CZK/€ 25.205 +0,16%

CZK/$ 24.157 -0,25%

CZK/£ 30.337 +0,01%

CZK/CHF 26.821 -0,51%

Text: Redakce

14. 10. 2021

0 komentářů

Kryptoměnový seriál, díl 10. – Proč vzniká takové množství kryptoměn? Nestačil by jen Bitcoin?

 

Foto: Shutterstock

V současném přehypovaném světě kryptoměn existuje více než 20.000 různých kryptoměn, obecně označovaných jako „altcoiny“ (alternativní coiny vůči BTC). Na otázky z nadpisu existuje řada odpovědí.

Loading



 

První jednoduchou odpovědí na otázku (Proč vzniká takové množství kryptoměn?) je: „Protože může.“ Vznik nových krypotoměn zatím nedokáže nikdo nijak omezit. Mezi miliardami lidí na celém světě existuje množství takových, kteří si z různých důvodů vytvoří svou vlastní kryptoměnu.

V prvopočátcích (dávnověku) kryptohistorie obvykle nové kryptoměny vznikaly z nezištných a, nazvěme to, „vědeckých“ důvodů. Po vzniku Bitcoinu mnozí jeho uživatelé požadovali další nebo jiné funkce kryptoměn, které BTC sám o sobě neplnil – větší anonymitu (např. Bytecoin, Monera), smartkontrakty (ETH), větší propustnost sítě (LTC), menší volatilitu (stablecoiny) apod. Protože technický základ byl daný formou BTC, bylo podstatně jednodušší původní protokol modifikovat a vytvořit vlastní kryptoměnu s vlastními pravidly.

Později, v souvislosti se zvyšující se cenou BTC a růstem odvětví, samozřejmě vzniklo množství kryptoměn, které sloužily pouze jako scam a past na důvěřivé a neznalé, snažící se vydělat na kryptohype. Takové kryptoměny obvykle nazýváme scamcoins. Příkladem jsou např. Pincoin, iFan (způsobená škoda 660 milionů dolarů), Bitconnect apod. Někdy se setkáte i s pojmem „shitcoins“. Obvykle se tímto výrazem označují ještě fungující kryptoměny s malou hodnotou / přínosem. Mnoho z nich „umře“, ačkoliv většina není pokusem o podvod.

Další skupinou vznikajících kryptoměn jsou tzv. „jokecoins“ nebo srandacoiny. Jedná se vlastně o zábavu. Programátor vytvoří kryptoměnu například proto, že se nudí a nemá co dělat. Přesto to někdy může dopadnout neuvěřitelně, zejména když se celá sranda zvrtne a do srandacoinu začnou investovat ve velkém lidé a korporace. Nejznámějším případem je DOGE, který vznikl jako klon Litecoinu a (jak říkají jeho zakladatelé) nejdelší procedurou na jeho vytvoření byl vyběr loga. Po několika tweetech Elona Muska DOGE nabral neuvěřitelnou hodnotu a v současnosti je 10. nejhodnotnější kryptoměnou s tržní kapitalizací 32 miliard dolarů! Přesto neprobíhá žádný další vývoj a budoucnost DOGE nevidím růžově.

REKLAMA

Další skupinou kryptoměn, které vznikají nově, jsou kryptoměny, se kterými jejich tvůrci „experimentují“. Tedy zkoumají nové vlastnosti a postupy, které připadně v budoucnu integrují do jiných projektů. Tyto „experimentcoiny“ jsou mnohokrát neveřejné a nikde nepropagované. Typickým příkladem je můj vlastni coin DeFi, kde experimentuji s budoucím vývojem v oblasti privacy a decentralized finance. Pokud byste někdo chtěl zdarma pár (milionů) DeFi, klidně vám je pošlu (walletka je zkompilovaná zatím jen pro Linux, ale možná mě přesvědčíte i na Wokno, pokud bude čas).

Napište nám v komentářích, jaká je vaše představa ideální kryptoměny?

Autor: Igor Pauer, CEO EDF Technology, redakčně upraveno

 

REKLAMA

Přečtete si další díly našeho kryptoměnového seriálu:

Díl 1. – Proč vznikl blockchain a co tím tvůrci sledovali?

Díl 2. – Historicky exkurz

Díl 3. – Je blockchain hrozbou pro současný systém – vlády, banky apod.?

REKLAMA

Díl 4. – Snaží se systém blockchain zlikvidovat / hlídat? A může se mu to vůbec podařit?

Díl 5. – Proč banky odmítají kryptoměny?

Díl 6. – Proč je při těžbě BTC potřeba tolik energie?

Díl 7. – Jaká jsou bezpečnostní rizika kryptoaktiv?

Díl 8. – Bitcoin je hlavní měnou zločinců! Nebo ne?

Díl 9. – Samoregulace a regulace u kryptoaktiv

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Zkontrolujte si před koncem roku, zda vám neutíkají některé příspěvky či zvýhodnění

Do konce roku zbývá už jen několik dnů. Vyplatí se proto věnovat pár minut kontrole, zda za letošní rok využijete všechny výhody doplňkového penzijního spoření, stavebního spoření nebo letošní novinky – dlouhodobého investičního produktu. Zkontrolujte si, jestli vám neutíkají některé příspěvky či zvýhodnění.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

20. 12. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *