trhů již dostávali kuráž k novým spekulacím, znovu zalekli rizika. Nikdo totiž neví, ze které skříně vypadnou další kostlivci. Proto ten hlad po bezpečné likviditě a skokový růst krátkodobých úrokových sazeb – to ale míchá hitparádu rizikových prémií.
Na druhé straně ovšem sílí i názor, že tzv. hypoteční krize se týká pouze několika desetin procenta aktiv, a že zejména hedžové fondy (které dnes hýbají trhy) se jen chopily příležitosti vyvolat paniku, protože k vydělávání potřebují volatilitu na trhu, a tak nyní mohou prodávat v rámci krátkých spekulativních pozic.
Naštěstí v pátek večer Amerika alespoň vyrovnala, co přes den tratila. Pondělí je tedy otevřená kniha, jen nikdo neví, jak ty hieroglyfy číst. Duše našeho investora začíná být nejistá, jeho peněženka na skřipci, situace rozvrkočená a vlny vysoké. Co s tím asi provede tuzemský odvážlivec? Nevyprchá z něj nadšení a nepropadne panice?