Kryptoměnový seriál, díl 1. – Proč vznikl blockchain a co tím tvůrci sledovali?
Foto: Shutterstock
Kryptoměny jsou fenoménem, který finančním světem hýbe již několik let. Snad žádný finanční nástroj nevzbuzoval tolik dohadů, podložených i nepodložených domněnek, zaručených predikcí, mýtů a vášně. Je to nástroj, který se stane budoucí hybnou silou ve finančním světě, nebo jen hříčka, která na jedné straně povede k astronomickému zbohatnutí poměrně malé skupiny lidí a zchudnutí nepoměrně větší skupiny? Mají se banky a vlády kryptoměn bát, nebo je naopak začlenit do svých starých systémů? Měli byste si nějakou kryptoměnu koupit, nebo ne? Na to i řadu dalších otázek se pokusíme odpovědět v seriálu, který redakce investujeme.cz připravila ve spolupráci se společností EDF Technology. Pojďme se na kryptoměnový příběh podívat od začátku.
Základem kryptoměn je blockchain
Pokud se zajímáte o kryptoměny (jako je například Bitcoin), nepochybně jste se setkali s pojmem „blockchain“. Blockchain je technologie, která umožňuje fungování kryptoměn a z IT hlediska je zjednodušeně decentralizovanou databází, tedy v případě kryptoměn primárně decentralizovanou účetní knihou – DLT (decentralized/distributed ledger technology). Blockchain srozumitelně řečeno uchovává informace o všech transakcích, které se kdy v Bitcoinové síti udály. Z praktického hlediska se skládá z velkého množství počítačů (tzv. nódů), kde se nacházejí identické kopie blockchainu.
„Velikost Bitcoinového blockchainu poprvé překročila 1 GB v únoru 2012 a v současné době je to kolem 340 GB. Pro zajímavost ještě začátkem roku 2010 byla kolem 0,01 GB,“ uvedl Igor Pauer, CEO EDF Technology.
Původně se blockchain nejmenoval blockchain, ale jeho tvůrce, Satoshi Nakamoto, o něm mluvil jako o „proof-of-work (PoW) chainu“. Výraz blockchain poprvé použili diskutující na fóru BitcoinTalk, kde diskutovali o tom, kolik času zabere stáhnutí všech bitcoinových transakcí, které nakonec nazvali „blockchainem“.
V současné době aktivně využívá technologii blockchainu jen 0,71% světové populace (65 mil. lidí). Největší světové banky investují víc než 50 miliard dolarů do vybudování clearingového systému na vypořádání digitální hotovosti založené na blockchainu.
REKLAMA
Blockchain podobný dar jako kdysi www
Blockchain tedy vznikl jako „podkladová“ technologie pro Bitcoin. Rozpracováním a použitím technologie blockchainu se Bitcoin odlišuje od řady jiných digitálních měn, které vznikly před ním i po něm.
Použití technologie blockchainu u kryptoměn řeší otázku bezpečnosti, efektivnosti a nezměnitelnosti (nezfalšovatelnosti). Blockchain zároveň řeší hlavní problém, který se vyskytoval u prvních digitálních měn, a to je centralizace (potřeba důvěryhodné třetí strany). Ve světě standardních měn (tzv. fiat měn) tento problém řeší existence bank a centrálních bank.
Naproti tomu blockchain byl už od začátku navržen jako tzv. P2P (peer-to-peer) systém. Tedy systém, ve kterém si mohou jednotlivé hodnoty (platby) vyměňovat přímo dvě entity (lidé, firmy apod.) bez přítomnosti jakékoliv centrální autority (banky). Řešení je svou jednoduchostí geniální a zároveň odolné vůči zásahu centrálních autorit (vlády, silové složky apod.).
„Identita tvůrce blockchainu (Satoshi Nakamoto) je neznámá, ale jeho hlavním záměrem bylo právě vytvoření systému, který je rezistentní vůči centrální kontrole (a nadvládou), hlavně ze strany vlády, silových složek,“ vysvětluje Igor Pauer.
Bitcoin a blockchain byly vytvořené jako open-source systémy. Každý je může zkontrolovat, případně použít na tvorbu vlastního systému, což zároveň znamená, že samotný blockchain není patentovatelný a nemůže byt „ukraden“ formou patentové ochrany žádnou korporací. „V principu se blockchain jeví jako „dar“ Satoshiho Nakamoto celému lidstvu. Je to principiálně stejná situace, jako když Sir Tim Berners-Lee (TimBL) daroval světu svůj vynález world wide webu (www). To umožnilo efektivní a raketový rozvoj internetu,“ doplnil Igor Pauer.