Krize v Evropě?
Evropa prochází velmi vážnou krizí, což platí i pro odvětví finančních služeb v Evropské unii. Co je její příčinou?
Pokud se zaměříme na několik základních ukazatelů, je dnešní svět složen z jednolitého bloku čtyř dominantních zemí (USA, Ruska, Indie a Číny), které mají 4 miliardy obyvatel a v jejich čele stojí čtyři silní autoritativní vůdci – naproti tomu stojí Evropa s 500 milióny obyvatel bez skutečného vůdce, jen profesionálními politiky bez vize.
Když jsem dříve v průběhu letošního roku hovořil na konferenci v (indické) Bombaji, byl jsem na zdvořilostní návštěvě u vrchního regulátora indických finančních služeb, jemuž jsem stručně vysvětlil, jaký je vývoj regulace u nás; vyjádřil se k tomu velmi stroze – my musíme nakrmit 1,5 miliardy lidí a na podobné fantazírování nemáme čas!
Naše odvětví finančních služeb již tedy není konkurenceschopné a většina z této branže odchází podnikat do Singapuru či Hongkongu. Jako příklad může posloužit to, že průměrný investiční fond v USA je pětkrát větší než fond evropský, přičemž náklady na zajištění souladu s předpisy jsou o 50 % nižší…
Našim základním problémem není ani tak to, že se ekonomice nedaří, jako spíše kritický nedostatek politického řízení…
REKLAMA
Uspořádání Evropy po 2. světové válce vzniklo tak, aby zajistilo mír, svobodu a hospodářský růst. To se jí dařilo – zhruba 30 let – pak se však nechala chybně ovlivnit některými špatnými dogmaty a tento ráj se proměnil v peklo! Verzi románu 1984 z XXI. století…
Nová pravidla každodenně ovlivňují každičkou část života evropských občanů, což je dohnalo k tomu, že stále silněji podporují populistická hnutí. Regulace totiž není odpovědí na všechny problémy kontinentu – a to navzdory restriktivním názorům hnutí „Stát nade vše“! Jinak by se již od Mojžíše všechny problémy světa vyřešily ve prospěch lidstva…
Regulace navíc dává falešný pocit bezpečnosti a zbavuje lidi základního smyslu pro zodpovědnost.
Určitou roli samozřejmě hraje migrační krize, ta však v zásadě není tím, co obyvatelům Evropy brání žít Evropský sen: příčinou je nevybudování harmonického svobodného prostoru. David Wright, který se podílí na sestavování nařízení o evropských finančních službách, nedávno na konferenci v Lucembursku přiznal, že toto nařízení nefunguje: příliš procedurální, s nedostatkem ambicí!
REKLAMA
Jestliže jedinou ambicí je ochrana spotřebitele a odpovědí jsou překombinovaná pravidla, nebuďme překvapeni – poté, co východní členské státy, Rakousko a Itálie vstoupily do tzv. populistického klubu – pokud v roce 2019 budeme v Evropském parlamentě mít populistickou většinu!
Odvětví evropských finančních služeb přišlo od doby implementace nejrůznějších dalekosáhlých nařízení v letech 2007 – 2008 a dále zhruba o 350 000 pracovních míst – zejména pracovníků na přepážkách (obsluhujících zákazníky) – přičemž mezitím vzniklo zhruba 35 000 pracovních míst, která se starají o dodržování předpisů, a bylo najato 15 000 byrokratů pro dohled nad odvětvím… Jaký to úspěch!
Byrokraté v Bruselu, Paříži či jinde si tento článek nepřečtou – a i kdyby, nepochopí jeho sdělení. Nicméně již od doby Torquemada není snaha dělat lidi šťastnými proti jejich vůli příliš populární!
Pokud chce Evropská komise v roce 2019 zabránit tsunami populistických hlasů v Evropském parlamentě, existuje jen jediná cesta: uplatnění rozšířené verze Programu pro účelnost a účinnost právních předpisů REFIT – 25 % evropských zákonů odmítnout a k 50 % zbývajících právních předpisů se znovu vrátit po důkladném vyhodnocení jejich dopadů. Pak se Evropa stane – opět – svobodným prostorem pro šťastné občany…
Autor je čestný předseda FECIF.