Záchranný balíček následuje další záchranný balíček. Je potřeba zachránit banky. Pak automobilky. Podpořit spotřebu. Pornoprůmysl. Stát musí vstoupit do soukromých bank. Jinak padnou. Ovšem i pak je musí sanovat. Jinak hrozí kolaps.
Ano. Finanční trhy po pádu Lehman Brothers zamrzly. Bylo potřeba vnést mezi banky důvěru. Ale všechno má své meze. S obrovským zadlužováním vlád ztrácí i tyto instituce svůj kredit. Na poslední oznámené intervence a schválené americké vládní záchranné balíčky již reagovaly trhy poklesem. Investoři přestávají v jejich účinnost věřit. Ostatně, proč by měli?
Za jednu z hlavních příčin současné neutěšené situace je pokládáno vysoké a bezhlavé zadlužování. Zadlužovaly se domácnosti, firmy i státy. Zadlužovaly se v dobách dobrých, kdy ekonomika rostla a kdy měly podle Johna Maynarda Keynese, na něhož se zejména levicové vlády s oblibou odvolávají, šetřit a vytvářet rezervy.
Administrativa amerického prezidenta Baracka Husseina Obamy představila rozpočet pro fiskální rok 2009. Výše jeho deficitu připomíná hospodaření států těsně před vyhlášením státního bankrotu – 12,5 % HDP země si lze jen obtížně představit, stejně jako 1,75 bilionů USD. A pro následující fiskální rok 2010 se situace příliš nezlepší – Obama předpokládá deficit „jen“ 1,17 bilionů USD.
Hloubka deficitu je děsivá. A musí být. Vždyť si stačí jen přečíst titulky zpráv z poslední doby, co všechno chce americký prezident sanovat:
REKLAMA
- Obama naznačil, že bude potřeba více peněz na překonání krize (25. 2. 2009)
- Obama slíbil 275 mld. dolarů na hypoteční splátky (19. 2. 2009)
- Obamův plán má ochránit miliony Američanů před soudním vystěhováním (18. 2. 2009)
- Obama nastíní plán pro trh s nemovitostmi (18. 2. 2009)
- Obama dal nejevo otevřenost rozšíření záchranného plánu (10. 2. 2009)
- Obama bude chtít, aby banky více půjčovaly (2. 2. 2009)
- Sněmovna Reprezentantů schválila podpůrný balíček za 819 miliard dolarů (29. 1. 2009)
Spousta počinů se do titulků nevešlo. O své miliardy se přihlásily automobilky s neživotaschopným firemním penzijním plánem a zastaralou výrobou, připravuje se znárodňování bank – v čele s Citibank.
Zadlužováním řeší krizi ale nejen Amerika. Přidávají se i evropské státy včetně České republiky. „My zatím nic moc jiného neumíme,“ uvedl Tomáš Sedláček, člen českého NERVu, v rozhovoru pro Investujeme.cz.
Otázka ale zní: Když je příčinou krize bezhlavé zadlužování, lze ji léčit dalším zadlužováním? Mám pocit, že dříve či později při takovém postupu musí dojít k další krizi – krizi zdravého rozumu.