Zlato stoupá, jak investoři hledají kotvu v přicházející recesi
Drahé kovy jsou v době krize lákavé. Už proto, že je investoři mohou vlastnit fyzicky. Při nástupu pandemie koronaviru se cena zlata krátkodobě propadla, aby se zase vyhoupla nahoru. Chvíli byla po zlatě tak velká poptávka, že se obtížně shánělo. Jak je na tom drahý kov teď? A je ještě čas zásobit se?
Ochlazení ekonomiky bylo ve vzduchu cítit už před nástupem koronavirové krize. Kdo trochu předvídal a obohatil začátkem roku své investorské portfolio o zlato, udělal dobře. Zlato totiž v posledních týdnech zdražilo a zdá se, že nic nenasvědčuje tomu, že by mělo obrátit směr.
V očekávání hospodářské recese, potažmo ekonomické krize, totiž poptávka po zlatě nepolevuje a jeho cena tak přirozeně roste. „Růst rizika pro ekonomický výkon vede investory k tomu, že hledají zajištění v bezpečných aktivech. Tuto úlohu vždy dobře plnilo zlato,“ připomíná Pavel Ryska, analytik J&T Bank.
Padající ropa a málo zlata na trhu
Nástup pandemie koronaviru a s ní spojenými opatřeními otřásl všemi trhy. Obchodníci hledali útočiště ve zlatě ve chvíli, kdy se propadaly ceny ropy a zdálo se, že akcie neznají dno. „Poptávka po bezpečných přístavech i nadále pokračuje, ropný kolaps tuto poptávku zintenzivňuje,“ říká Lukáš Baloga ze společnosti Profit Level.
Poptávku po zlatě podpořil i jeho krátkodobý nedostatek na trhu, který nastal na začátku letošního dubna. Lidé totiž hledali jistotu ve fyzickém vlastnictví zlatých kovů, a tak doslova skupovali vše, co se blýskalo. Enormní poptávku po zlatě zaznamenaly v té době společnosti prodávající drahé kovy po celém světě, Českou republiku nevyjímaje.
REKLAMA
„V březnu, po vypuknutí koronavirové krize, naše denní tržby vzrostly o 400 procent a přiblížily se běžným týdenním prodejům. Objem obchodů se zvýšil na trojnásobek,“ popsal situaci Libor Brůna ze společnosti Golden Gate CZ. Poptávka byla tak veliká, že zlato bylo těžké sehnat. Zlaté cihličky nebo některé mince zmizely na chvíli i z e-shopu České mincovny.
Zdražení zlata o 16 procent
Nyní se situace navrací do normálu – zlato je možné znovu nakupovat, ovšem za vyšší cenu. „Z mimořádné situace cena zlata profitovala. V dolarech vzrostla od začátku března o 7 procent, v korunách dokonce o 16 procent. Korunová cena zlata vytvořila s nástupem pandemie nový rekord, vystoupala k zhruba 44 tisícům za unci. Zisky zlata jsou tak logické,“ konstatuje Pavel Ryska.
Na nárůst ceny zlata upozorňuje i investiční poradce Michal Nedbal. „Zlato se chová přesně tak, jak bychom v této době očekávali. A jak se i historicky většinou chovalo. Loni stála jedna unce zlata kolem 30 tisíc korun,“ připomíná.
Růst zlata se jen tak nezastaví
Ani v následujících měsících by cena zlata neměla podle analytiků klesat. „Úroveň stimulů, které jsou v současnosti pumpovány do globální ekonomiky, bude v nadcházejících letech patrně podporovat příznivý vývoj cen zlata a řízení výnosové křivky bude zatím pravděpodobně tlačit reálné výnosy hlouběji do červených čísel,“ napsal Ole Hansen ze Saxo Bank.
REKLAMA
Podle Michala Nedbala lze předpokládat další zdražování zlata. „Historie ukazuje velkou pravděpodobnost růstu ceny zlata v nadcházejících měsících a letech. Sám se ho snažím nakupovat, jak je to jen možné,“ uvádí.
Zajištění proti devalvaci měn
Poptávka po zlatě tak může zesilovat, a to i z důvodu nových rizik, jež může reakce na recesi vytvářet. Snížení úrokových sazeb na nulu a tisk nových peněz může způsobit znehodnocení měn. Zlato má pak tu výhodu, že jeho objem nemůže být libovolně zvětšen, a tím pádem nemůže být snadno poškozena jeho hodnota.
„U měn vydávaných centrálními bankami toto naopak hrozí. Proto zlato funguje dobře jako zajištění proti devalvaci měn, které investor drží. Domnívám se, že cena zlata může mít další výrazný prostor pro růst kvůli kombinaci hospodářské recese, výrazného zadlužování vlád a masivního zvyšování objemu peněz, které provádějí centrální banky,“ uzavírá Pavel Ryska.